Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S VEKTOROVOU GRAFIKOU 1 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S VEKTOROVOU GRAFIKOU 1 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S VEKTOROVOU GRAFIKOU 1 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál se zabývá základními pojmy z oblasti počítačové grafiky, musí být doplněn výkladem. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnou nepřítomným žákům. AutorIng. Bohuslava Vitekerová (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup 26–41-M/01 Elektrotechni­ka 23-41-M/01 Strojírenství 65-42-M/01 Hotelnictví a cestovní ruch 53-41-M/01 Zdravotnický asistent Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova Programy pro vektorovou grafiku, Zoner Callisto, panely nástrojů. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí tématu Počítačová grafika

3 VEKTOROVÁ GRAFIKA Vektorová grafika využívá k popisu obrázků přesně definované geometrické útvarů, jako jsou body, přímky, mnohoúhelníky a především křivky, jimiž je možné jednoduše popsat jakýkoliv tvar. Výhody: možnost jakýchkoliv změn velikosti obrázku, aniž by to mělo vliv na jeho kvalitu možnost pracovat s jednotlivými prvky obrázku nezávisle na prvcích ostatních.

4 SOFTWARE PRO VEKTOROVOU GRAFIKU Na Internetu je k dispozici celá řada programů pro vektorovou grafiku, z nichž některé jsou placené, ale některé se nabízejí i zdarma. Některé příklady: Corel Draw Adobe Illustrator Zoner Callisto Inkscape a další. V našich ukázkách bude použit program Zoner Callisto.

5 ZONER CALLISTO – ZÁKLADNÍ OKNO

6 ZONER CALLISTO – PANELY NÁSTROJŮ K ovládání slouží Panely nástrojů. Můžeme zapnout nebo vypnout zobrazení každého zvlášť v nabídce Zobrazit – Panely nástrojů nebo v lokální nabídce, která se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši na kterémkoliv panelu.

7 ZONER CALLISTO – ZÁKLADNÍ PANEL NÁSTROJŮ

8 ZONER CALLISTO – ALTERNATIVNÍ PANEL NÁSTROJŮ Může být např. následující :

9 ZONER CALLISTO – PANEL NÁSTROJŮ MĚŘÍTKO Zvětšení měřítka Zmenšení měřítka Předchozí měřítko Celá stránka Přehled všech objektů Vybrané objekty Pracovní plocha

10 ZONER CALLISTO – PANEL NÁSTROJŮ HLADINY

11 ZONER CALLISTO – PANEL NÁSTROJŮ TEXT Druh písma Kódová stránka Velikost písma Řez písma Zarovnání Řádkování

12 ZONER CALLISTO – STANDARDNÍ PANEL NÁSTROJŮ

13 ZONER CALLISTO – PANEL NÁSTROJŮ GALERIE

14 Procvičování učiva Otevřete program Zoner Callisto, prohlédněte si okno vektorového programu a rozmístění panelů nástrojů.

15 POUŽITÉ ZDROJE ING. ROUBAL, Pavel. Počítačová grafika pro úplné začátečníky. Brno: Computer Press, 2003. ISBN 80-7226-896-1. Využití programu Zoner Callisto.


Stáhnout ppt "POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S VEKTOROVOU GRAFIKOU 1 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google