Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, Opava Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník: Materiály, 1. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Materiály-teorie Sada číslo: ICT-41 Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 08 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-41-08 Téma vzdělávacího materiálu: Dřevo - submikroskopické složení Druh učebního materiálu: Prezentace Autor: Ing. Luděk Hadámek Anotace: Buňka,pletiva Metodické poznámky: Materiál je vhodný pro učební obor truhlář, operátor Datum vytvoření: Ověření ve výuce:

2 Submikroskopická stavba dřeva a kůry
Submikroskopickou stavbu pozorujeme při násobném zvětšení na mikroskopických preparátech. Tyto řezy se zhotovují speciálním nožem z předem chemicky změkčených vzorků. Pozorování se provádí pomocí světelných a elektronických mikroskopů. Základním předmětem zkoumání je stavba buněčné stěny.

3 Submikroskopická stavba dřeva a kůry II
Obr.1

4 Buněčná stěna Stěny buněk jsou ve vzájemném styku se sousedními buňkami. Mezi nimi je společná vrstva zvaná střední lamela. Mladé buňky mají stěnu velmi tenkou (průhlednou a selektivně propustnou), která propouští vodní roztoky. Tuto tenkou stěnu nazýváme primární lamelou. Vrstva mezi primárními stěnami sousedních buněk se nazývá střední lamela. Postupně se na tuto primární lamelu ukládají další tři vrstvy. Vzniká sekundární lamela, která je pro roztoky takřka nepropustná. Některá místa netloustnou (těmito místy se dále vyměňují vodné roztoky - ztenčeniny). Podle tvaru se místa jmenují: tečky dvojtečky

5 Buněčná stěna II - stádia růstu
Obr.2

6 Buněčná stěna III - tečky
Na radiálním řezu se v buněčné stěně (většinou u listnatých dřevin) objevují kroužky. Na tangenciálním řezu je vidět neztloustlá primární lamela a ztloustlá sekundární lamela. Těchto neztloustlých míst je cca na mm2. Lumen Vnitřní vrstva sekundární stěny Střední vrstva sekundární stěny Vnější vrstva sekundární stěny Primární stěna Střední lamela Lumen Vnitřní vrstva sekundární stěny Střední vrstva sekundární stěny Vnější vrstva sekundární stěny Primární stěna Střední lamela Obr.3 Obr.4

7 Buněčná stěna - dvojtečky
Na radiálním řezu se v buněčné stěně (většinou u jehličnatých dřevin) objevují dvojité soustředné kroužky. Na tangenciálním řezu je vidět částečně ztloustlá primární lamela (ve formě čočky – torus) a ztloustlá sekundární lamela. Při odumření – vyschnutí buňky se torus vychýlí na stranu a otvor uzavře. Dřevo se stane nepropustným pro impregnační roztoky a oleje.

8 Buněčná stěna Ztenčeniny-dvojtečka Ztenčeniny-tečka
Porus Torus Obr.5 Buňky se ztenčeninami Membrána Obr.6

9 Buněčná stěna Buněčná stěna není tvořena souvislou vrstvou, ale skládá se z mikrovláken - mikrofibril (tvořených řetězci celulózy). Mikrofibrily se sdružují do svazků a vytvářejí fibrily. Fibrily tvoří řetězce, které jsou v jednotlivých vrstvách buněčné stěny různě orientovány (kříží se). Vrstvy ukládající se zevnitř na primární lamelu jsou tvořeny převážně ligninem. Střední lamela nemá strukturu mikrofibril. Obr.7

10 Submikroskopická stavba- kontrolní test
Při jakém zvětšení se zjišťuje submikroskopická stavba? Co jsou to tečka a dvojtečky? Co ovlivňuje schopnost impregnace dřeva? Můžeme si buněčnou stěnu představit jako nepropustnou folii? Kolik obsahuje stěna buňky teček a dvojteček? Co to je selektivně propustná lamela?

11 Submikroskopická stavba - kontrolní test II - popis obrázků

12 Submikroskopická stavba- kontrolní test - výsledky
Při jakém zvětšení se zjišťuje submikroskopická stavba? Při zvětšení Co jsou to tečka a dvojtečky? Neztloustlá místa v buněčné stěně. Co ovlivňuje schopnost impregnace dřeva? Stav vychlípení torusu v dvojtečkách. Můžeme si buněčnou stěnu představit jako nepropustnou folii? Nemůžeme je to spíše velice hustá síťka. Kolik obsahuje stěna buňky teček a dvojteček? Cca ks/m2. Co to je selektivně propustná lamela? Lamela, která propouští jen některé látky v roztoku.

13 Submikroskopická stavba - kontrolní test II - popis obrázků - výsledky
Elektronový mikroskop Dospělá dřevní buňka Tečka Obr.10 Obr.8 Obr.9 Dvojtečka Mikrofibrily Optický mikroskop Porus Torus Obr.12 Obr.13 Obr.11

14 DĚKUJI ZA POZORNOST Použité zdroje:
FABRYOVÁ, Gabriela. Materiály pro 1.ročník SOU oboru tesař. Praha: SNTL, 1986, KŘUPALOVÁ, Zdeňka. Nauka o materiálech: pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. Vyd. 1. Praha: Sobotáles, 1999, 235 s. ISBN Obr.2-8, 10,11 Velká ilustrovaná dětská encyklopedie. České vyd. 1. Praha: Svojtka, 2002, 488 s. ISBN Obr. 1 HADÁMEK, Luděk. Obr. 9,13 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google