Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výměna a oprava pilířů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výměna a oprava pilířů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk."— Transkript prezentace:

1 Výměna a oprava pilířů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /2 Autor Ing. Zdeněk Polýnek Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ze-PB/3-SO-3/9 Název DUMVýměna a oprava pilířů Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-67-H/01 Obor vzděláváníZedník Vyučovací předmětPřestavby budov Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: Oprava a výměna pilířů pro potřebu zvětšení jejich únosností Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Zvýšení únosnosti pilířů podélnou výztuží, obezděním, železobetonem, ocelovou konstrukcí a obetonováním Datum23. 5. 2013

3 Výměna a oprava pilířů Náplň výuky Zvyšování únosnosti pilířů podélnou výztuží Zvyšování únosnosti pilířů vyztužením obezděním Zvyšování únosnosti pilířů železobetonem Zvyšování únosnosti pilířů ocelovou konstrukcí a obetonování

4 Oprava pilířů. Stlačováním pilířů nad mez jejich únosnosti vznikají v nich zpravidla podélné trhliny, a pokud se nesené konstrukce nepodepřou, roztrhne se pilíř na několik svislých částí, které se od sebe oddělují a potom se zřítí. Pilíře se opravují při porušení jejich zdiva, zmenšení únosnosti, nebo při potřebě jejího zvětšení. Pilíř se opraví tak, aby odpovídal statickým požadavkům, a není-li to možné, vybourá se a místo něho se postaví nový. Pilíř s hlubokými trhlinami se opravuje injekcemi cementovou maltou, jejíž hustota závisí na množství, velikosti a hloubce trhli a na kvalitě zdiva. Výhodné je zesílení cihelných pilířů železobetonovým obalem, jímž se zvětší únosnost pilíře v dostředném tlaku.

5 Zvýšení únosnosti pilířů podélnou výztuží Obr. 1 beton výztuž původní sloup

6 Zvýšení únosnosti pilířů vyztužením obezděním Obr. 2 cihelná obezdívka výztuž vložená do spár zdiva původní pilíř

7 Zvýšení únosnosti pilířů železobetonem Obr. 3 železobeton výztuž původní pilíř

8 Zvýšení únosnosti pilířů ocelovou konstrukcí a obetonováním Obr. 4 železobeton ocelové výztuhy výztuž původní pilíř

9 Náhrada původního cihelného pilíře ocelovým Obr. 5 ocelový nosník přivařeno podepření nový ocelový sloup ocelové klíny základ Cihelný pilíř je možno nahradit ocelovým sloupem zhotovený z válcovaných nosníků nebo z ocelové trouby s navařenými patkami. Po vybourání starého pilíře se vybetonuje pod nový ocelový sloup základ, do něhož se osadí kotevní šrouby pro připevnění sloupu. Otvory v základu je možno vynechat a kotevní šrouby osadit a zabetonovat až po postavení sloupu. Hlava sloupu se přivaří k přírubám ocelovým nosníků umístěných pod stropem místnosti.

10 Kontrolní otázky: 1.Nakresli zvýšení únosnosti pilířů podélnou výztuží? 2.Nakresli zvýšení únosnosti pilířů vyztužením obezděním ? 3.Nakresli zvýšení únosnosti pilířů železobetonem ? 4.Nakresli zvýšení únosnosti pilířů ocelovou konstrukcí a obetonováním ? 5.Jakým způsobem se provádí náhrada původního cihelného pilíře ocelovým?

11 Seznam obrázků: Obr. 1: vl astní Obr. 2: vl astní Obr. 3: vl astní Obr. 4: vl astní Obr. 5: vlastní

12 Seznam použité literatury: [1] Hájek Václav, Pozemní stavitelství pro 3. ročník SPŠ stavebních, Praha, 1980, SNTL [2] Kárník V., Přestavby budov, Praha, SNTL 2000, ISBN 978-80-85920- 70-3

13 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Výměna a oprava pilířů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk."

Podobné prezentace


Reklamy Google