Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Město Chihuahua je hlavním městem mexického státu Chihuahua s přibližně 748,551 obyvateli. Hlavní aktivitou je lehký průmysl. Důl Naica se nachází asi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Město Chihuahua je hlavním městem mexického státu Chihuahua s přibližně 748,551 obyvateli. Hlavní aktivitou je lehký průmysl. Důl Naica se nachází asi."— Transkript prezentace:

1

2

3 Město Chihuahua je hlavním městem mexického státu Chihuahua s přibližně 748,551 obyvateli. Hlavní aktivitou je lehký průmysl. Důl Naica se nachází asi 100km severovýchodně..

4 Podle zprávy vedení dolů byly ve stříbrném a zinkovém dole Naica v oblasti města Chihuahua v Mexiku odkryty dvě jeskyně s největšími přirozenými krystaly na světě. Dosahují délky až 50 stop (cca (15,25m), jsou čisté, ostře ohraničené a jsou tvořeny selenitem - krystalickou formou sádrovce.Největší dosahují váhy okolo 55 tun.

5 Doly Naica v Chihuahua v Mexiku jsou funkční doly známé neobyčejně velkými krystaly. Naica je olověný, zinkový a stříbrný důl, ve kterém byly nalezeny veliké prostory obsahující krystaly selenitu (sádrovce) o průměru až 4 a délce až 50 stop(tedy průměr více než metr a délka přes 15m). Sál s těmito krystaly je znám jako Křišťálová jeskyně obrů a je přibližně v hloubce 1000 stop ve vápencovém skalním masivu dolu. Krystaly se formovaly působením hydrothermálních proudů unikajících z magmatických komor pod nimi. Jeskyně byly objeveny horníky při provrtávání poruchy, která hrozila zaplavením dolu. Druhou jeskyní v dole Naica, obsahující podobné krystaly, je Jeskyně mečů. Největší selenitové krystaly na světě

6 V dubnu 2000, bratři Eloy a Javier Delgado nalezli krystaly - o kterých odborníci věří, že jsou největší na světě - při prorážení nového tunelu v hloubce 1000 stop. Čtyřicetiletý Eloy prolezl malým otvorem do jeskyně 30 x 60 stop zaplněné ohromnými krystaly. „Bylo to nádherné – jako světlo odrážející se od roztříšťěného zrcadla," říká.

7 Pohled byl podle něj nádherný “…jako světlo odražené od rozbitého zrcadla”. Průsvitné krystaly ležely navršeny jeden na druhém, jako kdyby jim měsíční paprsky náhle odebraly veškerou váhu a hmotu. O měsíc později jiný tým horníku z dolu Naica našel ještě větší jeskyni ve srovnání s touto první.

8 I pro mne - profesionálního fotografa, který se specializuje na obtížné prostředí soutězek a vlhkých kaňonů – bylo téměř nemožné dostat čisté snímky i s použitím různých triků a technik, které znám, protože se jedná o prostředí s extrémními podmínkami prostředí. Tyto krystaly jsou pravděpodobně stabilní, neboť teplota v jeskyni dosahuje přes 150°F (cca 65°C) se 100% vlhkosti. Jinými slovy, krystaly jsou obklopeny párou.

9 I jako pro fotografa, zvyklého na práci v tmavém a nebezpečném prostředí, byla toto pro mne unikátní zkušenost. Člověk zde může pracovat nejvýše šest až deset minut, než dojde k těžkému narušení mentálních funkcí. Byl jsem tak vzrušen při fotografování krystalů, že jsem se těžko dokázal soustředit na návrat přístupem, který byl pravděpodobně maximálně nějakých 10 až 12 m daleko.

10 „Jít do jedné z těchto jeskyní je jako vstoupit do obrovské geody (výplň větší dutiny v hornině, obv. kulovitého tvaru)“ říká Richard D. Fisher, americký konsultant dolu pro přípravu objevu jako turistické atrakce. Fisher říká, že většina lidí bude moci zůstat v jeskyni jen několik minut kvůli vysoké teplotě prostředí.

11 V menší z obou jeskyní, která má rozlohu asi jako větší třípokojový byt, je teplota asi 100 F (cca 38°C). Větší prostora, kterou Fisher popisuje asi jako rozměr katedrály, má teplotu 150 F (cca 66°C). Obě jeskyně se nacházejí přibližně v hloubce 1200 stop pod povrchem (cca 365m).

12 Největší dosud známé krystaly se nacházely v nedaleké Jeskyni mečů, která je součástí stejného důlního systému. Některé z nich jsou nyní vystaveny ve Smithsonian Institut. Místní vláda a majitelé dolu doufají, že se jim podaří zabránit odvozu krystalů z nového objevu do muzejních nebo soukromých sbírek.

13 Zatímco důlní společnost momentálně povoluje návštěvu jeskyní pouze vědeckým expertům, lovci minerálů od prvního otevření loni v dubnu už dvakrát rozlámali zámky a vloupali se do jeskyní. Jeden člověk byl zabit, když se pokoušel odseknout jeden z obrovských krystalů ze stropu jeskyně a ten spadl a propíchl ho.”Horko ho oddělalo” to komentuje Fisher.

14 „Potřebujeme zde větší ochranu důlních prostor a jeskyní," říká geoložka Carol A. Hill, spoluautorka knihy Jeskynní minerály světa (Cave Minerals of the World), která nazývá nové objevy „zdaleka největšími krystaly o jakých jsem kdy slyšela."

15 Carol Hill tleská plánu na turistické využití. „Bez toho by pravděpodobně důlní společnost jeskyně zničila. Muzea mají krystalů dost," říká geoložka a dodává „Je důležité zachovat objevy jako tento v místech, kde se vyskytly."

16 „Důlní společnost plánuje jeskyně klimatizovat před plánovaným otevřením v příštím roce,“ říká Fisher a dodává, že postupné snižování teploty nepoškodí krystaly.

17 Představitelé Penoles Company, která vlastní důl, drželi objevy v tajnosti aby zabránili vandalismu. I tak, málokdo bude příležitostně riskovat - teplota se pohybuje okolo 66°C a vlhkost je 100%. Člověk může zůstat v jeskyni nejvýše šest až deset minut a pak začne ztrácet orientaci.

18 Horstvo tvoří 200 milionů let starý vápencový masiv, protkaný sítí jeskynních komplexů, kterými proudí velmi horké a mineralizované termální vody. Když se tyto vody dostanou do relativně chladnějšího prostředí blíže k povrchu, ukládají mnoho ze svého obsahu solí jako olovo, zinek a stříbro.

19 Podzemní vody v těchto jeskyních, bohaté na síru z přilehlých ložisek kovů, začnou rozpouštět vápencové stěny, při čemž uvolňují velká množství vápníku. Tento vápník pak spolu se sírou vytváří krystaly v měřítku, jaké ještě žádný člověk nespatřil.

20 Jako přídavek ke krystalovým sloupům, které mají více jak metr v průměru a jsou dlouhé až okolo 15 metrů, jeskyně obsahuje formace tvaru žraločích zubů délky téměř jeden metr, rozeseté v řadách za sebou v různých úhlech po celé jeskyni. Tyto krystaly tvoří krystalická forma minerálu sádrovce (CaSO4 · 2H2O ), známá jako selenit, pojmenovaná po Seléně, řecké bohyni měsíce.

21

22

23

24

25

26

27

28 Jakmile přestane být v dole Naica těžba rud efektivní, důl se zavře a čerpání vody se zastaví. Tehdy se jeskyně znovu ponoří pod hladinu a krystaly začnou znovu růst. Jediný důvod proč lidé zatím vstupují do jeskyní je trvalé čerpání vody, které je udržuje nezaplavené a přístupné.

29

30

31 Les krystalů, největších na planetě Neskutečný snový svět, přesahující naši představivost Jeskyně s teplotou vyšší než 60° C a 100% vlhkostí, pekelné místo, kde člověk přežije jen několik minut. Zatím téměř neprozkoumaná. Naica - jeskyně s gigantickými krystaly. KONEC Kliknutím exit


Stáhnout ppt "Město Chihuahua je hlavním městem mexického státu Chihuahua s přibližně 748,551 obyvateli. Hlavní aktivitou je lehký průmysl. Důl Naica se nachází asi."

Podobné prezentace


Reklamy Google