Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SPOTŘEBA ENERGIE V DOMÁCNOSTI, NÁVRHY ÚSPORNÝCH OPATŘENÍ U NÁS A VE SVĚTĚ aneb,,Proč neušetřit?“ Vypracoval: Filip Gigal Jaroslav Horníček Martin Kantor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SPOTŘEBA ENERGIE V DOMÁCNOSTI, NÁVRHY ÚSPORNÝCH OPATŘENÍ U NÁS A VE SVĚTĚ aneb,,Proč neušetřit?“ Vypracoval: Filip Gigal Jaroslav Horníček Martin Kantor."— Transkript prezentace:

1 SPOTŘEBA ENERGIE V DOMÁCNOSTI, NÁVRHY ÚSPORNÝCH OPATŘENÍ U NÁS A VE SVĚTĚ aneb,,Proč neušetřit?“ Vypracoval: Filip Gigal Jaroslav Horníček Martin Kantor Kateřina Losíková Jan Vidlař

2 Ú VOD Musíme se snažit omezovat spotřebu energie v domácnosti. Zkusme najít východisko, jak napájet naše byty. Spotřeba energie z neobnovitelných zdrojů je velkou hrozbou. Nepotřebujeme tolik přepychu za cenu zničené planety.

3 P RŮMĚRNÁ SPOTŘEBA DOMÁCNOSTI Průměrná česká domácnost zaplatí za elektřinu zhruba 10 000 Kč. Za plyn kolem 14 000 Kč. Proč se nepodívat na 10 televizí? Průměrná domácnost:Graf:

4 NÍZKONÁKLADOVÝ DŮM Zdmi uniká 25% - 35% tepla. Okny uniká 15 – 25% tepla. Lépe těsněte hlavní dveře. Nechte si nainstalovat podlažní vytápění.

5 J AK UŠETŘIT NA OSVĚTLENÍ ? Úsporné žárovky dokážou ušetřit až 80% energie, navíc mají delší životnost.

6 C O SE SPOTŘEBIČI ? Vypínejte přístroje hlavním vypínačem. Elektrický sporák vypínejte 10 minut před koncem vaření. Kupte si horkovzdušnou troubu. Koupáni ve vaně nahraďte sprchováním.

7 O BNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE Sluneční záření (nejdůležitější) Větrná energie Vodní energie Přílivová energie Geotermální energie Ve Slunci probíhá termonukleární fúze, při níž se uvolňuje obrovské množství energie. Proč jí nevyužít?

8 N AŠE BUDOUCNOST – OHEŇ, VODA, VZDUCH, ZEMĚ

9 DOHODY O VYUŽÍVÁNI OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE Národní program Operační program životního prostředí Green Paper on Energy Efficienci

10 S OLÁRNÍ PANELY, ANEB SLUNÍČKO JEN NEOPALUJE Využití pro výrobu elektřiny nebo tepla. Vhodná instalace na střechách domů. Panely nezabírají velkou plochu a jsou ekologické.

11 I NFRATOPENÍ Možné,,topení budoucnosti“. Velmi nízké provozní náklady. Jedná se o 58% úsporu. Výhoda:Porovnání:

12 G EOTERMÁLNÍ ZDROJE ENERGIE Vytápění, či výroba elektřiny. Mnohdy bohužel technologicky náročné. Nejvíce využívané na Islandu, ale i v USA, Francii, Británii, Švýcarsku, Německu a na Novém Zélandě. Pokud se geotermální energie osvědčí, rozšíří se do celého světa. U nás elektrárna v Ústí nad Labem. V Litoměřicích hloubí vrt – unikát ve střední a východní Evropě.

13 Z ÁVĚRY : Naučme se využívat energii spořádaně, mnoho ušetříme. Naše byty můžeme alespoň z části napájet například pomocí Slunce nebo geotermálních zdrojů. Využívejme OZE, minimalizujme využití neobnovitelných zdrojů. Zkusme si leccos odpustit, pomůžete tím nejen sobě.

14 P OUŽITÁ LITERATURA www.cez.cz www.wikipedia.cz www.infratopeni.cz www.eru.cz www.isolar.cz http://www.denmalychobci.cz http://dumfinanci.cz http://www.obb.cz

15 K ONEC Děkujeme za pozornost.


Stáhnout ppt "SPOTŘEBA ENERGIE V DOMÁCNOSTI, NÁVRHY ÚSPORNÝCH OPATŘENÍ U NÁS A VE SVĚTĚ aneb,,Proč neušetřit?“ Vypracoval: Filip Gigal Jaroslav Horníček Martin Kantor."

Podobné prezentace


Reklamy Google