Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice.  Dají se zde najít téměř všechny krasové útvary.  Vyskytuje se zde.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice.  Dají se zde najít téměř všechny krasové útvary.  Vyskytuje se zde."— Transkript prezentace:

1

2  Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice.  Dají se zde najít téměř všechny krasové útvary.  Vyskytuje se zde poměrně malý počet závrtů, průměrná hloubka je 10-20m.  Leží v Drahanské vrchovině a rozkládá se na severu Jihomoravského kraje.  Na části území byla v roce 1956 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras.  Je zde registrovaných více než 1600 jeskyní.

3  Severní část  Nejnavštěvovanější část Moravského krasu  Střední část  Poblíž jedné z přístupných jeskyní se nachází Huť Františka s muzeem železářství  Jižní část  Je zde významné archeologické naleziště z dob lovců sobů

4  Je odvodňována řekou Punkvou.  Je tu rozsáhlý systém Amatérských jeskyní.  Přístupné veřejnosti jsou čtyři jeskyně: Punkevní + propast Macocha, Sloupsko-šošůvské, jeskyně Balcarka a Kateřinská jeskyně.  Množství menších volně přístupných jeskyní a jiných krasových jevů se nachází v Pustém a Suchém žlebu.

5  Je odvodňována Jedovnickým a Křtinským potokem.  Je tu rozsáhlý jeskynní systém Rudické propadání - Býčí skála.  Pro veřejnost je zpřístupněna jeskyně Výpustek, Kostelík a Jáchymka.

6  Je odvodňována řekou Říčkou.  V jejím údolí se nachází například jeskynní systém Hostěnického propadání a Ochozské jeskyně.  Dále je zde významné archeologické naleziště, jeskyně Pekárna.

7  Jsou to naše nejnavštěvovanější jeskyně.  Nachází se v Pustém žlebu.  Vynikají mohutnými prostorami s krápníkovou výzdobou.  Provozuje se také „vyhlídková“ plavba na elektrických lodičkách po podzemní říčce Punkvě.  Přístupová cesta k jeskyním je uzavřena pro motorová vozidla, jelikož mají špatný vliv na přírodu. Návštěvníci se mohou buď projít pěšky, nebo se svést tzv. eko-vláčkem.

8  Hlavním turistickým cílem Moravského krasu bývá světoznámá propast Macocha.  Je součástí Punkevních jeskyní.  Její nejnižší bod je v hloubce 138,4 m.  Dá se do ní nahlédnout buď z horního vyhlídkového můstku, nebo z dolního vyhlídkového můstku..

9  Tvoří je rozsáhlý jeskynní systém při jihu obce Sloup.  Jeskyně jsou vyhloubeny Sloupským potokem, který se v podzemí stéká s Bílou vodou v říčku Punkvu.  Ze dvou jeskynních pater místy propojených podzemními propastmi je turisticky zpřístupněná horní část.  Před vstupem do jeskyní stojí skalní sloup vysoký 19 metrů, po kterém se jmenuje blízká vesnice.  U jeho paty se propadá Sloupský potok.

10  Jeskyně Balcarka leží nedaleko Macochy.  Jeskynní chodby probíhají ve dvou patrech, spojených dómy a komíny.  Má bohatou krápníkovou výzdobu.  Velký dóm je druhou největší prostorou Moravského krasu.  (Dóm: rozlehá krasová jeskyně)

11  Leží v Suchém žlebu a má asi 500 m chodeb.  Jí součástí je Hlavní dóm, který je největší podzemní prostorou Moravského krasu.  Najdete zde tzv. hůlkové stalagmity (od podlahy ke stropu), dosahující až čtyřmetrové délky.  Jedním z nejznámějších útvarů je Čarodějnice opírající se o hůl.

12  Byla známa od nepaměti jako naleziště kostí pravěkých zvířat.  Nejprve zde měla Československá armáda muniční sklad.  Mnoho prostor a skalních přepážek bylo odstřeleno.  V průběhu války pak byla jeskyně obsazena Německem a začátkem 60. let ji znovu získala česká armáda.  V roce 2006 převzala jeskyni i s technickým dílem Správa jeskyní Moravského krasu.  Od roku 2007 je jeskyně zpřístupněna veřejnosti.

13  Z Moravského krasu bylo popsáno více než 50 nových druhů z různých zoologických skupin.  Ze savců tu jsou hlavně netopýři.  Z 23 druhů zjištěných z území ČR zde bylo zjištěno 21.  Netopýři využívají jeskyně hlavně k zimnímu spánku.  Nejpočetnějšími druhy jsou netopýr velký, vrápenec malý a netopýr černý.

14  Moravský kras je z téměř 60% pokryt lesy, převážně listnatými.  Vyskytuje se zde převážně dub zimní, dub letní a habr obecný, často se objevuje také javor babyka,, jeřáb břek a místy i lípa malolistá.  Propast Macocha: roste zde nejvzácnější rostlina Moravského krasu - kruhatka Matthioliho. Právě dno propasti Macocha je jediným místem jejího výskytu v České republice.

15  Propadání  Nová Rasovna  Rudické propadání  Hostěnické propadání  Kaňony  Pustý žleb  Suchý žleb  Křtinské údolí

16  Památky  Jeskyně Pekárna  Rudické propadání  Rezervace  Býčí skála  Habrůvecká bučina  Hádecká planinka  Vývěry Punkvy

17

18  http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%BD_kras http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%BD_kras  http://www.moravskykras.net/flora-fauna.html http://www.moravskykras.net/flora-fauna.html  http://www.turistika.cz/fotogalerie/82959/adamov-temer-vse- na-jedne-trase http://www.turistika.cz/fotogalerie/82959/adamov-temer-vse- na-jedne-trase  http://www.jeskynar.cz/guano/obrazek/rudicke-propadani-1 http://www.jeskynar.cz/guano/obrazek/rudicke-propadani-1  http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%BD_kras http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%BD_kras  https://www.google.cz/search?q=moravsk%C3%BD+kras&espv =2&biw=1920&bih=936&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=fq2S VMTLLeqkygPqroKgAg&ved=0CAYQ_AUoAQ https://www.google.cz/search?q=moravsk%C3%BD+kras&espv =2&biw=1920&bih=936&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=fq2S VMTLLeqkygPqroKgAg&ved=0CAYQ_AUoAQ  http://cs.wikipedia.org/wiki/Kate%C5%99insk%C3%A1_jeskyn %C4%9B#mediaviewer/File:Bambusov%C3%BD_les%C3%ADk0 1(js).jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Kate%C5%99insk%C3%A1_jeskyn %C4%9B#mediaviewer/File:Bambusov%C3%BD_les%C3%ADk0 1(js).jpg  http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDpustek#mediaviewer/F ile:Vypustek_26.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDpustek#mediaviewer/F ile:Vypustek_26.JPG  http://www.penzionubalcarky.cz/turistika http://www.penzionubalcarky.cz/turistika


Stáhnout ppt " Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice.  Dají se zde najít téměř všechny krasové útvary.  Vyskytuje se zde."

Podobné prezentace


Reklamy Google