Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno, příjmení autoraJana Tomšíková Název školy Základní škola Velká Bíteš Název prácePoznej své město Pracovní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno, příjmení autoraJana Tomšíková Název školy Základní škola Velká Bíteš Název prácePoznej své město Pracovní."— Transkript prezentace:

1 Jméno, příjmení autoraJana Tomšíková e-mail autoraTomsikova.Jana@seznam.cz Název školy Základní škola Velká Bíteš Název prácePoznej své město Pracovní skupina3.,4.třída, družina, mimoškolní aktivita Název předmětu nebo činnosti, kde lze využít tuto prácii Prvouka, vlastivěda, čtení, psaní Typ školského zařízení, pro které je práce určena ZŠ Použité programové vybaveníMicrosoft PowerPoint, Microsoft Office Picture Manager Použitá studijní literaturaJ.Kotík – Všelicos z minulosti Velké Bíteše a okolí

2 Cílem dnešní výuky je poznat město Velká Bíteš Prohlédnete si fotografie významných budov a památek ve městě Dozvíte se o Velké Bíteši spoustu informací a zajímavostí Pro bystré hlavy je připravena i křížovka a osmisměrka Na závěr si ověříme, jestli jste si z probrané látky něco zapamatovali. A teď vzhůru do práce !

3

4 Město Velká Bíteš se nachází ve východní části Českomoravské vysočiny asi 35 km od Brna. Rozkládá se v nadmořské výšce 480 m. Žije v ní kolem 4000 obyvatel. Po jižním okraji města prochází dálnice D1 ve směru Praha - Brno. Nejbližší železniční zastávka ve Vlkově je vzdálená asi 5 km od Bíteše. Je součástí okresu Žďár nad Sázavou a kraje Vysočina s krajským městem Jihlava.

5 Je jeden z mála kostelů v ČR, který má opevnění.

6 Vstupní věž byla opatřena padacím mostem přes příkop. Na věžích jsou zavěšeny památné zvony. Zvon v hradební věži se jmenuje Velký. Na kostelní věži jsou zvony Poledník, Maria a Kříž. Poledníkem se zvonívalo poledne a také proti mrakům, když se hnala bouře. Zvon Maria je ozdoben reliéfem Marie s dítkem a Kříž reliéfem Krista s křížem. Kostel se nachází přímo naproti naší škole.

7 Muzeum se nachází na náměstí. Při jeho návštěvě se dozvíte spoustu zajímavostí z historie Velké Bíteše. Informační centrum je určeno zejména turistům, kteří město navštíví. Můžeme zde získat různé informace o Velké Bíteši, okolí i o kulturním dění. Informační centrum pořádá i různé koncerty, přednášky a besedy.

8 Sídlí zde starosta a zastupitelstvo města. Nachází se uprostřed horního náměstí.

9 Znak najdeme nad vchodem na radnici.

10 Nachází se za sokolovnou – směrem na Vlkov. Jsou zde pořádány koncerty, plesy, taneční zábavy, diskotéky a podobné akce.

11 Je historická budova, ve které je tělocvična a posilovna. V minulosti zde probíhal každoročně turnaj v kolové. Nachází se vedle kostela směrem k poliklinice.

12 Nachází se vedle sokolovny. Slouží ke sportovnímu využití obyvatel Velké Bíteše

13 Nachází se asi 300 metrů za sokolovnou. Je to centrum zdravotních služeb. V zadní části budovy je domov důchodců.

14 Základní škola je umístěna ve dvou budovách. Vlevo je budova pro 1. stupeň, vpravo pro 2.stupeň

15 Byla postavena v 17.století. Dříve tu bývala škola obecná. Nachází se mezi budovou ZŠ pro prví stupeň a kostelem.

16 Velkou Bíteší protéká potok Bitýška. Pod městem se jeho jméno mění na Bílý potok. Byly na něm postaveny 4 mlýny - Horní, Přední, Prostřední a Dolní. Mlýny už sice nemelou, ale voda je nesebrala.

17 Je nejmladší ze všech mlýnů a nachází se v části Chobůtky.

18 Řííká se mu také Hejtmánkův mlýn.Vyvěrá před ním pramínek vody

19 Je známý i pod jménem Hlouškův mlýn podle posledního majitele. V blízkosti se natáčel film Uloupená hranice.

20 Někdy je nazývaný Knollův mlýn. Nyní patří chalupářům. Poblíž je přírodní ohniště a studánka.

21 Košíkov, Ludvíkov, Krokočín, Jestřabí, Jindřichov, Nové Sady, Bezděkov, Ruda, Jabloňov,Březka, Březí, Křoví, Bitýška, Tasov, Osová,Březka, Čikov, Pánov, Svatoslav, Křižínkov Úkoly s mapou: Pokuste se najít alespoň 10 uvedenéých vesnic na mapě. Pro zobrazení mapy klikněte na následující odkaz: http://www.mapy.cz/#x=137378816@y=133096448@z=10@mm=ZP Pokuste se na letecké mapě najít radnici, kostel a školní budovy Pro zobrazení mapy klikněte na následující odkaz: http://www.mapy.cz/#x=137259904@y=133136640@z=15@mm=FP

22 Na dalších stránkách najdete tyto úkoly: 1.Pokuste se o vyluštění osmisměrky 2.Vzpomeňte si, co chybí v pravé polovině znaku Velké Bíteše 3.Překreslete a vyluštěte křížovku 4.Zkontrolujte si správnost – správné řešení najdete za 3. úkolem 5.Na závěr si ověřte, co jste si z výuky zapamatovali v malém testíku.

23 Najdi 10 obcí v blízkosti Velké Bíteše. B E Z D ĚKOV IŘALÍPOL TFEVZŇTK ÝSOZOYAO ŠŘMLÍNSV KPBČIKOV AAVOSOVÁ JESTŘABÍ

24 Vzpomeneš si, jak vypadala druhá část erbu? Co v ní bylo nakresleno?

25 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 1. Živočich s chapadly 2. Jehličnatý strom 3. Matka mé maminky 4. Květina s trny 5. Druhý den v týdnu 6. Přítel 7. Vyjmenované slovo po s (živočich)

26 B E Z D ĚKOV IŘÍOL TEVŇTK ÝOZOAO ŠŘLÍSV KBČIKOV AAOSOVÁ JESTŘABÍ ŘEŠENÍ OSMISMĚRKY Bezděkov, Bitýška,Vlkov, Jabloňov, Březí, Křoví, Jestřabí, Tasov, Osová,Čikov

27 ŘEŠENÍ Znak Velké Bíteše má v druhé polovině lva

28 CHOBOTNICE MODŘÍN BABIČKA RŮŽE ÚTERÝ KAMARÁD SYSEL 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 1. Živočich s chapadly 2. Jehličnatý strom 3. Matka mé maminky 4. Květina s trny 5. Druhý den v týdnu 6. Přítel 7. Vyjmenované slovo po s (živočich) ŘEŠENÍ KŘÍŽOVKY

29 1.Do jakého okresu a kraje patří Velká Bíteš ? a)okres Brno – venkov, kraj Jihomoravský b) okres Žďár nad Sázavou,kraj Vysočina c) okres Šumperk, kraj Olomoucký


Stáhnout ppt "Jméno, příjmení autoraJana Tomšíková Název školy Základní škola Velká Bíteš Název prácePoznej své město Pracovní."

Podobné prezentace


Reklamy Google