Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SHODNOST GEOMETRICKÝCH ÚTVARŮ. PLATÍ : SHODNOST ÚSEČEK Pokuste se definovat větu o shodnosti úseček! ÚSEČKY, KTERÉ MAJÍ STEJNÉ DÉLKY, JSOU SHODNÉ. Příklad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SHODNOST GEOMETRICKÝCH ÚTVARŮ. PLATÍ : SHODNOST ÚSEČEK Pokuste se definovat větu o shodnosti úseček! ÚSEČKY, KTERÉ MAJÍ STEJNÉ DÉLKY, JSOU SHODNÉ. Příklad."— Transkript prezentace:

1 SHODNOST GEOMETRICKÝCH ÚTVARŮ

2 PLATÍ :

3 SHODNOST ÚSEČEK Pokuste se definovat větu o shodnosti úseček! ÚSEČKY, KTERÉ MAJÍ STEJNÉ DÉLKY, JSOU SHODNÉ. Příklad zápisu: |AB| = |KL| = 10 cm AB L K

4 SHODNOST ÚHLŮ

5 SHODNOST KRUŽNIC (KRUHŮ) Věta o shodnosti kružnic (kruhů): DVĚ KRUŽNICE (DVA KRUHY) JSOU SHODNÉ,MÁ-LI JEJICH POLOMĚR STEJNOU DÉLKU.

6 SHODNOST ČTVERCŮ Věta o shodnosti čtverců: DVA ČTVERCE JSOU SHODNÉ, MAJÍ-LI STEJNOU DÉLKU STRANY. Příklad 2: Rozhodněte o pravdivosti následujících tvrzení: Každé dva čtverce se stejným obvodem jsou shodné Každé dva čtverce se stejným obsahem jsou shodné anone

7 Dokažte předchozí tvrzení Dva čtverce se stejným obvodem shodné. o 1 = o 2 4.a 1 = 4.a 2 a 1 = a 2 Každé dva čtverce se stejným obvodem jsou shodné. Dva čtverce se stejným obsahem shodné. o1o1 a1a1 o2o2 a2a2

8 JSOU SHODNÉ KAŽDÉ DVA OBDÉLNÍKY SE STEJNÝM OBSAHEM? Dokaž. Například obsah obdélníku je 24 cm 2. Obsah obdélníku: S = a. b; 24 = a. b Rozložit číslo 24 na součin dvou různých čísel jde několika způsoby: třeba 24 = 2. 12; a = 2 cm b = 12 cm nebo 24 = 3. 8; a = 3 cm b = 8 cm nebo 24 = 4. 6; a = 4 cm b = 6 cm KAŽDÉ DVA OBDÉLNÍKY, KTERÉ MAJÍ STEJNÝ OBSAH, NEMUSÍ BÝT SHODNÉ. STEJNÁ VELIKOST NESTAČÍ, MUSÍ BÝT I STEJNÝ TVAR.

9 Zapište shodnost geometrických útvarů A D C B P Q R O Geometrické útvary jsou shodné, pokud se po přemístění překrývají; všechny jejich rozměry jsou shodné.

10 Na pořadí záleží!! A D C B Při zápisu záleží na pořadí vrcholů, které sobě náleží. O P Q R

11 Shodnost trojůhelníků opakování učiva ZŠ

12 VĚTA O SHODNOSTI TROJÚHELNÍKŮ (sss) Jestliže se dva trojúhelníky shodují ve všech třech stranách, jsou shodné.

13 Jsou zadané trojúhelníky shodné? STRANY UVEĎ VE STEJNÝCH JEDNOTKÁCH

14 VĚTA O SHODNOSTI TROJÚHELNÍKŮ SUS Jestliže se dva trojúhelníky shodují ve dvou stranách a úhlu jimi sevřeném, jsou shodné.

15 VĚTA O SHODNOSTI TROJÚHELNÍKŮ usu Jestliže se dva trojúhelníky shodují v jedné straně a ve dvou úhlech k ní přilehlých, jsou shodné.

16 JSOU SHODNÉ TYTO TROJÚHELNÍKY? Tyto trojúhelníky nejsou shodné.


Stáhnout ppt "SHODNOST GEOMETRICKÝCH ÚTVARŮ. PLATÍ : SHODNOST ÚSEČEK Pokuste se definovat větu o shodnosti úseček! ÚSEČKY, KTERÉ MAJÍ STEJNÉ DÉLKY, JSOU SHODNÉ. Příklad."

Podobné prezentace


Reklamy Google