Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Psaní a editace textu Jindřich Terč. Psaní textu  Psaní textů bývá často opomíjeno při výuce na základní škole. Žáci dostanou většinou text již napsaný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Psaní a editace textu Jindřich Terč. Psaní textu  Psaní textů bývá často opomíjeno při výuce na základní škole. Žáci dostanou většinou text již napsaný."— Transkript prezentace:

1 Psaní a editace textu Jindřich Terč

2 Psaní textu  Psaní textů bývá často opomíjeno při výuce na základní škole. Žáci dostanou většinou text již napsaný a sami mají obtíže orientovat se na klávesnici. Je důležité mít na paměti několik základních pravidel, které souvisí s typografií.

3 Typografie  Typografie – pravidla, které je nutné dodržovat při psaní, editaci a formátování textu.

4 Zásady při psaní  Ze začátku kontrolovat žáky hned v průběhu psaní textu a upozorňovat je na chyby. Až žáci budou mít jistou představu o rozmístění písmen na klávesnici tak můžeme kontrolovat až po dopsání odstavce.  Když jsou žáci seznámeni s klávesnicí tak po každém napsaném textu ať provedou kontrolu zda se jim někde nezobrazuje červeně potržené slovo. Zřejmě půjde o překlep.

5 Psaní velkých písmen  Velké písmeno napíšeme tak, že jednou rukou držíme klávesu Shift a druhou napíše naše písmeno. Pokud ovšem chceme psát velká písmena delší dobu usnadníme si práci pomocí klávesy Caps Lock.

6 Shift x Caps Lock  Psaní pomocí klávesy Shift: Jaroslava Stará  Psaní pomocí zapnuté klávesy Caps Lock: JAROSLAVA STARÁ

7 Psaní vkládání více mezer  Žáci se dopouštějí chyby, když píší více mezer za sebou – při změně velikosti písma je rozdíl znatelný.

8 Ukázka vkládání mezer

9 Používání klávesy Enter  Dbát na to aby žáci neukončovali řádku klávesou Enter. Microsoft Word sám přesune slovo na následující řádku.  Klávesa Enter se používá jen u konce odstavce.

10 Používání klávesy Enter

11 Mezera po interpunkčních znaménkách  Vynechat mezeru po interpunkčních znaménkách (., : ; ? !), mezi slovy nebo na konci věty.

12 Přečtěte si text a najděte chyby

13 Napište  Napiš velkými písmeny jméno: RŮŽENA SVOBODOVÁ  Napiš slova tak jak jsou napsána: Taťána, SLÁVA, Řehoř, NÁROČNÝ, Švihák

14 Editace  Při editaci tedy při opravování máme na mysli, že většinou je jednodušší chybné slovo opravit než psát celé znovu.  Dalším pravidlem je, že pro psaní textu je důležitý tzv. kurzor – svislá čára blikající za právě dopsaným textem – při editaci s textem s ním budeme pracovat.

15 Oprava písmenka  Jak opravit vynechané písmenko? Najedete si kurzorem myši mezi písmenka. Kde příslušné písmeno chybí a klikněte. Tím se na tomto místě objeví blikající znakový kurzor

16 Mazání písmen  Špatně napsaný text je třeba smazat. K tomu použijeme klávesy Backapce a Delete.

17 Funkce kláves Backpace a Delete  Mazání slova VYJADŘOVAT pomocí klávesy DELETE a BACKPACE:

18 Cvičení  Napiš v řádce:  Renáta Svobodová, U Vody 1845, Praha 5, 150 02

19 Cvičení  Uprav text tak aby jméno, ulice, PSČ bylo umístěno pod sebou  Růžena Svobodová  Kříženeckého nám.1145  Praha 5  150 02

20 Cvičení  Napiš jméno Jaroslava Görnerová.  Uprav napsané jméno na Jaroslav Görner

21 Pohyb v rozsáhlém textu  Při pohybu v rozsáhlém textu nám pomůže klávesa HOME a END. Jsou umístěny vedle klávesy DELETE.  Vyzkoušejte jejich činnost.

22 Tlačítko „Zpět“  Pokud jste napsali dlouhý text a omylem jste ho smazali – nezoufejte. Můžete pomocí jedno kliknutí myši celý text vrátit nazpět. V panelech nástrojů použijte tlačítko Zpět a vrátí se o krok nazpět.  Tlačítko vypadá následovně :

23 Seznam literatury  Vaníček, J. Mikeš, R. Informatika pro základní školy 1. 1.vyd.Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80- 251-0196-7  Vaníček, J. Mikeš, R. Metodická příručka Informatika pro základní školy 1. 1.vyd.Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0221-1  Šimek, T. Vacek, J. Word pro základní školy.1.vyd.Brno: Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-069-3  Daňhelková,V. Microsoft Word pro školy. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0469-9  Daňhelková, L. Microsoft Word pro školy cvičebnice. 1.vyd. Brno : Computer press, 2004.  ISBN 80-251-0470-2.  Veselík, P. Pecinovský, R. Informatika 1. 1 vyd. Praha: Grada Publishing, 1997. ISBN 80-7169-381-2


Stáhnout ppt "Psaní a editace textu Jindřich Terč. Psaní textu  Psaní textů bývá často opomíjeno při výuce na základní škole. Žáci dostanou většinou text již napsaný."

Podobné prezentace


Reklamy Google