Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie Včelařství Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti O tom, jak nesmírný význam měly včely pro člověka již v dávné historii svědčí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Historie Včelařství Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti O tom, jak nesmírný význam měly včely pro člověka již v dávné historii svědčí."— Transkript prezentace:

1 Historie Včelařství Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti O tom, jak nesmírný význam měly včely pro člověka již v dávné historii svědčí vyobrazení včely na znaku vládce Dolního Egypta

2 Sběr medu lidé prováděli již v době kamenné Medobraní je vyobrazeno na 12 tisíc let staré jeskynní malbě objevené v Pavoučí jeskyni ve Španělsku.

3 Včelařství ve starověku Egypťané včely chovali v úzkých válcových rourách.

4 Včelařství v době Velké Moravy Z 9. století se dochovala zpráva arabských cestovatelů Ibn Rusta a Ibn Mahmuda Gordiziho, že poddaní knížete Svatopluka chovají včely a z medu vyrábí opojný nápoj. Med získávaly od divokých včel z lesních brtí. Postupně převažoval chov v přenosných úlech.

5 Středověké včelařství Aby se do brtě lépe dostali, vytvořili v ní dvířka. Vzniklý klát včelaři často zdobili. Každý rok včelám vyřezali polovinu plástů, med z nich lisovali.

6 Novověk V 18. století začaly kláty nahrazovat košnice

7 Racionalizace včelařství Velká změna ve včelařství nastala díky vynálezu medometu a rozebíratelného díla. Plásty již nelisují, ale po vytočení medu se vrací do úlu.

8 Moravský stojan u nás ve své době velmi rozšířený a oblíbený úl u nás ve své době velmi rozšířený a oblíbený úl zadem přístupný zadem přístupný rámky 39 x 24 (na výšku) rámky 39 x 24 (na výšku)

9 Lorenzo Langstrooth Kněz z USA, který vymyslel na světě dodnes nejpouzivanejsi úlový systém.

10 Monsg. František Adamec Spojil výhody shora přístupného lanstroothova úlu a menších rámků moravského stojanu. Je otcem u nás nejrozšířenějšího úlového systému (39x24 – na šířku)

11 Moderní nástavkové úly Moderní nástavkové úly se skládají ze samostatného dna (umožňuje varroa monitorig) samostatného dna (umožňuje varroa monitorig) nástavků (plodiště a medník, odděleny mateři mřížkou) nástavků (plodiště a medník, odděleny mateři mřížkou)

12 ZO ČSV HODONÍN Naše organizace byla založena před více než 90. lety. Naše organizace byla založena před více než 90. lety. Jední z našich nejvýznamnějších včelařů a organizátorů byl Dr. Roman Calábek. Jední z našich nejvýznamnějších včelařů a organizátorů byl Dr. Roman Calábek.


Stáhnout ppt "Historie Včelařství Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti O tom, jak nesmírný význam měly včely pro člověka již v dávné historii svědčí."

Podobné prezentace


Reklamy Google