Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Západní Evropa v 16. století Francie, Španělsko. Otázky a úkoly 1.Kdo proti sobě stojí v náboženských válkách ve Francii? 2.Kdy došlo k tzv. Bartolomějské.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Západní Evropa v 16. století Francie, Španělsko. Otázky a úkoly 1.Kdo proti sobě stojí v náboženských válkách ve Francii? 2.Kdy došlo k tzv. Bartolomějské."— Transkript prezentace:

1 Západní Evropa v 16. století Francie, Španělsko

2 Otázky a úkoly 1.Kdo proti sobě stojí v náboženských válkách ve Francii? 2.Kdy došlo k tzv. Bartolomějské noci? 3.Popiš její průběh.

3 Ve Francii v 16. století dochází k náboženským válkám mezi: katolíky Hugenoty = francouzští stoupenci kalvínsmu x

4 1.Ke srážce dochází roku 1572, kdy dochází k tzv. Bartolomějské noci.

5 Bartolomějská noc 1.Bartolomějská noc = na svatbu představitele hugenotů Jindřicha Navarrského z dynastie Bourbonů a francouzské princezny Markéty z Valois se sjelo velké množství hugenotů. 2.Katolíci po svatbě hugenoty pobili.

6 Jindřich Navarský Markéta z Valois

7

8 Otázky a úkoly 1.Kdo se dostává na francouzský trůn po vymření rodu Valois?

9 Navarrskékrálovství Navarrská vlajka Erb Bourbonů

10 Otázky a úkoly 1.Co musel Jindřich IV. podstoupit, aby se dostal na francouzský trůn? 2.Popiš vládu Jindřicha IV.

11 1.Boje mezi katolíky a hugenoty nadále pokračují, dochází ovšem k vymření královského rodu z Valois. 2.Na trůn se tak dostává Jindřich Navarrský, který vládne jako Jindřich IV. Jindřich III. z rodu Valois

12 1.Po nástupu na trůn přestoupil Jindřich IV. na katolickou víru. 2.Usiloval o náboženský smír, a proto vydal edikt nantský. 3.Edikt zaručoval rovnoprávnost mezi katolíky a hugenoty 3.Edikt zaručoval rovnoprávnost mezi katolíky a hugenoty. Jindřich IV.

13 Otázky a úkoly 1.Popiš vládu Filipa II.

14 Španělsko 1.Ve Španělsku, v 16. století vládne Filip II. z rodu Habsburků. 2.Filip II. byl katolík, odpůrce reformace, vládl absolutisticky. 3.Postupoval proti stoupencům reformace – mnozí z nich museli Španělsko opustit. Filip II.

15 http://wikipedie.blogspot.com/ http://sk.wikipedia.org/wiki/Bartolomejsk%C3%A1_noc http://www.hrady.cz/index.php?OID=3168&PARAM=2 http://www.kviff.com/cz/detail-filmu/2714-kralovna-margot/ cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_navarrských_králů cs.wikipedia.org/wiki/Bourboni cs.wikipedia.org/wiki/Jindřich_III._Francouzský cs.wikipedia.org/wiki/Jindřich_IV._Navarrský cs.wikipedia.org/wiki/Filip_II._Španělský


Stáhnout ppt "Západní Evropa v 16. století Francie, Španělsko. Otázky a úkoly 1.Kdo proti sobě stojí v náboženských válkách ve Francii? 2.Kdy došlo k tzv. Bartolomějské."

Podobné prezentace


Reklamy Google