Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Astronomický ústav, v.v.i. Akademie věd ČR

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Astronomický ústav, v.v.i. Akademie věd ČR"— Transkript prezentace:

1 Astronomický ústav, v.v.i. Akademie věd ČR
Stoletá historie i moderní věda Pracoviště Praha Pracoviště Ondřejov

2 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Historie 1722 – založena hvězdárna Klementinum 1898 – zakoupeny pozemky hvězdárny v Ondřejově 1928 – Josef Jan Frič věnoval ondřejovskou hvězdárnu státu 1954 – vznikl Astronomický ústav Československé akademie věd 1993 – sídlem se stala hvězdárna Ondřejov Západní kopule hvězdárny v Ondřejově po dostavbě Věž pražského Klementina sloužila k astronomickým měřením

3 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Oddělení Meziplanetární hmoty Sluneční Galaxií a planetárních systémů Stelární

4 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Sluneční oddělení Fyzika slunečních erupcí a protuberancí  Analyzujeme a interpretujeme data získaná pozorováním na ondřejovské observatoři i data pozorovaná ze satelitů. Rozvíjíme teorii v oblasti sluneční spektroskopie a v oblasti plazmové, rentgenové a radiové astrofyziky. Numericky modelujeme procesy ve slunečních erupcích a protuberancích. Struktura a dynamika sluneční atmosféry Zabýváme se podmínkami ve sluneční atmosféře, v aktivních oblastech a ve slunečních skvrnách. Studujeme oblasti na Slunci v různých výškách v atmosféře, abychom porozuměli interakcím mezi pohybem plazmatu a magnetickým polem. Heliosféra a kosmické počasí Zabýváme se dynamickými jevy ve slunečním větru, zejména stavbou a šířením koronálních výronů hmoty a s nimi spojenými magnetickými oblaky a interakcí slunečního větru s tělesy sluneční soustavy. Součástí skupiny je malá skupina sledování a předpovídání sluneční aktivity, která vydává např. denní předpověď sluneční aktivity pro Českou televizi.

5 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Oddělení galaxií a planetárních systémů Fyzika galaxií Skupina se zabývá dynamikou a vývojem ve skupinách galaxií nebo galaktických kupách, vznikem a vývojem hvězd a hvězdokup a dynamikou plynu v galaxiích. Věnujeme se studiu dynamiky galaktické soustavy Mléčná dráha – Magellanovy oblaky, dále vyfukování volného plynu z galaxií vlivem jejich pohybu a prostorově rozlišené spektroskopii galaktických jader. Relativistická astrofyzika Relativistická skupina se věnuje fyzice kompaktních objektů (neutronových hvězd a černých děr) a studuje procesy, které se odehrávají v jejich blízkosti. Na základě našich výpočtů a simulací modelujeme  vlastnosti produkovaného rentgenového záření, jeho spektra, polarizaci a časovou proměnnost. Rovněž se zabýváme teoretickými výpočty v oblasti elektrodynamiky černých děr a teorie akrečních disků. Planetární soustavy Skupina se zabývá dynamikou přirozených i umělých těles v naší sluneční soustavě a planetárními soustavami u blízkých hvězd. Studujeme gravitační i negravitační vlivy na pohyb umělých družic Země. Zabýváme se gravitačním polem Země a změnami její rotace. Připravujeme také velmi přesný hvězdný katalog.

6 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Stelární oddělení Fyzika horkých hvězd Výzkum horkých hvězd spektrálního typu B lze rozdělit na praktické studium hvězdných spekter a teoretické studium atmosfér hvězd a hvězdného větru s využitím náročných numerických simulací. Studovaná spektra jsou jednak pořizována ondřejovským 2m dalekohledem, ale také v mezinárodní spolupráci i na jiných observatořích. Od roku 2004 se také zabýváme studiem bílých trpaslíků. Skupina provozu a rozvoje 2m dalekohledu Skupina se stará o největší optický dalekohled v ČR. V jeho ohnisku jsou umístěny dva spektrografy. Skupina se podílela na robotizaci dalekohledu (2007) a pokračuje ve vývoji kamery CCD 400 a spektrografu OES. Provoz obou spektrografů je plně automatizován, všechna CCD měření jsou archivována. Astrofyzika vysokých energií Skupina se zabývá výzkumem galaktických a extragalaktických kosmických zdrojů záření vysokých energií ve viditelném světle a v rentgenovém a gama záření. Předmětem výzkumu jsou různé typy dvojhvězdných rentgenových zdrojů, záblesky záření gama a jejich optické dosvity a aktivní galaktická jádra. K získání optických dat z kosmických zdrojů skupina vyvinula a provozuje robotické teleskopy BART, D50 a BOOTES. Další data získává z astronomických deskových archivů.

7 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Oddělení meziplanetární hmoty Fyzika meteorů Skupina pozoruje meteory a pracuje na teoretických interpretacích pozorování. Základním observačním systémem je Evropská bolidová síť. Pro pozorování slabých meteorů se používají citlivé televizní kamery. Také se podílíme na projektu bolidové sítě v Austrálii. Pozorovaná data jsou použita ke studiu fyzikálních procesů během průniku meteoroidu do zemské atmosféry, což zahrnuje záření, ionizaci a fragmentaci meteoroidu. Určujeme fyzikální vlastnosti a chemické složení různých typů meteoroidů, jejich původ a rozložení ve sluneční soustavě, jejich vztah ke kometám, asteroidům a meteoritům. Asteroidy Hlavní téma skupiny je fyzikální výzkum asteroidů, zvláště jejich binárnosti, rotačních a objemových parametrů. Nejdůležitějším pozorovacím přístrojem je 0,65m dalekohled vybavený CCD kamerou, který se nachází v Ondřejově. Spolupráce s observatořemi po celém světě nám poskytuje data z množství jejich přístrojů, což umožňuje mnohem důkladněji poznat studované objekty.

8 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou ESA Integral Start Družice sleduje vesmírné zdroje vysokých energií, jako jsou černé díry, gama záblesky a aktivní galaktická jádra. Má k tomu dva rentgenové, optický a gama detektor. SOHO Start Sonda nepřetržitě sleduje Slunce, jeho fotosféru, korónu i sluneční vítr. Na palubě nese 12 přístrojů. Je to nejúspěšnější sluneční sonda všech dob. Objevila také přes 1500 komet. BepiColombo Start Sonda poletí k Merkuru – dnes nejméně prozkoumané planetě. Sonda se bude skládat ze dvou modulů, jeden bude měřit magnetické pole planety a druhý bude sledovat povrch.

9 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou ESA XMM - Newton Start Družice sleduje rentgenové záření, které jinak nepropouští zemská atmosféra. Pochází z akrece materiálu na černé díry, supernovy, temnou hmotu, gama záblesky, aktivní galaktická jádra. GAIA Start Hlavním cílem sondy je měřit hvězdy. S rekordní přesností změří jejich polohy, pohyby, jasnosti a spektra. Vznikne unikátní katalog miliardy hvězd a 3D model části naší Galaxie. GOCE Start Sonda důkladně změří Zemi. Systematicky bude oblétat naši planetu a bude měřit všechny nepatrné odchylky své dráhy. To umožní zkoumat nitro Země a vytvořit dokonalý model tvaru planety.

10 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Akce pro veřejnost Evropská noc vědců Dny otevřených dveří - sledujte vědce při práci i po práci - prohlédněte si areál i dalekohledy Dětský den Úkazy na obloze - soutěže, omalovánky, zábava - výjimečné úkazy, zatmění, komety

11 Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Přijďte se podívat Exkurze pro veřejnost každou sobotu a neděli od května do září


Stáhnout ppt "Astronomický ústav, v.v.i. Akademie věd ČR"

Podobné prezentace


Reklamy Google