Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Rostliny na jaře 4. ročník

2 Rostliny na jaře

3 Kořeny upevňují rostlinu v půdě, z půdy čerpají vodu s živinami Stonek nese listy a květy rostlin. Pomocí listů stoupá k listům a květům voda s živinami Listy rostlina dýchá.Prostřednictvím listů rostlina přijímá oxid uhličitý a vydávají kyslík Květy slouží k rozmnožování rostlin

4 Tyto barevné plátky vytvářejí korunu. Svou barevností a vůní lákají hmyz, který květ opyluje. Pestík je samičí část květu. Po opylení se z oplodněného vajíčka v semeníku vyvíjejí semena, kterými se rostli rozmnožují Tyčinky jsou samičí části květu Při opylení jsou pylová zrna tyčinek přenesena na lepkavou bliznu pestíku. Při opylení květu, např. hmyzem, dojde ke spojení samčí a samičí části květu. Hmyz tak květu pomáhá vytvářet semena.

5 Bledule jarní Jaterník podléška Sedmikráska chudobka Sněženka podsněžník

6 Krokus fialový Violka vonná Orsej jarní Narcis zahradní

7 Pomněnka bahenníPampeliška lékařská Sasanka hajní Pryskyřník rolní

8 Konvalinka vonná Blatouch bahenní Prvosenka jarní Tulipán zahradní

9 Jednoleté rostliny Jednoleté rostliny vyklíčí ze semene, postupně vyrostou, vykvetou, přinesou plody se semeny a na podzim zahynou. Zimu přečkají jen semena.

10 Dvouleté a vytrvalé rostliny Dvouleté a vytrvalé rostliny vyklíčí z podzemních částí, to znamená z kořenů s přízemními pupeny, cibulí, hlíz a oddénků.

11 Dřeviny Koruna Větve Kmen Kořeny

12 V zahradách a v sadech na jaře vykvétají květy ovocných stromů. Po opylení květ odkvete a začne se vyvíjet plod. třešeň jabloň

13 meruňka hrušeň

14 Květy dalších listnatých stromů jírovec lípa

15 Javor Buk

16 Rostliny na jaře – přírodověda 4. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Přírodověda – Věra Štiková – Nová škola Přírodověda – RNDr. J. Jurčák - Prodos Přírodověda – J. Mladá, L. Podroužek – SPN Přírodověda – D. Kvasničková - Fortuna Přehledy živé přírody - Alter Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google