Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOCIÁLNÍ HRANICE VE MĚSTĚ Židovské ghetto v Mikulově.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOCIÁLNÍ HRANICE VE MĚSTĚ Židovské ghetto v Mikulově."— Transkript prezentace:

1 SOCIÁLNÍ HRANICE VE MĚSTĚ Židovské ghetto v Mikulově

2 JAK A PROČ VZNIKAJÍ? Jako důsledek diskriminace a segregace. Jako důsledek diskriminace a segregace. Diskriminace = jedné skupině jsou upírána práva, jimiž disponují druzí. Diskriminace = jedné skupině jsou upírána práva, jimiž disponují druzí. Diskriminaci podléhají určité atributy - např. rasa, náboženské vyznání, sexuální orientace,…… Diskriminaci podléhají určité atributy - např. rasa, náboženské vyznání, sexuální orientace,…… Segregace = prostorové vyloučení a oddělení určité skupiny (může být i dobrovolné). Segregace = prostorové vyloučení a oddělení určité skupiny (může být i dobrovolné).

3 Jsou projevem sociální nerovnosti v lidské společnosti. Jsou projevem sociální nerovnosti v lidské společnosti. Jsou projevem konfliktů odlišných žebříčků hodnot. Jsou projevem konfliktů odlišných žebříčků hodnot. Jsou projevem sociálních vztahů minorit a majorit. Jsou projevem sociálních vztahů minorit a majorit. Majorita je ta skupina, která vlastní MOC - ekonomickou, politickou, vojenskou,….. Majorita je ta skupina, která vlastní MOC - ekonomickou, politickou, vojenskou,….. Majorita nemusí tvořit kvantitativní většinu. Majorita nemusí tvořit kvantitativní většinu. M. L. King bojovník za práva Afroameričanů

4 JAK SE VE MĚSTĚ PROJEVUJÍ? Rozdělují město na homogenní oblasti. Rozdělují město na homogenní oblasti. Vytvářejí ve městě bariéry – skutečné i imaginární. Vytvářejí ve městě bariéry – skutečné i imaginární. Vnímání bariér je mnohdy velmi subjektivní. Vnímání bariér je mnohdy velmi subjektivní. Vytvářejí speciální městské oblasti – ghetta, etnická ghetta, slumy,….. Vytvářejí speciální městské oblasti – ghetta, etnická ghetta, slumy,….. Vyčleňují z městské populace okrajové sociální skupiny – bezdomovce, prostitutky, homosexuály,… Vyčleňují z městské populace okrajové sociální skupiny – bezdomovce, prostitutky, homosexuály,… Znesnadňují každodenní život minorit. Znesnadňují každodenní život minorit.

5 GHETTO Je obsazováno sociálně vyloučenými lidmi s nejnižšími příjmy. Je obsazováno sociálně vyloučenými lidmi s nejnižšími příjmy. Vzniká degradací určité městské oblasti, ta může být způsobena suburbanizací. Vzniká degradací určité městské oblasti, ta může být způsobena suburbanizací. Jsou typické velkým pohybem a výměnou obyvatel. Jsou typické velkým pohybem a výměnou obyvatel. Často jsou osidlovány na základě etnického principu – např. Romové v ČR. Často jsou osidlovány na základě etnického principu – např. Romové v ČR. Jsou možným místem řady problémů – vysoká kriminalita, distribuce a konzumace drog, nezaměstnanost, lichva….. Jsou možným místem řady problémů – vysoká kriminalita, distribuce a konzumace drog, nezaměstnanost, lichva….. Jsou typické zanedbaným domovním fondem, špatnou občanskou infrastrukturou,….. Jsou typické zanedbaným domovním fondem, špatnou občanskou infrastrukturou,…..

6 Zdevastované byty v romském ghettu Chánov u Mostu

7 SLUM Vzniká v ekonomicky méně vyspělých zemích, například v Brazílii (zde se mu říká favela). Vzniká v ekonomicky méně vyspělých zemích, například v Brazílii (zde se mu říká favela). Na rozdíl od ghetta vzniká na „zelené louce“. Na rozdíl od ghetta vzniká na „zelené louce“. Je obsazován lidmi přicházejícími do přeplněných měst z venkova z existenčních důvodů. Je obsazován lidmi přicházejícími do přeplněných měst z venkova z existenčních důvodů. Stejně jako ghetto je postižen chudobou. Stejně jako ghetto je postižen chudobou. Je falešnou formou urbanizace -lidé v nich sice žijí ve městě, ale nemohou využívat jeho standardní služby (kanalizace,odvoz odpadků, pitná voda, atd.). Je falešnou formou urbanizace -lidé v nich sice žijí ve městě, ale nemohou využívat jeho standardní služby (kanalizace,odvoz odpadků, pitná voda, atd.). Obyvatelstvo slumu je ohroženo řadou sociálních a zdravotních rizik. Obyvatelstvo slumu je ohroženo řadou sociálních a zdravotních rizik.

8 Favela v Rio de Janeiro – ostrý kontrast chudinské a „bohaté“ čtvrti.

9 ETNICKÉ GHETTO Je produktem rasismu – oficiálního i neoficiálního. Je produktem rasismu – oficiálního i neoficiálního. Je nejtěžší formou vzniklou diskriminací a segregací. Je nejtěžší formou vzniklou diskriminací a segregací. Je osidlováno na základě etnického principu. Je osidlováno na základě etnického principu. Lidé zde mohou bydlet z donucení i dobrovolně, vždy však z důvodů vnějších tlaků. Lidé zde mohou bydlet z donucení i dobrovolně, vždy však z důvodů vnějších tlaků. Nemusí být nutně osídleno těmi nejchudšími. Nemusí být nutně osídleno těmi nejchudšími. Nejtragičtějšími příklady jsou židovská etnická ghetta v Evropě z období 2. světové války a černošská ghetta v Jihoafrické republice z období apartheidu. Nejtragičtějšími příklady jsou židovská etnická ghetta v Evropě z období 2. světové války a černošská ghetta v Jihoafrické republice z období apartheidu. Relativně méně závažným příkladem jsou současná černošská ghetta v USA – vnějšími znaky se podobají „normálním“ ghettům. Relativně méně závažným příkladem jsou současná černošská ghetta v USA – vnějšími znaky se podobají „normálním“ ghettům. Někdy poskytuje svým členům ochranu před rasistickými útoky ze strany majority, je tedy „pevností“. Někdy poskytuje svým členům ochranu před rasistickými útoky ze strany majority, je tedy „pevností“.

10 Zdevastované domy v černošském etnickém ghettu v jižním Bronxu.

11 Zeď oddělující židovskou a nežidovskou část Varšavy.

12 Mrtvý na ulici ve Varšavském ghettu

13 Hrůzné důsledky nejtěžší formy segregace a diskriminace…

14 BEZDOMOVCI VE MĚSTĚ Vytváří se kolem nich „neviditelná“ a pohyblivá hranice. Vytváří se kolem nich „neviditelná“ a pohyblivá hranice. Využívají určité typy objektů – nádraží, opuštěné domy, parky, podchody, ….. Využívají určité typy objektů – nádraží, opuštěné domy, parky, podchody, ….. Město jim umožňuje přežít a poskytuje anonymitu. Město jim umožňuje přežít a poskytuje anonymitu. Nově příchozím bezdomovců poskytuje město komunitu, která je chápe. Nově příchozím bezdomovců poskytuje město komunitu, která je chápe. Hlavní příčiny bezdomovectví: ztráta zaměstnání, rozpad rodiny, rodinné problémy,…. a rezignace na řešení všech těchto problémů. Hlavní příčiny bezdomovectví: ztráta zaměstnání, rozpad rodiny, rodinné problémy,…. a rezignace na řešení všech těchto problémů. Zmlácený bezdomovec před hlavním nádražím v Praze

15 Kolik jich vlastně je? V Evropské Unii se uvádí počet 3 milióny (1999). V Evropské Unii se uvádí počet 3 milióny (1999). Ve Velké Británii 400 tisíc, z toho 150 tisíc je ve věku 16 až 19 let(1999). Ve Velké Británii 400 tisíc, z toho 150 tisíc je ve věku 16 až 19 let(1999). V USA spí každý den na ulici 700 tisíc lidí, tuto zkušenost zde má jednou ročně 2 milióny lidí. V USA spí každý den na ulici 700 tisíc lidí, tuto zkušenost zde má jednou ročně 2 milióny lidí. V Japonsku, nejbohatší zemi světa 24 tisíc. V Japonsku, nejbohatší zemi světa 24 tisíc. V České republice se počet odhaduje mezi 35 až 100 tisíci (v Praze 3 tisíce). V České republice se počet odhaduje mezi 35 až 100 tisíci (v Praze 3 tisíce). NEJDE TEDY O OKRAJOVÝ PROBLÉM !!!

16 Dočasný příbytek bezdomovce v železničním vagonu v Praze.

17 PROSTITUCE A MĚSTO Město jí nabízí určitý stupeň anonymity pod kterou se může zákazník s prostitutkou setkávat. Město jí nabízí určitý stupeň anonymity pod kterou se může zákazník s prostitutkou setkávat. Využívá specifické městské oblasti - ulice, čtvrti, domy. Využívá specifické městské oblasti - ulice, čtvrti, domy. Prostituce na sebe nabaluje kriminalitu. Prostituce na sebe nabaluje kriminalitu. Prostitutky jsou samy vystaveny řadě rizik. Prostitutky jsou samy vystaveny řadě rizik. Prostituce se dostává do konfliktu s „řádnými“ občany. Prostituce se dostává do konfliktu s „řádnými“ občany. Její viditelnost závisí na stupni legalizace v daném státu. Její viditelnost závisí na stupni legalizace v daném státu. Prostitutky jsou odsuzovány více než jejich klienti. Prostitutky jsou odsuzovány více než jejich klienti.

18 Pouliční prostituce je její nejviditelnější a nejodsuzovanější formou.

19 SEXUÁLNÍ MENŠINY A MĚSTO Ve velkých městech tvoří gayové a lesbičky až 10 % populace. Ve velkých městech tvoří gayové a lesbičky až 10 % populace. Tato subkultura má své kluby a bary. Tato subkultura má své kluby a bary. Anonymita velkoměsta a větší tolerance k sexuálním menšinám nemusí výsadními znaky každého města. Anonymita velkoměsta a větší tolerance k sexuálním menšinám nemusí výsadními znaky každého města. Sexuální orientaci lze skrývat, to ale znamená omezení kvality života. Sexuální orientaci lze skrývat, to ale znamená omezení kvality života. Duhová vlajka je symbolem emancipačního hnutí gay a lesbické komunity

20 OPAKOVÁNÍ Jak a proč vznikají sociální hranice? Jak a proč vznikají sociální hranice? Jak a proč vznikají sociální hranice? Jak a proč vznikají sociální hranice? Jak město ovlivňují? Jak město ovlivňují? Jak město ovlivňují? Jak město ovlivňují? Co víte o ghettech? Co víte o ghettech? Co víte o ghettech? Co víte o ghettech? Co víte o slumech? Co víte o slumech? Co víte o slumech? Co víte o slumech? Co víte o etnických ghettech? Co víte o etnických ghettech? Co víte o etnických ghettech? Co víte o etnických ghettech? Co víte o bezdomovcích? Co víte o bezdomovcích? Co víte o bezdomovcích? Co víte o bezdomovcích? Co víte o prostituci ve městě? Co víte o prostituci ve městě? Co víte o prostituci ve městě? Co víte o prostituci ve městě? Co víte o sexuálních menšinách ve městě? Co víte o sexuálních menšinách ve městě? Co víte o sexuálních menšinách ve městě? Co víte o sexuálních menšinách ve městě?


Stáhnout ppt "SOCIÁLNÍ HRANICE VE MĚSTĚ Židovské ghetto v Mikulově."

Podobné prezentace


Reklamy Google