Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Franská říše. Evropa po pádu říše římské Kdo by tušil Kdo by tušil, že tento kmen kdesi na severu se stane za pár století nejmocnějším!

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Franská říše. Evropa po pádu říše římské Kdo by tušil Kdo by tušil, že tento kmen kdesi na severu se stane za pár století nejmocnějším!"— Transkript prezentace:

1 Franská říše

2 Evropa po pádu říše římské Kdo by tušil Kdo by tušil, že tento kmen kdesi na severu se stane za pár století nejmocnějším!

3 CHLODVÍK Král Franků na konci 5. století – první z rodu Merovejovců – všichni barbaři byli buď pohané anebo ariáni – katolictví hrozil zánik – frankové za Chlodvíka 496 přijali katolické křesťanství (jako jediní barbaři) – tehdy nikdo netušil, že Frankové si podmaní všechny barbarské státy v západní Evropě… – po jeho smrti je království oslabeno a spravováno majordomy

4 Evropa po Chlodvíkově smrti 511 po Kr.

5 KAREL MARTEL –Majordomus –Zastavil muslimskou invazi do západní Evropy 732 v bitvě u Tours Úkol: zamysli se ve skupinkách nad tím, jak by se změnil váš život, kdyby Karel Martel u Tours prohrál!

6 Rozšíření islámu 632 smrt Muhamada (bílá) – 656 (světle šedá) -733 (tmavě šedá)

7 PIPIN KRÁTKÝ (741-768) Majordomus, syn Martela S podporou papeže sesazuje krále a stává se jím Porazil Lombarďany v Itálii a dal část jejich území kolem Říma papeži – vznik papežského státu Ochráncem papežů přestává být Byzanc a stává se jím Francká říše.

8 KAREL VELIKÝ (768-814) Pipinův syn Vytváří obrovské impérium Podporuje církev a na oplátku získává v duchovenstvu oddané a vzdělané úředníky Korunován papežem Lvem III. na císaře 800 – obnovení západního císařství Nevládne z jednoho místa.

9 Charlemagne’s Empire 814

10 KAROLÍNSKÁ ARCHITEKTURA A SOCHAŘSTVÍ SE SNAŽILY NAVRÁTIT LESK STARÉHO ŘÍMA

11 KAROLÍNSKÁ RENESANCE Za Karla Velikého Obnovení vzdělanosti a architektury –Soustřeďuje na svém dvoře učence –Požaduje od svých hrabat znalost latiny Latina se stává univerzální řečí na západě. Učenec Alkuin z Yorku.

12 Mnich ve skriptoriu

13 Merovejské písmo Karolínská minuskule

14 KONEC FRANSKÉ ŘÍŠE Po smrti jeho syna Ludvíka Pobožného byla říše 843 Verdunskou smlouvou rozdělena mezi Karlovy 3 vnuky Byli slabými vládci a bojovali mezi sebou Navíc čelili nájezdům Vikingů, Maďarů a Muslimů Západní Evropa je navždy roztříštěna mezi jednotlivé státy

15 Velké invaze v 9.-10. st.

16 16 VÝZNAM FRANKŮ Centrum politické moci se přesouvá za Alpy Upevnění postavení katolické církve.

17 FEUDALISMUS Pán poskytuje: –Půdu –Ochranu Vazal musí pánovi –Pomoci ve válce –Platit dávky –Podporovat jej –Později nejnižší vazalové: pomoci s obděláváním pánovy půdy (robota)


Stáhnout ppt "Franská říše. Evropa po pádu říše římské Kdo by tušil Kdo by tušil, že tento kmen kdesi na severu se stane za pár století nejmocnějším!"

Podobné prezentace


Reklamy Google