Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských."— Transkript prezentace:

1 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských věd Ročník: III. Téma:Filosofie a náboženství Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_25 Datum: 9.5.2013 Anotace: Buddhismus – vznik, vývoj a charakteristika Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch

2 BUDDHISMUS Netheistické náboženství, rozšířené zejm. v zemích východní Asie. V současné době má asi 400 milionů vyznavačů.

3 BUDDHA Vlastním jménem Siddhártha Gautama byl reálně existující postavou žijící v letech 558 – 478 př. Kr. Narodil se jako královský syn v podhůří Himalají a své mládí strávil v přepychu královského paláce. Po odchodu z paláce poznává tři zla – stáří, nemoc a smrt. V následujících 10 letech se stává potulným asketou a věnuje se umrtvování svého těla. Po ukončení půstu dosahuje „probuzení“ po fíkovníkem a poznává 4 vznešené pravdy, vedoucí k vykoupení. Umírá po přejedení na prasečích hodech kováře Čandry.

4 ČTYŘI VZNEŠENÉ PRAVDY 1. Všechno je utrpení. 2.Utrpení pramení ze žádostivosti, jež způsobuje převtělování. 3.Osvobození od utrpení tkví v potlačení žádosti. 4.K vysvobození vede osmidílná stezka.

5 Nirvána Stojí na konci usilování Buddhisty. Lze jí dosáhnout jen určitými meditačnímu technikami. Nirvána je připodobňována zhasnutí plamene svíce. Myšlení člověka je osvobozeno ode všech obsahů, nakonec se zastavuje vnímání. Arhatové Světci, kteří dosáhli nirvány již za tohoto života – žijí jako vlastnící nesmrtelnosti.

6 Buddhistické školy HÍNAJÁNA Hínajána znamená malý vůz, cesta k vykoupení je určena jen vyvoleným. Ideálem je mnišský život a arhatství. Rozšíření: Vietnam, Laos, Thajsko, Barma.

7 MAHÁJÁNA „Velký vůz“ – cesta ke spáse je otevřena každému člověku. Do lidového buddhismu proniká pantheon božstev. Bódhisattva – postava spasitele, který odkládá vstup do nirvány, aby pomohl spasit jiné lidi – soucit.

8 ZDROJE: http://leccos.com/index.php/clanky/buddhismus http://voiceoftheangels.com/spiritualarticles/where-to-place-a-buddha-statue/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:AFReligion3.jpg http://dharmafolk.com/2008/04/20/vietnamese-theravada/


Stáhnout ppt "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských."

Podobné prezentace


Reklamy Google