Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INFORMATIKA - PC 6. Ročník Zpracoval: Mgr. Tomáš Rajnoha vyučující informatiky a komunikační technologie 1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INFORMATIKA - PC 6. Ročník Zpracoval: Mgr. Tomáš Rajnoha vyučující informatiky a komunikační technologie 1."— Transkript prezentace:

1 INFORMATIKA - PC 6. Ročník Zpracoval: Mgr. Tomáš Rajnoha vyučující informatiky a komunikační technologie 1

2 2 Uspořádání dat na disku Jde o uložení informací na disku nějakým přehledným způsobem, tak aby nebyl p PC „chaos“ Soubor = konkrétní nosič informace (1 soubor je např. dopis, tabulka, ale i program..) Každý soubor je pojmenován názvem a příponou

3 3 Typy souborů

4 4 Adresáře – složky = jedná se o jakési „přihrádky“, ve kterých jsou soubory uspořádány Existuje proto, aby nebyly soubory v PC chaoticky rozházeny po disku Každý adresář (složka) může obsahovat libovolné množství podadresářů Rozeznáváme 2 typy adresářů: 1.Kořenová struktura 2.Stromová struktura Kořenová struktura = na každém disku se nachází adresář, jenž je nadřazen všem ostatním, tzv. Kořenový adresář – nelze jej konkrétně pojmenovat, označuje se \ - obráceným lomítkem Kořenový adresář je v hierarchii adresářů, podadresářů a souborů na nejvyšší úrovni!!!

5 5 Stromová struktura = každý adresář může obsahovat libovolné množství podadresářů a každý podadresář pak libovolné množství dalších podadresářů ! Každý adresář a podadresář může obsahovat i libovolné množství souborů!

6 6 Další pojmy… Program = pomocí PC můžeme kreslit, psát dopisy, vytvářet tabulky nebo se procházet po internetových stránkách apod.. Abychom toto vše mohli provádět, potřebujeme programový software, který musíme do PC nainstalovat Po instalaci se obvykle objeví jejich Ikony na pracovní ploše nebo v nabídce Start v kategorii Programy. Ikona = je malý obrázek zastupující obvykle určitý objekt v počítači – vzhled obrázku obvykle charakterizuje objekt, který zastupuje Bootování = rozumí se zavádění (start) operačního systému  Je to prodleva od stisknutí hlavního zapínacího tlačítka na skříni PC do okamžiku, kdy je možné začít s PC pracovat.  Operační systém je téměř vždy zaváděn (bootuje) z pevného disku

7 7 Další důležité parametry souboru…  Velikost souboru (kolik místa na disku zabírá a jakou má velikost)  Datové změny souboru (datum vytvoření, datum poslední změny, datum posledního otevření apod..)  Atributy souborů (je to speciální nastavení souboru – nelze ho smazat, je skrytý a je jen pro čtení) Praktické vyzkoušení V dokumentech…. Pravé tlačítko myši a vlastnosti….

8 8


Stáhnout ppt "INFORMATIKA - PC 6. Ročník Zpracoval: Mgr. Tomáš Rajnoha vyučující informatiky a komunikační technologie 1."

Podobné prezentace


Reklamy Google