Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tundra.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tundra."— Transkript prezentace:

1 Tundra

2 Co je to tundra?? Tundra je biom subpolárních a polárních oblastí, který lze nalézt mezi tajgou a trvale zaledněnými polárními končinami. Najdeme ho v nejsevernějších oblastech Evropy, Asie a Ameriky, Grónsku a dalších přilehlých ostrovech (arktická tundra), na jižní polokouli – v nejsevernějších oblastech Antarktidy a přilehlých ostrovech (antarktická tundra). Jako tundru též chápeme podobně vypadající území vysoko v horách (alpinská tundra). Slovo tundra pochází z laponštiny a znamená bezlesou krajinu.

3 Abiotické podmínky Vody je zde dostatek, ale většinou je přítomna v pevném skupenství. Půda je trvale zmrzlá, v krátkém létě rozmrzá pouze slabá povrchová vrstva (viz permafrost). Vegetační doba je velice krátká, teploty nízké a po většinu času je zde vysoká sněhová pokrývka

4 Biotické podmínky Biodiverzita tundry je velice nízká.
Drsné klima snášejí ze semenných rostlin pouze přizpůsobené byliny a malé keříky. Většinu vegetačního krytu tvoří mechorosty a lišejníky. Většina organické hmoty je vázaná ve formě odumřelé biomasy, její rozklad a využití je účinně bržděno chladem.

5 Arktická a Antarktická tundra
Arktida a Antarktida jsou poeticky řečeno ledové čepičky obou zemských pólů. Tato území řadíme do tzv. anekumeny, tedy trvale neobydlených území. Příčina proč to tak je, je zřejmá, extrémní klima. Polární oblasti jsou tak mrazivé proto, že slunce v těchto zeměpisných šířkách nikdy nevystoupí dostatečně vysoko nad obzor, což způsobí, že se jeho paprsky dotknou země pod malým úhlem a jejich energie se tak využije jen minimálně.

6 V zimě svítí na pólu pouze měsíc.
Arktická tundra se nachází na severní polokouli.

7 Antarktická tundra se nachází na nejsevernějších výběžcích Antarktidy a přilehlých arktických a subarktických ostrovech

8 Ze živočichů se zde nachází:
liška polární mrož, Běluha chaluhy, velryba grónská, narval, husa sněžná, medvěd lední.

9 Alpinská tundra Alpinská tundra se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách. Je též bezlesá, leč zpravidla postrádá permafrost. Alpinská půda je též obvykle bohatší na použitelnou vodu, než u klasické tundry. Alpinská tundra ve své dolní části přechází v horský les.

10 Pro zajímavost Z knihy Tajemství tunguzského meteoritu od Borise I. Vronského - "Ve zdejší tajze toho mnoho nekvete. Rojovník, zimolez, nafialovělé květy hrachoru, růžový šípek, jasně oranžové květy lilie zlatohlavé - a to je všechno. Zato jahodníku se tu daří a suchá vyvýšená místa jsou pokryta zelenými keříky brusinek. Na slunných místech roste vlochyně a u vody červený i sladký černý rybíz."


Stáhnout ppt "Tundra."

Podobné prezentace


Reklamy Google