Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OBRATLOVCI LESA – oboj ž ivelníci Obratlovci – mají vnitřní kostru s páteří z obratlů Obojživelníci v lese žáby (bez ocasu, silné zadní nohy  skáčou)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OBRATLOVCI LESA – oboj ž ivelníci Obratlovci – mají vnitřní kostru s páteří z obratlů Obojživelníci v lese žáby (bez ocasu, silné zadní nohy  skáčou)"— Transkript prezentace:

1

2

3 OBRATLOVCI LESA – oboj ž ivelníci Obratlovci – mají vnitřní kostru s páteří z obratlů Obojživelníci v lese žáby (bez ocasu, silné zadní nohy  skáčou) a mloci (ocas) žáby: skokan hnědý (skáče), ropucha obecná (leze, má jedové žlázy), rosnička zelená (na keřích) mloci: mlok skvrnitý, čolek obecný zbarvení - ochranné (skokan) nebo výstražné (mlok) - má jedové žlázy v kůži vývoj - přes larvu = pulec - ve vodě, dýchá žábrami dospělec - na souši, dýchá plícemi a kůží – tenká, slizká rozmnožují se ve vodě potrava: hmyz, pavouci, plži  udržují biologickou rovnováhu citliví na čistotu prostředí, V ČR - chránění zákonem

4 HLAVNÍ ZNAKY OBJOŽIVELNÍKŮ:  NEPŘÍMÝ VÝVOJ: LARVA – PULEC ŽIJE VE VODĚ A DÝCHÁ ŽÁBRAMI  DOSPĚLEC ŽIJE NA SOUŠI NEBO VE VODĚ A DÝCHÁ PLÍCEMI A KŮŽÍ, KTERÁ JE HLADKÁ A SLIZKÁ  MAJÍ PROMĚNLIVOU TEPLOTU TĚLA  VAJÍČKA KLADOU VŽDY DO VODY

5

6

7

8 Skokan zelený tráví velkou část života ve vodě nebo v její blízkosti. Vyskytuje se v malých rybníčkách i ve velkých rybníkách a jezerech, stejně jako v pomalu tekoucích řekách. Jeho průměrná velikost je okolo 10 cm. Ve zbarvení převládají zelené tóny. Silně ohrožený druh.

9

10

11

12 Kuňka je drobná žába, v případě ohrožení vylučuje z kožních žláz bělavý jedovatý výměšek. Kuňky patří k nejohroženějším druhům našich obojživelníků. Drobná žába s celkovou délkou těla nepřesahující 55 mm. Kuňka obecná je hodně vázána na vodní prostředí. Po skončení rozmnožování ji můžeme vidět i na loukách a v lesích.

13

14

15 Ukazují své černožluté zbarvení, které slouží jako varovný signál, že jde o nejedlého živočicha. Vylučovaný kožní sekret je žíravý a může způsobit alergickou reakci. Jejich hřbetní strana těla, zbarvená jako bláto, působí jako maskování. Jsou-li kuňky obtěžovány nebo hrozí- li jim nebezpečí, zaujímají výstražný postoj.

16

17 V době rozmnožování (od března) vyhledávají čisté, vodní vegetací zarostlé rybníky, kde zůstávají do léta.

18 Během suchozemské fáze života (na podzim) tráví většinu času v zemních úkrytech - pod kameny, padlými kmeny a větvemi, v děrách v zemi. Úkryty opouštějí obvykle až za tmy. Vyskytuje se jak v zalesněné, tak otevřené krajině, vždy v blízkosti vody.

19

20

21

22 Plazi v lese Plazi - jsou přizpůsobeni k životu na souši v ČR – hadi (bez končetin) a ještěři HADI:  zmije obecná na lesních pasekách duté zuby spojené s jedovou žlázou plachá, útočí jen v ohrožení nebo na kořist loví myši a hraboše v zimě – ztuhlá v děrách – má proměnlivou tělesnou teplota v ČR chráněná zákonem PRVNÍ POMOC PŘI UŠTKNUTÍ: zachovat klid  co nejrychlejší přesun k lékaři JEŠTĚŘI:  ještěrka (j. živorodá, j. obecná – okraje lesů, paseky)  slepýš křehký

23

24 HLAVNÍ ZNAKY PLAZŮ:  POVRCH TĚLA KRYJÍ ROHOVITÉ ŠUPINY, PŘÍPADNĚ KRUNÝŘ  MAJÍ PROMĚNLIVOU TEPLOTU TĚLA  DÝCHAJÍ VŽDY PLÍCEMI  PŘÍMÝ VÝVOJ (BEZ LARVY)  VEJCE KLADOU VŽDY NA SOUŠ

25

26

27

28

29

30 Přes zimu upadá do stavu strnulosti, přezimují ve větším počtu, např. v trhlinách skal.

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40 Jediná želva původní ve střední Evropě a tedy i v ČR. Samice želvy bahenní může dorůstat až 25 cm, naproti tomu menší sameček měří jen okolo 15 cm. Je to dravá želva, živí se převážně malými rybami, obojživelníky, měkkýši, hmyzem a jeho larvami. Želva bahenní přezimuje u dna zahrabána do bahna. V ČR je chráněná jako kriticky ohrožená a její výskyt je ojedinělý.

41 Oboj ž ivelníci, plazi rybníka Oboj ž ivelníci  v době rozmnožování jsou všichni obojživelníci vázáni na vodu Mimo rozmnožování se vyskytují ve vodě: Žáby: skokan zelený, kuňka obecná Ocasatí: čolek velký Plazi Hadi: protáhlé tělo bez končetin, kůži kryjí šupiny, růst je umožněn svlékáním kůže - hadí košilka, jazyk – orgán čichu a hmatu, špatně vidí, neslyší užovka obojková (až 1 m) - výborně plave loví hlavně žáby a ryby - kořist polyká v celku vajíčka se vyvíjejí na teplém, suchém místě  malé užovky Želvy: tělo kryje krunýř v ČR vzácně – chráněná želva bahenní - dravec

42


Stáhnout ppt "OBRATLOVCI LESA – oboj ž ivelníci Obratlovci – mají vnitřní kostru s páteří z obratlů Obojživelníci v lese žáby (bez ocasu, silné zadní nohy  skáčou)"

Podobné prezentace


Reklamy Google