Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FRAKTÁLY Fraktály Fraktál je jakýkoliv geometricky nepravidelný útvar, ze kterého po rozdělení vznikne v ideálním případě několik soběpodobných kopií.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FRAKTÁLY Fraktály Fraktál je jakýkoliv geometricky nepravidelný útvar, ze kterého po rozdělení vznikne v ideálním případě několik soběpodobných kopií."— Transkript prezentace:

1

2 FRAKTÁLY

3 Fraktály Fraktál je jakýkoliv geometricky nepravidelný útvar, ze kterého po rozdělení vznikne v ideálním případě několik soběpodobných kopií původního celku. Jedná se o útvary, které jsou soběpodobné a nezávislé na měřítku. Často mají ještě další zajímavé vlastnosti, např. nekonečně dlouhý obvod či nekonečně malý obsah. Následující obrázek se jmenuje Kochova vločka

4 Příklady Fraktál může být i pentagram. Nebo kapradina.

5 Mandelbrotova množina Nejznámější fraktál. Objevil jí Benoít Mandelbrot. Vzorec je:z n = z n-1 2 + c

6 Juliovy množiny Dalším typem fraktálů jsou fraktály polynomické. Během druhé světové války dva francouzští matematikové Gaston Julia a Pierre Fatou objevili zvláštní útvary nazývané Juliovy množiny. Některé se podobají keříkům, jiné mořským koníčkům, některé králíkům

7 King´s dream Vzorec:x n = sin(y n-1 b) + c sin(x n-1 b) y n = sin(x n-1 a) + d sin(y n-1 a)

8 fraktálů je mnoho…

9 A můžete si i udělat vlastní.. Ano, i toto je fraktál…

10 Na internetu se o fraktálech můžete dozvědět více. Já osobně jsem čerpal z www.martin.hinner.info/math/Fraktaly

11 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "FRAKTÁLY Fraktály Fraktál je jakýkoliv geometricky nepravidelný útvar, ze kterého po rozdělení vznikne v ideálním případě několik soběpodobných kopií."

Podobné prezentace


Reklamy Google