Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

I. triumvirát Petr Machala. 1.Kdo to byli optimáni, kdo populáři? 2.Kdo byl pověřen tažením do Malé Asie? 3.Co je to diktatura? 4.Co jsou to proskripce?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "I. triumvirát Petr Machala. 1.Kdo to byli optimáni, kdo populáři? 2.Kdo byl pověřen tažením do Malé Asie? 3.Co je to diktatura? 4.Co jsou to proskripce?"— Transkript prezentace:

1 I. triumvirát Petr Machala

2 1.Kdo to byli optimáni, kdo populáři? 2.Kdo byl pověřen tažením do Malé Asie? 3.Co je to diktatura? 4.Co jsou to proskripce? Co jsme si z minulé hodiny zapamatovali? Sulla

3 M. Licinius Crassus vítěz nad Spartakem jeden z nejbohatších Kdo měl v Římě moc po Spartakově povstání?

4 Gnaeus Pompeius stoupenec Sully, přijmení Magnus (Veliký) ukončil řádění pirátů ve Středomoří poráží opět Mithridata VI.

5 Pompeius v Malé Asii v Římě odhaleno konzulem M. Tuliem Cicerem Catilinovo spiknutí (r. 63 př.n.l.) Catilina se obohatil za Sully upadl do dluhů toužil stát se konzulem, ale nebyl zvolen přípravy spiknutí (podpora některých senátorů) účastníci spiknutí byli popraveni Catilina sice utekl, ale posléze byl zabit

6 I. triumvirát tri = 3, vir = muž; záležitost tří mužů Marcus Licinius Crassus Gnaeus Pompeius Gaius Julius Caesar Kdo se nejvíce zasloužil o Řím? Kdo byl ten třetí?

7 Crassus a Pompeius chtěli více moci senát nehodlal zásluhy více ocenit založili r. 60 př.n.l. I. triumvirát opírali moc o armádu, spolupráce

8 Crassus měl spravovat Sýrii Crassus byl r. 53 př.n.l. poražen v bitvě proti Parthům u Karrh následně na útěku zahynul

9 Pompeius měl spravovat Hispánii setrvával v Římě, kde se sbližoval se senátem - báli se rostoucí moci Caesara

10 Děkuji za pozornost, příště nás čeká Gaius Julius Caesar.


Stáhnout ppt "I. triumvirát Petr Machala. 1.Kdo to byli optimáni, kdo populáři? 2.Kdo byl pověřen tažením do Malé Asie? 3.Co je to diktatura? 4.Co jsou to proskripce?"

Podobné prezentace


Reklamy Google