Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 15. Průnik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 15. Průnik."— Transkript prezentace:

1 Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 15. Průnik přímky kulovou plochou Josef Kotlík © 2012 Digitální učební materiál projektu: SŠS Jihlava – šablony registrační číslo projektu:CZ.1.09/1.5.00/34.0284 Šablona: III/2 - inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

2 Zadání V pravoúhlém promítání na dvě průmětny zobrazte průsečíky přímky a = AB, kde je A[-4,5;2;2], B[3;6;4], s kulovou plochou danou středem S[0;3,5;5], která se dotýká nárysny. V pravoúhlém promítání na dvě průmětny zobrazte průsečíky přímky a = AB, kde je A[-4,5;2;2], B[3;6;4], s kulovou plochou danou středem S[0;3,5;5], která se dotýká nárysny.

3 Zadání – kulová plocha

4 Zadání – přímka

5 Volba řezné roviny Řeznou rovinu volíme přímkou AB kolmo k půdorysně. Půdorysná stopa je totožná s prvním průmětem přímky AB a nárysná stopa je kolmá k základnici. Řeznou částí je kružnice. Ta se v půdorysně zobrazí jako úsečka a v nárysně jako elipsa. Protože je rovina řezu kolmá k půdorysně, má střed řezné kružnice stejnou výšku jako střed kulové plochy. Sklopením řezné části a přímky AB do půdorysny určíme průsečíky X,Y přímky AB s řeznou částí. Body X,Y jsou průsečíky přímky AB s kulovou plochou. Řeznou rovinu volíme přímkou AB kolmo k půdorysně. Půdorysná stopa je totožná s prvním průmětem přímky AB a nárysná stopa je kolmá k základnici. Řeznou částí je kružnice. Ta se v půdorysně zobrazí jako úsečka a v nárysně jako elipsa. Protože je rovina řezu kolmá k půdorysně, má střed řezné kružnice stejnou výšku jako střed kulové plochy. Sklopením řezné části a přímky AB do půdorysny určíme průsečíky X,Y přímky AB s řeznou částí. Body X,Y jsou průsečíky přímky AB s kulovou plochou.

6 Řezná rovina

7 Střed řezné kružnice

8 Sklopení řezné kružnice

9 Sklopení přímky AB

10 Průsečíky X,Y přímky AB s řeznou částí

11 Sdružené průměty průsečíků X,Y

12 Viditelnost přímky AB

13 Průnik přímky AB kulovou plochou

14

15

16 Zdroje: AutoCAD Architecture 2011 Adobe Acrobat 6.0 CE Professional IrfanView Microsoft Office PowerPoint 2007 Literatura: Musálková, Bohdana. Deskriptivní geometrie II pro 2. ročník SPŠ stavebních. 1. vydání. Praha: SOBOTÁLES, 2000. 156 s. ISBN 80 – 85920 – 65 - 4. Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je : Josef Kotlík Pokud není uvedeno jinak, byly při tvorbě použity volně přístupné internetové zdroje. Autor souhlasí se sdílením vytvořených materiálů a jejich umístěním na www.ssstavji.cz.


Stáhnout ppt "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 15. Průnik."

Podobné prezentace


Reklamy Google