Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Martin VRZALA. * Tichý oceán * Indický oceán * Pacifik * největší oceán s rozlohou 179, 7 mil. km 2 * délka: sever – jih 16 tisíc km * americké pobřeží.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Martin VRZALA. * Tichý oceán * Indický oceán * Pacifik * největší oceán s rozlohou 179, 7 mil. km 2 * délka: sever – jih 16 tisíc km * americké pobřeží."— Transkript prezentace:

1 Martin VRZALA

2 * Tichý oceán * Indický oceán

3 * Pacifik * největší oceán s rozlohou 179, 7 mil. km 2 * délka: sever – jih 16 tisíc km * americké pobřeží je málo členité, šelf je velmi úzký nebo zcela chybí * podsouvá pod desku Severoamerickou, Karibskou, Jihoamerickou stejně tak jako v jižní části deska Nazca pod Jihoamerickou Liší se západní a východní pobřeží Tichého oceánu ? Pobřežní linie je subdukční zónou, kde se Pacifická litosférická deska ………(doplňte)

4 * toto pobřeží lemují hlubokooceánské příkopy Atacamanský, Středoamerický, Aleutský * východní pobřeží Asie se naopak člení do zálivů a okrajových moří * ty jsou od oceánu odděleny poloostrovy a ostrovními oblouky * leží na subdukční zóně, kdy se Pacifická deska podsouvá v severní části pod desku Eurasijskou a v jižní pod desku Indoaustralskou Podle atlasu vyhledejte alespoň tři. V místě subdukce se nachází hluboké oceánské příkopy. Které?

5 * Mariánský – 11 034 m * Tonžský – 10 882 m * Filipínský – 10 830 m * Kermadecký – 10 047 m aktivní sopečnou činností a zemětřesením * velkou rozlohu zaujímají oceánské pánve, které jsou odděleny středooceánskými hřbety * Peruánská pánev, Tichomořská pánev, Jihotichomořská pánev Čím je tato subdukce nejčastěji doprovázena?

6 * uprostřed Pacifické litosférické desky, v místech existence horké skvrny je celá řada ostrovů sopečného původu Havajské ostrovy, ostrovy Tuamotu, Karolíny, Společenské ostrovy * podnebí Tichého oceánu: * tropická a subtropická oblast amerického pobřeží – velké sucho * způsobeno Peruánským mořským proudem, který znesnadňuje nasycení vzduchu vodními parami Podle atlasu vyjmenuj sopečné ostrovy Pacifiku? Proč ?

7 * vydatné srážky přináší na pobřeží východní Asie letní jihovýchodní monzun * v mírných a subpolárních oblastech vanou západní větry * v západní oblasti Pacifiku - v oblasti Filipín, Indonésie, Číny a Japonska výskyt tropických cyklon – tajfunů * řada mořských proudů Podle atlasu vyjmenujte teplé a studené proudy Tichého oceánu.

8 * nejbohatší ze všech oceánů na svět organismů * rybolov – 2/3 celosvětových úlovků * největší velmoci rybolovu: Japonsko, Rusko, Čína, Peru, Chile, USA * Singapore, Kóbe, Čiba, Shanghai, Nagoja, Jokohama, Ósaka, Kitakjúšú, atd. Na styku čeho se nacházejí nejbohatší oblasti rybolovu ? Na březích vznikly velké přístavy světa. Které?

9 * rozloha 79, 4 km 2 (třetí největší) Madagaskar, Cejlon * ostatní jsou sopečného původu * šelf je úzký * oceánské dno je rozděleno Středoindickým hřbetem na tři oceánské pánve Jávský (Sundský) příkop Které 2 velké ostrovy pevninského původu leží v Indickém oceánu? Nejhlubším místem Indického oceánu je?

10 * na severu typické sezónní změny podnebí * v zimě vane z pevniny nad oceán suchý severovýchodní monzun * v létě od oceánu nad pevninu vlhký a silný jihozápadní monzun * monzuny ovlivňují i mořské proudy * nejteplejšími místy světového oceánu jsou Rudé moře a Perský záliv (zároveň i vysoká salinita) Vysvětlete monzunové proudění.

11 * SMOLOVÁ, Irena a Miroslav VYSOUDIL. Zeměpis na dlani. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2003, 124 s. Na dlani. ISBN 80- 858-3988-1. * Školní atlas světa. 3. vyd. Redaktor Jan Ptáček. Praha: Kartografie Praha, 2011, 1 atlas (176 s.). ISBN 978-807-3930- 745. * [online]. [cit. 2013-01-29]. Dostupné z: www.office.com


Stáhnout ppt "Martin VRZALA. * Tichý oceán * Indický oceán * Pacifik * největší oceán s rozlohou 179, 7 mil. km 2 * délka: sever – jih 16 tisíc km * americké pobřeží."

Podobné prezentace


Reklamy Google