Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Skladba souvětí. Souvětí Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Počet vět se zpravidla shoduje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Skladba souvětí. Souvětí Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Počet vět se zpravidla shoduje."— Transkript prezentace:

1 Skladba souvětí

2 Souvětí Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Počet vět se zpravidla shoduje s počtem přísudkových částí. Počet vět se zpravidla shoduje s počtem přísudkových částí. Věty jsou spojeny spojovacími výrazy a spojovacími znaménky. Věty jsou spojeny spojovacími výrazy a spojovacími znaménky. Spojovací výrazy: spojky, vztažná zájmena a příslovce. Spojovací výrazy: spojky, vztažná zájmena a příslovce. Spojovací znaménka: čárka, středník, pomlčka Spojovací znaménka: čárka, středník, pomlčka

3 Souvětí souřadné a podřadné Souvětí souřadné Souvětí souřadné Má alespoň dvě věty hlavní. Hlavní věta je významově uzavřená výpověď. Nelze se na ni zeptat jinou větou. Nezávisí na jiné větě. Souvětí podřadné Má pouze jednu větu hlavní. Vedlejší věta je závislá na větě řídící. Řídící větou se ptáme na druh věty vedlejší.

4 Druhy vět vedlejších Druhy vět: Druhy vět: Podmětná Podmětná Předmětná Předmětná Přívlastková Přívlastková Přísudková Přísudková Doplňková Doplňková Určení vět: Kdo, co? (1. pád) Všechny pády krom 1. a 5. Jaký, který, čí? Vztahuje se k Př věty řídící Jak, kterak?

5 Vedlejší věty příslovečné druhy vět: druhy vět: Místní Místní Časová Časová Způsobová Způsobová Měrová Měrová Příčinná Příčinná Účelová Účelová Podmínková Podmínková Přípustková Přípustková určení vět: Kde, odkud, kudy, kam? Kdy, odkdy, dokdy? Jak, jakým způsobem? Kolik, jak moc? Proč? Za jakým účelem? Za jaké podmínky? I přes co?

6 Významové poměry nejčastější spojky: a, i, ani, nebo, jednak dokonce, ba, nejen- ale i ale, avšak, jenže, nýbrž nebo, buď- nebo, či neboť, vždyť, totiž a proto, a tak, a tedy, tudíž poměr: poměr: Slučovací Slučovací Stupňovací Stupňovací Odporovací Odporovací Vylučovací Vylučovací Příčinný Příčinný Důsledkový Důsledkový


Stáhnout ppt "Skladba souvětí. Souvětí Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Je výpověď, která se skládá ze dvou a více vět. Počet vět se zpravidla shoduje."

Podobné prezentace


Reklamy Google