Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Starověké Athény Petr Machala. leží v kraji Attika založili Iónové mýtickým zakladatelem byl Théseus ochránce: Athéna Dokázali byste v atlasu najít Athény?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Starověké Athény Petr Machala. leží v kraji Attika založili Iónové mýtickým zakladatelem byl Théseus ochránce: Athéna Dokázali byste v atlasu najít Athény?"— Transkript prezentace:

1 Starověké Athény Petr Machala

2 leží v kraji Attika založili Iónové mýtickým zakladatelem byl Théseus ochránce: Athéna Dokázali byste v atlasu najít Athény? Co o nich víte?

3

4 Théseus rozdělil obyvatele na:  urozené  rolníky  řemeslníky z řad urozených se každoročně volili úředníci - ARCHONTI Zjistěte v učebnici jaké měli funkce?

5 bývalí archonti tvořili radu – areopag

6 rozpory mezi aristokracií (boje o moc) archont Drakón byl pověřen sepsáním zákonů (621 př.n.l.) „drakonické“ = velmi tvrdé

7 napětí mezi rolníky a aristokracií archont Solón r. 594 př.n.l.  zrušil dlužní otroctví  vykoupil otroky  rozdělil obyvatelstvo podle majetku do 4 tříd (práva a povinnosti ve vojsku)  muži starší 20 let směli hlasovat v lidovém sněmu

8 v polovině 6. stol. př.n.l. byla v Athénách vyhlášena Peisistratova tyranida období velkého rozkvětu

9 archont Kleisthénes v r. 508/9 př.n.l. vydal Ústavu obyvatelstvo rozděleno do 10 fýl základní jednotkou byl démos každou skupinu zastupovalo na sněmu 50 lidí stanovil 10 stratégů (vojenští velitelé) Víte, kdo je považován za zakladatele demokracie?

10 úřady byly chápány jako čest nebyly placeny střepinový soud = OSTRAKISMUS (občan, který nejvíce škodí demokracii – vyhnanství)

11 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Starověké Athény Petr Machala. leží v kraji Attika založili Iónové mýtickým zakladatelem byl Théseus ochránce: Athéna Dokázali byste v atlasu najít Athény?"

Podobné prezentace


Reklamy Google