Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DISJUNKCE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DISJUNKCE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."— Transkript prezentace:

1 DISJUNKCE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

2 DISJUNKCE Značení : Výroky: A, B Konjunkce: A  B Poznámka: Pořadí výroků lze zaměnit. Disjunkce výroků je výrok, který vznikne spojením dvou výroků spojkou nebo.

3 Disjunkce - příklady A: Prší.B: Svítí slunce. A  B: Prší nebo svítí slunce. C: Číslo 5 je prvočíslo. D: Číslo 5 je sudé. C  D: Číslo 5 je prvočíslo nebo číslo sudé. V 1 : Přijde Petr. V 2 : Přijde Zdeněk. V 1  V 2 : Přijde Petr nebo Zdeněk.

4 Tabulka pravdivostních hodnot Disjunkce je pravdivý výrok, právě když je pravdivý alespoň jeden z výroků. AB A  B 000 011 101 111

5 Negace disjunkce  oba výroky znegujeme a místo spojky nebo použijeme spojku a  negovaný výrok má opačnou pravd. hodnotu  Příklad: V : Věra je ve škole nebo je doma. V´: Věra není ve škole a není doma. (A  B)´ = A´  B´ Poznámka: Negací disjunkce výroků je konjunkce výroků a naopak.

6 Cvičení: Utvořte disjunkci výroků a negaci vytvoř. výroků: A: Půjdu do kina. B: Budu se učit. C: Vnuka opatruje babička.D: Vnuka hlídá dědeček. E: 99  1010F: 99 = 1010 V 1 : 5 = |5|V 2 : 5 = |-5| V 3 : Auto dostalo smyk.V 4 : Řidič usnul za jízdy. V 5 : Každý  je ostroúhlý.V 6 : Každý  je tupoúhlý. V 7 : Číslo je dělitelné dvěma. V 8 : Číslo je liché.


Stáhnout ppt "DISJUNKCE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google