Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Uvedení do etiky Zuzana Svobodová. Struktura Co je etika Co je morálka Co je mrav Co je bioetika Proměna etiky v bioetiku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Uvedení do etiky Zuzana Svobodová. Struktura Co je etika Co je morálka Co je mrav Co je bioetika Proměna etiky v bioetiku."— Transkript prezentace:

1 Uvedení do etiky Zuzana Svobodová

2 Struktura Co je etika Co je morálka Co je mrav Co je bioetika Proměna etiky v bioetiku

3 Ontologie, nauka o bytí, je (od Aristotela) první filosofií.

4 Ale někteří ukazují (podle Emmanuela Lévinase a „etického obratu“ v západní filosofii), že první filosofie je etika Proč? Proč?

5 Odpovědnost předchází bytí. „Morálka řídí dílo pravdy.“ (Totalita a nekonečno, 280) „Pravda jako úcta k tomu, co je, je smysl metafyzické pravdy.“ (279)

6 K etymologii etiky ETHÍDZÓ : navykám, učím, navádím, zvykám (si) TO ETHOS : zvyk, obyčej, mrav ETHÓ : svojím, dle svého zvyku, obyčejně TO ETHISMA : navyknutí, navedení, zvyk TO ETHNOS : svojeť, svojina; množství sobě navzájem zvyklé; tovaryšstvo, spolek, sbor, zástup druhů; rod, národ; lid; stav; hejno; stádo; roj (včel) TO ÉTHOS : svá, vlastní, obvyklá místa (pastvy, bydliště), sídla, vlast, zvyk-lost, obyčej; mrav, povaha, myšlení, smýšlení; podle Aristotela vzor mravního jednání

7 Etika jako praktická filosofie Praktická filosofie (etika) se obrací v člověku k tomu, co je tvořivé, v každém novém případu má nově zkoumat, co se zde a nyní má stát. Etika je praktická tím, že přivádí člověka k vlastnímu svobodnému utváření života. Historicky se teprve u etického zájmu odděluje mýtus a filosofie.

8 Etika jako součást nauky politické Aristotelés pokládal etiku za součást nauky politické. Pro Aristotela byl člověk přímo definován určeností svého života pro život v obci (pak samozřejmě i etika byla záležitostí obce). Přičemž obec předchází jednotlivce, tak jako celek předchází část. (1) Také podle Etiky Nikomachovy je člověk určen pro život v obci. (2)

9 Etika → bioetika „Potřebujeme novou moudrost, která by byla poznáním o tom, jak užívat poznání.“ (1) „Současná ekologická krize... má v sobě i etický moment. Její kořeny tkví především v nekontrolovatelné exploataci přírody člověkem a v technokratickém systému společnosti.... Analýza zrodu krize ukázala, že jedním z principiálních zdrojů této krize je nesprávné chápání etiky člověka. Člověk nemá morální závazky a povinnosti jen sám vůči sobě, nebo vůči společnosti, ale také vůči ostatním živým tvorům i vůči neživé přírodě, se kterou spoluvytváří své životní prostředí.“(2) Etické hodnoty nemohou být oddělovány od ekologických. Antropologické koncepce vytvořené do 20. století je třeba rozšířit o hledisko vztahu člověka k přírodě.

10

11


Stáhnout ppt "Uvedení do etiky Zuzana Svobodová. Struktura Co je etika Co je morálka Co je mrav Co je bioetika Proměna etiky v bioetiku."

Podobné prezentace


Reklamy Google