Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bezpečný Web 1 Petr Halamíček. Bezpečný Web 2 Obsah  Jak to funguje  HTTPS  SSL  FTP – Obecně, proč SSH  FTPS  SFTP  Firewall  Open BSD  Java.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bezpečný Web 1 Petr Halamíček. Bezpečný Web 2 Obsah  Jak to funguje  HTTPS  SSL  FTP – Obecně, proč SSH  FTPS  SFTP  Firewall  Open BSD  Java."— Transkript prezentace:

1 Bezpečný Web 1 Petr Halamíček

2 Bezpečný Web 2 Obsah  Jak to funguje  HTTPS  SSL  FTP – Obecně, proč SSH  FTPS  SFTP  Firewall  Open BSD  Java Skripty  Protokoly TCP  Závěr  Doporučená Literatura

3 Bezpečný Web 3 Jak to funguje  Ve skutečnosti si to můžeme zjednodušeně představit takto: uživatel - - browser - - server - - PHP tedy SSL šifrování se děje na úrovni komunikace klienta a serveru zatímco uživatel i PHP pracuji s daty která jsou v nezašifrované podobě šifrováni probíhá pomoci javascriptu

4 Bezpečný Web 4 Jak to funguje: javascript se provádí na straně browseru takže jeho zdrojové kódy jsou přístupné a tedy postup při "zašifrováni" dat je vystaven libovolnému počtu průměrně zdatných útočníku kteří by o naše data stáli. pokud tedy pracujeme s citlivějšími daty které chcete chránit před útoky, je rozumné provozovat SSL. ovšem chce to nakonfigurovat náš www server.

5 Bezpečný Web 5 HTTPS  Protokol HTTPS (HyperText Transfer Protocol over SSL, Bezpečný protokol pro přenos hypertextu). Místo toho, aby používal jasný text, HTTPS zašifruje datové jednotky do SSL  Pokud chceme svůj web provozovat pod protokolem HTTPS, musíme mít vlastní IP adresu.  Certifikát webu používaný pro HTTPS může být podepsán sám o sobě (self-signed), certifikační autoritou MACROWARE, vlastní certifikační autoritou nebo cizí certifikační autoritou.

6 Bezpečný Web 6 SSL  Použitím šifrováním přes SSL zajistíme bezpečnost dat přenášených mezi vaším PC a serverem.  Zadávaná data ( jako jsou třeba jména, hesla, čísla platebních karet, rodná čísla, a jiné důvěrné informace ), nemohou být odposlechnuta a následně zneužita či pozměněna nepovolanými třetími osobami.  SSL se používá například k zabezpečení WWW serveru, nebo k přístupu k poště.

7 Bezpečný Web 7 Proč SSH  Jeden ze způsobů útoků na server je odposlech sítě nebo-li sniffer.  Princip tohoto útoku je v tom, že útočník umístí na síti program, který laicky řečeno odposlouchává provoz na síti.  Takovýto program je možno nakonfigurovat tak, aby odposlouchával pouze vybrané počítače, případně pouze vybrané služby.  Informací získaných z takového odposlechu je velmi mnoho a tento útok je zvláště účinný, používá-li se na služby, které nejsou primárně šifrovány.  Aby se tomuto předešlo je vhodné použít odpovídající zabezpečení.  Jedním z nich je používání kódování třeba přes SSH

8 Bezpečný Web 8 Proč SSH  Například namísto klasického připojení telnetem použít SSH.  Co se dá použít pro jiné služby? Existuje jednoduchý způsob, díky kterému budeme bez změny použitých programů schopni zajistit odpovídající úroveň zabezpečení.  Použijeme na to tzv. TCP-wraper.  Jsou to programy, které zachytávají nešifrovaný provoz na daném portu a směrují ho na jiný port.  V našem případě zachytávají šifrované informace, ty rozšifrují a předají je již existující službě.  Existuje několik takových programů, jako příklad bych uvedl SSLwrap, který existuje ve verzi pro MS windows i pro Linux.

9 Bezpečný Web 9 FTP  Soubory mezi PC je možno přenášet různými způsoby.  Z prostředí Windows je snad nejznámější sdílení souborů a tiskáren v síti Windows.  Prostřednictvím Samby je možno využít tohoto způsobu přenosu souborů i mezi stanicemi Windows a Linux.  FTP (file transfer protocol) pro přenos dat mezi stanicí a serverem je další možností.  FTP je standardní protokol určený k přenosu souborů na internetu.  Jinými slovy, díky FTP programům (FTP-client) můžeme soubory nakopírovat na server nebo stáhnout ze serveru.

10 Bezpečný Web 10 FTPS Protokol FTPS (File Transfer Protocol over SSL, Bezpečný protokol pro přenos souborů) představuje silné šifrování standardního protokolu FTP pro přenos souborů, který ve své základní podobě žádné zabezpečení nenabízí. Při použití protokolu FTP jsou veškerá data včetně hesel po síti přenášena v otevřené podobě, takže pro případného útočníka je snadné je odposlechnout a zneužít.

11 Bezpečný Web 11 SFTP  Je služba SSH démona, umožňující přenášet soubory pres SSH spojeni.  OpenSSH je dodáván sftp klient, který se ovládá stejnými příkazy jako klasické ftp.  Podobnou službou je také SCP.  Vytvořit bezpečný FTP server není nic těžkého a pro Linux máme dostatek možností. Pro možnost FTP přenosu zabezpečeného pomocí SSL zkuste glFTPd.

12 Bezpečný Web 12 Firewall  Firewally můžeme rozdělit do dvou základních kategorii. Aplikační Firewall Paketový Firewall Přijímají nebo odmítají pakety podle stanovených pravidel. Obvykle nerozumí vyšším protokolům, takže nekontrolují jejich obsah. Existují různé druhy takových firewallů, pod Windows jsou to například Keiro, nebo samotná ochrana Win brána. Pro nás daleko průhlednější je implementace Firewallu pod Unix systémy.

13 Bezpečný Web 13 Iptables  Tento firewall dokáže filtrovat pakety podle IP adres, podle druhu protokolu TCP, UDP, podle určitého čísla portu, a dále podle příznaku.  Iptabels tvoří firewall na základě pravidla co není zakázáno, je povoleno.  Existují 3 základní třídy, INPUT, OUTPUT, FORWARD, do těchto tříd vkládáme naše pravidla a tak tvoříme firewall.

14 Bezpečný Web 14 Iptabes Příklady  Pro bezpečný WEB by se daly použít následující příkazy: iptables -A FORWARD -p tcp --dport 445 -j DROP iptables -A FORWARD -p tcp --dport 135 -j DROP iptables -A FORWARD -p tcp --dport 69 -j DROP iptables -A FORWARD -p tcp --dport 1434 -j DROP iptables -A FORWARD -p tcp --dport 6667 -j DR OP Řekneme že vše co prochází přes router na TCP portu 445 se zahodí, tím do jisté míry ochráníme naši síť od nežádoucích paketů obsahující Spam a Viry, na těchto portech se viry nejčastěji šíří.

15 Bezpečný Web 15 Open BSD  OpenBSD je volně šiřitelný operační systém, jehož symbolem je čtyřzubec. To je malá, nenápadná rybka se v nebezpečí nafoukne a když ji sníte, umřete na otravu prudkým jedem.  OpenBSD se v nebezpečí nenafoukne, ale pokud se do něj pokusíte nabourat, vaše snaha bude nejspíš marná, a to vás může pěkně otrávit.  OpenBSD je systém, vyvíjený s důrazem na bezpečnost.

16 Bezpečný Web 16 Open BSD  Je instalován hlavně firewally, aplikační servery, systémy detekce průniku a podobná zařízení.  Open BSD se řídí pravidlem v jednoduchosti je síla. Už instalace je tak jednoduchá, že bez předchozích zkušeností s tímto systémem ji máte hotovou za 15 - 20 minut.  Správa je rovněž jednoduchá, většina parametrů je pohromadě ve dvou, třech souborech. Jistě, jde o zvyk, ale pokud vás rozčiluje brutální komplexnost moderních linuxových distribucí.

17 Bezpečný Web 17 Java Skripty  Slouží převážně k tomu aby si někdo jiný mohl stáhnout vaše obrázky. Či chcete poskytnout nějaké informace jen některým uživatelům.

18 Bezpečný Web 18 Protokoly TCP  SSH – port 22  FTP – port 20, 21  FTPS – port 990  SFTP – port 115  HTTP – port 80  HTTPS – port 443  DNS – port 53  POP3 – port 110

19 Bezpečný Web 19 Závěr  Závěr

20 Bezpečný Web 20 Doporučená Literatura  www.google.com  www.root.cz www.root.cz  www.abclinux.cz www.abclinux.cz  Na těchto odkazech se dá najít téměř vše

21 Pictures ??


Stáhnout ppt "Bezpečný Web 1 Petr Halamíček. Bezpečný Web 2 Obsah  Jak to funguje  HTTPS  SSL  FTP – Obecně, proč SSH  FTPS  SFTP  Firewall  Open BSD  Java."

Podobné prezentace


Reklamy Google