Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÍTĚZSLAV NEZVAL (surrealismus) Mgr. Lucie Rusová 25. 05. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÍTĚZSLAV NEZVAL (surrealismus) Mgr. Lucie Rusová 25. 05. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové."— Transkript prezentace:

1 VÍTĚZSLAV NEZVAL (surrealismus) Mgr. Lucie Rusová 25. 05. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové a české literatuře Gymnázium Ivana Olbrachta Semily, Nad Špejcharem 574, příspěvková organizace Nad Špejcharem 574, 513 01 Semily, Česká republika Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0047 Název projektu: Moderní škola

2 v českém prostředí od počátku 30. let v českém prostředí od počátku 30. let vliv Bretonova Druhého manifestu surrealismu (1929) vliv Bretonova Druhého manifestu surrealismu (1929) V. Nezval a K. Teige oznamují vyústění poetismu v surrealismus; manifest 11. 5. 1934 V. Nezval a K. Teige oznamují vyústění poetismu v surrealismus; manifest 11. 5. 1934 → oficiálně vzniká Skupina surrealistů v ČSR = Surrealistická skupina Zopakujte si!

3 plynulý, automatický tok motivů, které vycházejí plynulý, automatický tok motivů, které vycházejí z nevědomí z nevědomí logické myšlení nebrzdí fantazii, není žádný předběžný plán logické myšlení nebrzdí fantazii, není žádný předběžný plán potírá veškerá pravidla verše jako rým, rytmus… potírá veškerá pravidla verše jako rým, rytmus… → užívá volný verš spontánní obrazotvornost, nepravděpodobnost spontánní obrazotvornost, nepravděpodobnost vzrušivost vzrušivost spojování skutečností, jež nemají nic společného, do jednoho obrazu = tzv. surrealistický objekt spojování skutečností, jež nemají nic společného, do jednoho obrazu = tzv. surrealistický objekt Zopakujte si!

4 Rysy: plynulý, často automatický tok motivů z nevědomí, které je nebrzděné rozumem plynulý, často automatický tok motivů z nevědomí, které je nebrzděné rozumem maximální zapojení fantazie maximální zapojení fantazie potírá veškerá pravidla verše potírá veškerá pravidla verše spontánnost, obrazotvornost, vzrušivost spontánnost, obrazotvornost, vzrušivost Práce z 30. let: Praha s prsty deště Žena v množném čísle Absolutní hrobař

5 ... Přijďte konečně Nejskutečnější ženo a nejskutečnější přelude Vy pro kterou jsem psal všecku svou poezii Ať pokleknu před vaše oči Které utkala nemilosrdná přadlena letní noc Ať se zardím před zrcadlem vašeho čela Až se mi zjevíte mořská hvězdo anebo krápníku Vaše nohy koupané v nejtemnější koupelně světa mě fascinují Už dnes už dnes když kráčím temnotami průjezdů Svěžest vašich rukou je uchovávána v nejstudenějším sklepě hrůzy Vaše ústa jsou nejkrvavější ze všech vražd Procestovala jste půl světa jako náměsíčná Jen proto abyste procitala ze svých snů na nejrůznějších postelích Necitelná jak déšť nevěrná jak šídlo Přijďte pro půvab jediného večera Jsem si příliš jist že vás už nespatřím až za mnou zapadnou vaše dveře Až přejde noc jako kulový blesk Nikdy už nebudu moci spát v tom městě kam se vracíváte Jak unavená kometa …... Přijďte konečně Nejskutečnější ženo a nejskutečnější přelude Vy pro kterou jsem psal všecku svou poezii Ať pokleknu před vaše oči Které utkala nemilosrdná přadlena letní noc Ať se zardím před zrcadlem vašeho čela Až se mi zjevíte mořská hvězdo anebo krápníku Vaše nohy koupané v nejtemnější koupelně světa mě fascinují Už dnes už dnes když kráčím temnotami průjezdů Svěžest vašich rukou je uchovávána v nejstudenějším sklepě hrůzy Vaše ústa jsou nejkrvavější ze všech vražd Procestovala jste půl světa jako náměsíčná Jen proto abyste procitala ze svých snů na nejrůznějších postelích Necitelná jak déšť nevěrná jak šídlo Přijďte pro půvab jediného večera Jsem si příliš jist že vás už nespatřím až za mnou zapadnou vaše dveře Až přejde noc jako kulový blesk Nikdy už nebudu moci spát v tom městě kam se vracíváte Jak unavená kometa … ukázka č. 1 Věštba Pracujte s pokyny v pracovním listu. Pracujte s pokyny v pracovním listu.

6 ukázka č. 1 - Magnetická pole. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1967, s. 123. ISBN 22-139-67. PROKOP, Vladimír. Přehled české literatury 20. století: (pro výuku na středních školách). Sokolov: O.K.-Soft, 1998. ostatní použité obrázky pocházejí z databáze Microsoft klipart


Stáhnout ppt "VÍTĚZSLAV NEZVAL (surrealismus) Mgr. Lucie Rusová 25. 05. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové."

Podobné prezentace


Reklamy Google