Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Počátky Přemyslovců Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Vlastivěda 4. ročník Dějepis Vlastivěda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Počátky Přemyslovců Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Vlastivěda 4. ročník Dějepis Vlastivěda."— Transkript prezentace:

1

2 Počátky Přemyslovců Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Vlastivěda 4. ročník Dějepis Vlastivěda 4. ročník Dějepis Slávka Pucandlová

3 Přemyslovci  Nejsilnější rod v Čechách  Odstranili nejmocnějšího soupeře v Čechách – rod Slavníkovců. Vyvraždili je v jejich sídle na Libici r. 995.  Nejsilnější rod v Čechách  Odstranili nejmocnějšího soupeře v Čechách – rod Slavníkovců. Vyvraždili je v jejich sídle na Libici r. 995.

4 Území prvních Přemyslovců

5 Bořivoj I.  První přemyslovský kníže, o němž se dochovaly písemné záznamy.  Současník Svatopluka na Velké Moravě.  První křesťanský panovník (nechal postavit první křesťanský kostel u nás).  Nechal zbudovat základy Pražského hradu.  První přemyslovský kníže, o němž se dochovaly písemné záznamy.  Současník Svatopluka na Velké Moravě.  První křesťanský panovník (nechal postavit první křesťanský kostel u nás).  Nechal zbudovat základy Pražského hradu.

6 Bořivoj a Ludmila  Se svou ženou Ludmilou přijal na Velehradě z rukou arcibiskupa Metoděje svatý křest.  Napomáhal šíření křesťanství v Čechách.  Nechal postavit první křesťanské kostely.  Stal se zakladatelem Prahy jako centra státu.  Se svou ženou Ludmilou přijal na Velehradě z rukou arcibiskupa Metoděje svatý křest.  Napomáhal šíření křesťanství v Čechách.  Nechal postavit první křesťanské kostely.  Stal se zakladatelem Prahy jako centra státu. Křest Bořivoje a Ludmily Sv. Ludmila

7 Spytihněv a Vratislav I.  Po Bořivojově smrti se vlády ujal jeho syn Spytihněv.  Ten zemřel bezdětný, a tak se vlády ujal jeho bratr Vratislav I.  S ženou Drahomírou měli syny Václava a Boleslava.  Po Bořivojově smrti se vlády ujal jeho syn Spytihněv.  Ten zemřel bezdětný, a tak se vlády ujal jeho bratr Vratislav I.  S ženou Drahomírou měli syny Václava a Boleslava. Vratislav I.

8 Václav I.  Po Vratislavově smrti byl Václav ještě dítě.  Vychovávala ho jeho babička Ludmila,  Jeho matka Drahomíra se bála, že ztratí vliv nad svými syny, a tak nechala Ludmilu zavraždit.  Po několika letech se Václav ujal vlády.  Byl vzdělaný, jeho babička ho naučila číst a psát.  Po Vratislavově smrti byl Václav ještě dítě.  Vychovávala ho jeho babička Ludmila,  Jeho matka Drahomíra se bála, že ztratí vliv nad svými syny, a tak nechala Ludmilu zavraždit.  Po několika letech se Václav ujal vlády.  Byl vzdělaný, jeho babička ho naučila číst a psát.

9 Vláda Václava I.  Václav musel čelit nebezpečí ze strany německého panovníka.  Aby zamezil neustálým válkám, slíbil odvádět německému panovníkovi stálý poplatek za mír (500 hřiven stříbra a 120 volů ročně).  To se nelíbilo jeho bratru Boleslavovi, který toužil ujmout se vlády.  Boleslav pozval Václava na svůj hrad do Staré Boleslavi. Večer spolu hodovali a přátelsky rozmlouvali. Ráno na cestě do kostela Boleslav a jeho družina Václava přepadli a zabili.  Po Václavově smrti začal panovat jeho bratr Boleslav I. zvaný Ukrutný.  Václav musel čelit nebezpečí ze strany německého panovníka.  Aby zamezil neustálým válkám, slíbil odvádět německému panovníkovi stálý poplatek za mír (500 hřiven stříbra a 120 volů ročně).  To se nelíbilo jeho bratru Boleslavovi, který toužil ujmout se vlády.  Boleslav pozval Václava na svůj hrad do Staré Boleslavi. Večer spolu hodovali a přátelsky rozmlouvali. Ráno na cestě do kostela Boleslav a jeho družina Václava přepadli a zabili.  Po Václavově smrti začal panovat jeho bratr Boleslav I. zvaný Ukrutný.


Stáhnout ppt "Počátky Přemyslovců Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Mgr. Miloslava Pucandlová ZŠ Sadová 1756, Čáslav Vlastivěda 4. ročník Dějepis Vlastivěda."

Podobné prezentace


Reklamy Google