Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů - prorůstové daňové změny - Ministerstvo financí ČR 3.2.2004.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů - prorůstové daňové změny - Ministerstvo financí ČR 3.2.2004."— Transkript prezentace:

1 Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů - prorůstové daňové změny - Ministerstvo financí ČR

2 Cíle Podpora hospodářského růstu s cílem dosáhnout jeho zrychlení (podpora nabídkové strany) Posílení konkurenceschopnosti ČR Podpora vzdělanosti Podpora rodin s dětmi se zaměřením na pracující rodiny (daňový bonus)

3 Snižujeme základní sazbu DPH Snižuje se základní sazba DPH z 22% na 19% Sociálně citlivé položky zůstávají ve snížené 5% sazbě –potraviny a nápoje, –léky a zdravotnické prostředky, –dodávky tepla, –stavební práce související s bydlením, –knihy a noviny, –dětské autosedačky a dětské pleny, –pohřebnictví a související služby, –vnitrostátní hromadná osobní doprava.

4 Snižujeme základní sazbu DPH Změna DPH je propočítána tak, aby měla minimální dopad na výdaje domácností a inflaci. Ke zmírnění případných dopadů harmonizačních a dalších změn DPH budou přijata následující opatření: –od 1. května 2004 bude zvýšen rodičovský příspěvek o 1.000,- Kč měsíčně, –k 1. červnu 2004 bude vyplacen jednorázový dětský přídavek 2.000,- Kč na každé dítě rodinám, které splňují nárok na vyplácení přídavků na děti, –k 1. červnu 2004 bude vyplacen jednorázový mimořádný důchod ve výši 1.000,- Kč každému důchodci (včetně důchodů vdovských, sirotčích a invalidních).

5 Podporujeme rodiny s dětmi Společné zdanění manželů s dětmi –Přispěje k podpoře rodin, které žijí ve společné domácnosti se svými dětmi –Jedná se o snahu zamezit negativnímu demografickému vývoji české populace Příklady: Jeden z manželů má průměrný příjem, druhý nemá příjmy žádné. Mají dvě děti. Ročně ušetří společným zdaněním více než korun. Manželé, oba pobírají průměrnou mzdu se dvěma dětmi. Ročně ušetří společným zdaněním téměř korun.

6 Podporujeme rodiny s dětmi Zavedení daňového bonusu –Od 1. ledna 2005 dostane rodina za každé vyživované dítě Kč ročně. –Daňový bonus bude omezen výší Kč ročně. Příklad: Rodina, která platí ročně Kč na daních, od roku 2005 bude dostávat od finančního úřadu Kč za rok.

7 Usnadňujeme podnikání Zrychlení odpisů 1. odpisová skupina – ze 4 let na 3 roky (např. nástroje a nářadí, autobusy, osobní automobily, dodávky, přívěsy a návěsy) 2. odpisová skupina – ze 6 let na 4 roky ( např. stavební jeřáby, traktory, obráběcí stroje, čerpadla) 3. odpisová skupina – z 12 let na 10 let ( např. tramvaje, vozy metra, vozy pro železniční dopravu, stroje pro metalurgii)

8 Usnadňujeme podnikání Zjednodušení administrativních úkonů spojených se zahájením a v průběhu podnikání. Zřízení centrálního místa pro registraci a kontakt s úřady

9 Usnadňujeme podnikání Do roku 2006 snížíme nejradikálnějším způsobem efektivní daň V roce 2006 budou v České republice firmy platit tak nízkou efektivní daň jako ve Slovenské republice.

10 Usnadňujeme podnikání Efektivní zdanění ve vybraných zemích rozdíl v % ČR24,1816,8530,3 Slovensko22,1016,8223,9 Polsko24,7317,4629,4 Maďarsko19,3713,9528 Německo37,1736,023,1

11 Podporujeme vědu Snížením daňového zatížení veřejných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí. Zavedením možnosti odpočítávat od základu daně dary veřejným vysokým školám a veřejným výzkumným institucím až do výše 10% základu daně. Od daní dědických a darovacích budou osvobozena bezúplatná nabytí majetku určeného na financování výzkumu a vývoje.

12 Omezujeme daňové úniky Zamezení prodeje tabáku a lihovin na tržištích Zavedení registračních pokladen Přiznání k registrovanému majetku Povinné značení lihu Omezení plateb v hotovosti Finanční policie (od )


Stáhnout ppt "Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů - prorůstové daňové změny - Ministerstvo financí ČR 3.2.2004."

Podobné prezentace


Reklamy Google