Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OPTIKA. SVĚTELNÝ PAPRSEK PO DOPADU : 1) ODRAZÍ SE 2) JE POHLCEN 3) PRONIKNE DO PROSTŘEDÍ PŘI PRONIKNUTÍ SVĚTELNÉHO PAPRSKU ZÁVISÍ NA:  Typu prostředí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OPTIKA. SVĚTELNÝ PAPRSEK PO DOPADU : 1) ODRAZÍ SE 2) JE POHLCEN 3) PRONIKNE DO PROSTŘEDÍ PŘI PRONIKNUTÍ SVĚTELNÉHO PAPRSKU ZÁVISÍ NA:  Typu prostředí."— Transkript prezentace:

1 OPTIKA

2 SVĚTELNÝ PAPRSEK PO DOPADU : 1) ODRAZÍ SE 2) JE POHLCEN 3) PRONIKNE DO PROSTŘEDÍ PŘI PRONIKNUTÍ SVĚTELNÉHO PAPRSKU ZÁVISÍ NA:  Typu prostředí.  Hustoty prostředí.  Úhlu dopadu paprsku. MĚNÍ SE JEHO RYCHLOST?  Čím hustší prostředí, tím je paprsek: a) RYCHLEJŠÍ b) POMALEJŠÍ c) RYCHLOST SE NEMĚNÍ

3

4 ZÁKON LOMU: Světlo se láme při přechodu z prostředí opticky řidšího do hustšího ke kolmici. Úhel dopadu > úhel lomu. ς 1 < ς 2 α > β v 1 > v 2 v 1 > v 2 Světlo při přechodu z opt. hustšího do řidšího prostředí se láme od kolmice. Při překročení určitého úhlu dopadu se paprsek neláme, ale odráží. Dopadá-li kolmo na rozhraní, postupuje původním směrem. ς 1 > ς 2 α < β v 1 < v 2

5 Zákon lomu ná široké využití. Využívá se v čočkách a to např.: V brýlích na řešení očních vad. V optických přístrojích jako je: dalekohled, mikroskop, periskop, lupa apod. VYUŽITÍ ZÁKONA LOMU.

6

7 Zdroje:  Tapeta pro tuto prezentaci byla použita šablona : TC aspx  Snímek č. 3: - Pajs, Wikimedia Commons, volné dílo, [ ]  Snímek č. 5: Tapeta snímku byla použita z:


Stáhnout ppt "OPTIKA. SVĚTELNÝ PAPRSEK PO DOPADU : 1) ODRAZÍ SE 2) JE POHLCEN 3) PRONIKNE DO PROSTŘEDÍ PŘI PRONIKNUTÍ SVĚTELNÉHO PAPRSKU ZÁVISÍ NA:  Typu prostředí."

Podobné prezentace


Reklamy Google