Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_460_Stavba souvětí AUTOR: Mgr. Dagmar Petřeková ROČNÍK, DATUM:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_460_Stavba souvětí AUTOR: Mgr. Dagmar Petřeková ROČNÍK, DATUM:"— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_460_Stavba souvětí AUTOR: Mgr. Dagmar Petřeková ROČNÍK, DATUM: 3., 21.5.2012 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Český jazyk, Souvětí ČÍSLO PROJEKTU: OPVK 1.4

2 Anotace Materiál je určen pro žáky 1. stupně ZŠ v předmětu Český jazyk Je vhodný pro práci na interaktivní tabuli Materiál obsahuje: a) prezentaci o souvětí b) úkoly, ve kterých si děti procvičují přiřazování vzorců k daným souvětím, spojují jednoduché věty v souvětí a poté doplňují jejich vzorce

3 Stavba souvětí Naše projevy se skládají z vět. Věty v souvětí bývají většinou spojeny spojkou. Například: Hlásil se, aby byl pochválen. Vím, že má pravdu.

4 Stavbu souvětí znázorňujeme vzorcem. Každou větu označíme písmenem V a číslicí, která označuje pořadí věty v souvětí. Do vzorce zapisujeme také všechny spojky, čárky a znaménka na konci souvětí. Například: V1, ale V2.

5 Když mezi větami spojka není, jsou věty od sebe odděleny jen čárkou. Například: Jsem doma, učím se. V1, V2.

6 Před spojkami se obvykle píše čárka. Například: Utíkal domů, protože začalo pršet. Před spojkou a se čárka většinou nepíše. Například: Anička četla a Petřík psal. V1, protože V2. V1 a V2.

7 Spojka někdy může stát na začátku věty. Například: Když svítí sluníčko, je teplo. Když V1, V2.

8 Přiřaďte vzorce k jednotlivým souvětím. Mám hlad, že bych hřebíky polykal. Protože se jim pohádka líbila, všichni tleskali. Zajímám se o přírodu, proto do ní často chodím. Dávala pozor, aby nezakopla. V1, aby V2. V1, proto V2. V1, že V2. Protože V1, V2.

9 Spojte věty jednoduché v souvětí a napište jejich vzorce. Na louce rozkvetly kopretiny. V lese kvetou konvalinky. Lucie dostala jedničku. Včera se učila. Olga nemá hlad. Zákusek si dá.

10 Použité zdroje www.office microsoft.com www.office


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_460_Stavba souvětí AUTOR: Mgr. Dagmar Petřeková ROČNÍK, DATUM:"

Podobné prezentace


Reklamy Google