Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řešení úloh v testech Scio z českého jazyka zadaných ve školním roce 2012/2013 pro 9. ročník (12. – 18. úloha) II. označení digitálního učebního materiálu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řešení úloh v testech Scio z českého jazyka zadaných ve školním roce 2012/2013 pro 9. ročník (12. – 18. úloha) II. označení digitálního učebního materiálu:"— Transkript prezentace:

1 Řešení úloh v testech Scio z českého jazyka zadaných ve školním roce 2012/2013 pro 9. ročník (12. – 18. úloha) II. označení digitálního učebního materiálu: VY_32_INOVACE_CJ.9.012 Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice projekt EUškola pro život, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.1977

2 Metodické pokyny Autor: Mgr. Roman Kotlář Vytvořeno: červen 2012 Určeno pro 9. ročník Český jazyk 2. stupeň Téma: řešení úloh testů Scio Očekávané výstupy: aplikuje logickou úvahu a znalosti dosud osvojeného učiva při řešení úloh testů Scio Forma: žáci pracují samostatně Pomůcky: počítač, dataprojektor Zdroje: zadání testů Scio, obrázky – zdroj uveden přímo v daném slidu Další pokyny: Při práci lze využít hlasovací zařízení a vyhodnotit nejrychlejšího řešitele, který získá nejvíce z možného počtu bodů (Lze pracovat i ve skupinách, které mezi sebou soutěží. Pokud daná skupina nedokáže svoji úlohu vyřešit, může se o správné řešení pokusit jiná skupina.). Za podstatnou skutečnost lze považovat odůvodnění zvoleného řešení a pro kontrolu ukázat správné řešení. Hra může mít i více vítězů v případě rovnosti získaných bodů.

3 Úloha č. 12 testu Scio z českého jazyka pro 9. ročník (podzim 2012) Máš zdůvodnit pravopis y v podstatných jménech. Které z následujících slov nepatří při tomto zdůvodňování do stejné skupiny? A) doby B) přemýšlení C) omyl D) mysli Řešení: A) Doby (nejedná se o vyjmenované nebo odvozené slovo) B) přemýšlení C) omyl D) mysli Správnou odpovědí je varianta A).

4 Úloha č. 13 testu Scio z českého jazyka pro 9. ročník (podzim 2012) U kterého z následujících slov postrádá smysl ho stupňovat pomocí přípony, protože nelze zesílit ani zeslabit jeho intenzitu? A) jemný B) modrý C) světlý D) tmavý Řešení: Slovo „jemný“. (Při porovnávání dvou vlastností je varianta B) nevhodná ke stupňování pomocí přípony.) Správnou odpovědí je varianta B).

5 Úloha č. 14 testu Scio z českého jazyka pro 9. ročník (podzim 2012) Která z následujících možností obsahuje mluvnickou nebo pravopisnou chybu? A) Nevím, jak bych to řekl, ale měli byste se nad sebou vážně zamyslet. B) My bysme tam šli moc rádi, ale rodiče nás nepustí. C) Pokud bych se měl rozhodnout znovu, udělal bych to samé. D) Nevím, co by si bez vás počali, kdyby vás neměli. Řešení: A) Nevím, jak bych to řekl, ale měli byste se nad sebou vážně zamyslet. B) My bychom tam šli moc rádi, ale rodiče nás nepustí. C) Pokud bych se měl rozhodnout znovu, udělal bych to samé. D) Nevím, co by si bez vás počali, kdyby vás neměli. Správnou odpovědí je varianta B).

6 Úloha č. 15 testu Scio z českého jazyka pro 9. ročník (podzim 2012) Nemůžu, mám už něco v plánu. Která z následujících možností je nejvhodnější otázkou k uvedené odpovědi? A) „Mohl bys dnes přijít?“ B) „Můžeme se tě zeptat?“ C) „Nechceš s tím pomoct?“ D) „Smíš tam jít se mnou?“ Řešení: A) „Mohl bys dnes přijít?“ B) „Můžeme se tě zeptat?“ C) „Nechceš s tím pomoct?“ D) „Smíš tam jít se mnou?“ Správnou odpovědí je varianta A).

7 Úloha č. 16 testu Scio z českého jazyka pro 9. ročník (podzim 2012) Společné zadání pro úlohu č. 16 POE, Edgar Allan, 1819 – 1849 Jáma a kyvadlo a jiné povídky/Edgar Allan Poe; z různých amerických originálů přeložil Josef Schwarz; ilustroval Adolf Born: Vraždy v ulici Morgue, Zánik domu Usherů, Černý kocour. – Vyd. 4. – Praha: Odeon, 1987. – 412 s. il.75.00 povídky – horory – literatura americká 47034 B, 47035 B, 47036 B Bylo půjčeno 21x Řešení: A) Poe psal povídky v letech 1819 – 1849. B) V knize je několik povídek od různých autorů. C) Překlad povídek byl pořízen z jednoho vydání. D) Žádnou ze svých povídek nenapsal Poe v 31 letech. (zemřel ve 30 letech) Správnou odpovědí je varianta D). Kterou z následujících informací lze vyčíst z úvodního textu? A) Poe psal povídky v letech 1819 – 1849. B) V knize je několik povídek od různých autorů. C) Překlad povídek byl pořízen z jednoho vydání. D) Žádnou ze svých povídek nenapsal Poe v 31 letech.


Stáhnout ppt "Řešení úloh v testech Scio z českého jazyka zadaných ve školním roce 2012/2013 pro 9. ročník (12. – 18. úloha) II. označení digitálního učebního materiálu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google