Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slova neohebná Český jazyk 5. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slova neohebná Český jazyk 5. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci."— Transkript prezentace:

1 Slova neohebná Český jazyk 5. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST

2 Slova jako: svůj tvar nemění, nemůžeme je ohýbat (tj. skloňovat nebo časovat), a proto jim říkáme slova neohebná. příslovcepředložkyspojkyčásticecitoslovce zvláštěvaaťbum tenkrátnanebonechťbác pěkněproalekéžach

3 Doplň slova protikladná k příslovcím.  dozadu  dole  později  slabě  pomalu  teď  doma  těžce  krátce

4 Doplň slova protikladná k příslovcím. Řešení  dozadux  dolex  pozdějix  slaběx  pomalux  teďx  domax  těžcex  krátcex  dopředu  nahoře  dříve  silně  rychle  zítra  venku  lehce  dlouze

5 !Samostatná práce! Napište na řádek 5 příslovcí odpovídajících na otázky. Kdy?Kam?Kde?Jak?

6 Doplňte neúplná příslovce a potom je dopište do vět. te-uprostře- vča-hne- vča-hne- pořá-sná- pořá-sná- Do školy jsme došli právě _____. Mirek má rýmu a _____ kýchá. Několik dětí stálo _____ kruhu. S tvojí pomocí to půjde _____. Co _____ budeme dělat? Můžeš _____ přijít?

7 Doplňte neúplná příslovce a potom je dopište do vět. Řešení teďuprostřed včashned včashned pořádsnáz pořádsnáz Do školy jsme došli právě včas. Mirek má rýmu a pořád kýchá. Několik dětí stálo uprostřed kruhu. S tvojí pomocí to půjde snáz. Co teď budeme dělat? Můžeš hned přijít?

8 Rozhodněte, kdy se jedná o předložku a kdy o předponu. Rozdělte slova do dvou sloupců. (od)běhl, (vy)platit, (s)kamarády, (na)stoupit, (pře)letěl, (u)školy, (u)viděl, (roz)pačitý, (před)oknem, (o)mně, (o)teplení, (pod)skálou, (ze)schodů, (na)ulici, (ná)stupce, (ob)jezd, (od)pouštět, (od)maminky, bez(rukávů), pod(lípami), bez(tebe), (bez)větří, (bez)úhonný, (bez)úkolu, (bez)pečný, do(pečiva)

9 Správné řešení předpony  odběhl  vyplatit  nastoupit  přeletěl  uviděl  rozpačitý  oteplení  nástupce  objezd  odpouštět  bezvětří  bezúhonný  bezpečný předložky  s kamarády  u školy  před oknem  o mně  pod skálou  ze schodů  na ulici  od maminky  bez rukávů  pod lípami  bez tebe  bez úkolu  do pečiva

10 Doplňte do vět vhodné spojky: když, protože, nebo, jestliže, ale, ačkoli  Čtu velmi ráda, ___ mě to baví.  ___ bude hezké počasí, půjdeme na výlet.  Budeš se učit ___ se budeš dívat na televizi?  Je to sice náročná, ___ velmi zajímavá práce.  ___ se maminka vrátila, šli jsme na nákup.  ___ si pospíšíme, přijdeme včas.  Půjdeš s námi, ___ zůstaneš doma?  ___ nemáme moc času, doprovodíme vás.

11 Doplňte do vět vhodné spojky: když, protože, nebo, jestliže, ale, ačkoli Řešení  Čtu velmi ráda, protože mě to baví.  Když bude hezké počasí, půjdeme na výlet.  Budeš se učit nebo se budeš dívat na televizi?  Je to sice náročná, ale velmi zajímavá práce.  Když se maminka vrátila, šli jsme na nákup.  Jestliže si pospíšíme, přijdeme včas.  Půjdeš s námi, nebo zůstaneš doma?  Ačkoli nemáme moc času, doprovodíme vás.

12 Slova vyznačená v textu jsou částice.  Kéž se nám to podaří!  Nechť vás provází štěstí!  Zdalipak sis na nás někdy vzpomněla?  On prý je dobrý člověk.  Vyrušoval zejména ten nový žák.  Ať se vrátíte ve zdraví domů!

13 Slova vyznačená v textu jsou citoslovce.  V podzemní chodbě se ozývalo kap kap.  Na dvoře se znovu ozvalo klepy klep.  Božena je samé óch a ách.  U nohou se ozvalo výstražné sss.  Moucha bzz a už seděla na okně.  Pes hop přes plot.  U dveří se ozvalo třikrát crrr.  Nebuď do všeho hr hr.

14 Slova neohebná 5. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř.  Windows XP Professional  Internet  obrázky z internetu Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Slova neohebná Český jazyk 5. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci."

Podobné prezentace


Reklamy Google