Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hospodářský mechanismus Dagmar Kostrhůnová Dagmar Kostrhůnová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hospodářský mechanismus Dagmar Kostrhůnová Dagmar Kostrhůnová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního."— Transkript prezentace:

1 Hospodářský mechanismus Dagmar Kostrhůnová Dagmar Kostrhůnová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Hospodářská koordinace Koordinace celého systému ekonomiky znamená uvést do souladu jednotlivé části hospodářství. Koordinace celého systému ekonomiky znamená uvést do souladu jednotlivé části hospodářství. Vynakládání zdrojů by mělo být vždy účelově vázané. Vynakládání zdrojů by mělo být vždy účelově vázané. Hospodářská koordinace znamená vyrábět výrobky k uspokojování potřeb obyvatel. Hospodářská koordinace znamená vyrábět výrobky k uspokojování potřeb obyvatel. Hospodářská koordinace nutí výrobce k efektivní výrobě vzhledem ke vzácnosti zdrojů a rostoucí spotřebě celé společnosti. Hospodářská koordinace nutí výrobce k efektivní výrobě vzhledem ke vzácnosti zdrojů a rostoucí spotřebě celé společnosti.

3 Vztah zdrojů a potřeb ZdrojeHospodářskýmechanismusStatkyPotřeby FUCHS, Kamil: Mikroekonomie. Brno : ESF, 1991. ISBN 80-210-2191-8.

4 Principy fungování hospodářského mechanismu Tržní systém (cenový) – je založen na vzájemném ovlivňování nabídky, poptávky a ceny = tržní mechanismus. Tržní systém (cenový) – je založen na vzájemném ovlivňování nabídky, poptávky a ceny = tržní mechanismus. Tržní (cenový) systém je založen na horizontální koordinaci. Tržní (cenový) systém je založen na horizontální koordinaci. Subjekt rozhoduje o tom co si koupí a za kolik peněz, podle toho výrobci buď vyrábějí anebo omezí výrobu. Subjekt rozhoduje o tom co si koupí a za kolik peněz, podle toho výrobci buď vyrábějí anebo omezí výrobu. Trh si sám reguluje efektivnost výroby směrem k potřebám jednotlivých subjektů na trhu. Trh si sám reguluje efektivnost výroby směrem k potřebám jednotlivých subjektů na trhu.

5 Příkazový systém – je využíván v centrálně plánovaných ekonomikách, jsou prosazovány zájmy určitého okruhu lidí. Příkazový systém – je využíván v centrálně plánovaných ekonomikách, jsou prosazovány zájmy určitého okruhu lidí. Příkazový systém je založen na vertikální koordinaci Příkazový systém je založen na vertikální koordinaci Významnou roli sehrává státní forma vlastnictví – stát vlastní výrobní podniky a centrálně plánuje co se bude vyrábět, pro koho a za kolik peněz. Významnou roli sehrává státní forma vlastnictví – stát vlastní výrobní podniky a centrálně plánuje co se bude vyrábět, pro koho a za kolik peněz. Z výkonů lepších podniků se přerozdělují finanční zdroje pro slabší subjekty a ekonomické prostředí se stává neefektivní. Z výkonů lepších podniků se přerozdělují finanční zdroje pro slabší subjekty a ekonomické prostředí se stává neefektivní.

6 Tradiční systém – tento systém byl nejvíce využíván do období průmyslové revoluce. Tradiční systém – tento systém byl nejvíce využíván do období průmyslové revoluce. Výroba přechází z generace na generaci, využívají se tradiční postupy při výrobách. Výroba přechází z generace na generaci, využívají se tradiční postupy při výrobách. Tento tradiční systém výroby se u specifických výrobků využívá v ekonomikách dodnes. Tento tradiční systém výroby se u specifických výrobků využívá v ekonomikách dodnes.

7 ÚKOLY Co si představuješ pod pojmem hospodářská koordinace? Co si představuješ pod pojmem hospodářská koordinace? Na jakém principu je založen tržní systém? Na jakém principu je založen tržní systém? Jaké nevýhody má „příkazový systém“ ekonomiky? Jaké nevýhody má „příkazový systém“ ekonomiky? Jak se nazývá systém, kdy se výroba předává z generace na generaci? Jak se nazývá systém, kdy se výroba předává z generace na generaci? Zamysli se, jestli znáš ze svého okolí nějakou tradiční výrobu a zda má smysl tradiční výrobu udržovat? Zamysli se, jestli znáš ze svého okolí nějakou tradiční výrobu a zda má smysl tradiční výrobu udržovat?

8 LITERATURA STRECKOVÁ, Yvonne ; MALÝ, Ivan a kol.: Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha : Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-112-6. STRECKOVÁ, Yvonne ; MALÝ, Ivan a kol.: Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha : Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-112-6. REKTOŘÍK, Jaroslav a kol.: Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. Praha : Ekopress, s. r. o., 2002. ISBN 80- 86119-60-2. REKTOŘÍK, Jaroslav a kol.: Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. Praha : Ekopress, s. r. o., 2002. ISBN 80- 86119-60-2. FUCHS, Kamil: Mikroekonomie. Brno : ESF, 1991. ISBN 80- 210-2191-8. FUCHS, Kamil: Mikroekonomie. Brno : ESF, 1991. ISBN 80- 210-2191-8. FUCHS, Kamil: Pojmy a osobnosti ekonomie ve vzájemných souvislostech. Brno : Tisk OL Print, 2000. ISBN 80-210-2268- X. FUCHS, Kamil: Pojmy a osobnosti ekonomie ve vzájemných souvislostech. Brno : Tisk OL Print, 2000. ISBN 80-210-2268- X.


Stáhnout ppt "Hospodářský mechanismus Dagmar Kostrhůnová Dagmar Kostrhůnová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního."

Podobné prezentace


Reklamy Google