Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Dagmar Sýsová Název materiálu: Trávicí soustava Označení materiálu: VY_32_INOVACE_.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Dagmar Sýsová Název materiálu: Trávicí soustava Označení materiálu: VY_32_INOVACE_."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Dagmar Sýsová Název materiálu: Trávicí soustava Označení materiálu: VY_32_INOVACE_ ZDV.P1.705 Datum vytvoření: 21.1.2013 Vzdělávací oblast: Zdravověda Ročník: první – Pečovatelské služby Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Trávicí soustava člověka. Stavba trávicí soustavy. Popis trávení. Obrázky jednotlivých částí trávicí soustavy.

3 Metodické pokyny Výuka v podobě prezentace. Na obrázcích ukázat jednotlivé části trávicí soustavy. Výuka v podobě prezentace. Na obrázcích ukázat jednotlivé části trávicí soustavy. Na USB přenést prezentaci nevidomým do jejich čtecích zařízení opatřených ozvučením. Na USB přenést prezentaci nevidomým do jejich čtecích zařízení opatřených ozvučením. Doprovodné pomůcky – svalovec, zuby, obrázky trávicí soustavy zvýrazněné konturovací pastou. Doprovodné pomůcky – svalovec, zuby, obrázky trávicí soustavy zvýrazněné konturovací pastou. Pracovní listy. Pracovní listy.

4 Trávicí soustava Stavba trávicí soustavy

5 Trávicí soustava Hlavním úkolem trávicí soustavy je přijímání potravy, kterou zpracovává mechanicky a chemicky na jednoduché látky a spolu s vodou je převání do krve. Trávicí soustava, společně se soustavou oběhovou, dýchací a vylučovací, zajišťuje látkovou přeměnu.

6 Stavba trávicí soustavy Dutina ústní Jazyk svalnatý orgán. Na jeho povrchu jsou rozloženy chuťové pohárky. Rozlišujeme 4 základní chutě ( slaná, sladká,hořká,kyselá) mechanicky zpracovává potravu. Pohyb jazyka tvoří hlásky (vyzkoušejte si některé pohyby jazyka a tvořte hlásky). Slinné žlázy podjazykové, příušní a podčelistní. Sliny potravu zvlhčují a chemicky štěpí. Denně asi 1,5 litru slin. Zuby jsou v dolní a horní čelisti. Jejich souhrn se nazývá chrup. V dětství máme chrup mléčný, 20 zubů od 6 měsíce do 6 let, pak se prořezává chrup trvalý – do 14 let a má 32 zubů.

7 Hltan, jícen, žaludek Hltan je trubice ve které se kříží dýchací cesty a trávicí cesty. Hltanová záklopka brání vniknutí potravy do dýchacích cest. Hltan přechází v jícen. Jícen je trubice asi 25 cm dlouhá. Přechází do žaludku. Žaludek je vakovitý orgán, který je na obou koncích opatřen svěrači. Stěny má z hladného svalstva. Vnitřní stěny kryje sliznice, která vytváří žaludeční šťávu, která je kyselá, bezbarvá, obsahuje kyselinu chlorovodíkovou a enzym pepsin. Žaludeční šťávy ničí choroboplodné zárodky.

8 Tenké střevo, tlusté střevo Tenké střevo je nejdůležitější orgán trávicí soustavy. Měří asi 3-5 metrů. Začíná dvanáctníkem, v jehož kličce leží slinivka břišní. Jeho povrch je zvětšen množstvím klků, ve kterých dochází k samotnému předávání živin do krve. Tlusté střevo je dlouhé asi 1,5 metru. Je zakončeno řitním otvorem. Do tlustého střeva přicházejí nestrávené zbytky potravy z tenkého střeva. Začíná slepým střevem, které má červovitý výběžek. V tlustém střevě se obsah zahušťuje. Jsou zde kvasné a hnilobné bakterie.

9 Játra a slinivka břišní Játra jsou nezbytná pro život. Váží asi 1,5 kg, jsou bohatě prokrvena. V jaterních buňkách se tvoří žluč, ta se hromadí ve žlučníku. Játra jsou chemická laboratoř organizmu. Chemickými procesy v játrech vzniká množství tepla. V játrech se zneškodňují škodliviny – jedovaté látky, které vznikají při látkové přeměně. Slinivka břišní je důležitá žláza s vnitřním vyměšováním. Vzniká v ní šťáva potřebná pro štěpení bílkovin, cukrů a tuků. Tvoří hormon inzulin – ten upravuje hospodaření s cukry.

10 Trávicí soustava Obrázek č. 1

11 Popis samotného trávení: Trávení je proces, při kterém se látky složité rozkládají na látky jednoduché. 1/ Trávení začíná v dutině ústní – mechanickým zpracováním, mísí se slinami. Dochází k první chemické reakci - štěpí se škroby. 2/ Potrava prochází hltanem a jícnem odkud se střídavými stahy dostává do žaludku. Zde je promísena se žaludeční šťávou. Štěpí se na jednodušší látky.

12 2/ štěpí se na jednodušší látky. Postupuje do dvanáctníku, sem ústí vývody slinivky břišní a žluč z jater. Dále postupuje do tenkého střeva a zde se látky vzniklé štěpením dostávají v klcích do krve. Dále postupuje do tlustého střeva, zde se zbytky potravy mísí s hlenem, zahušťují se. Kvašením a hnitím se mění ve stolici, která odchází konečníkem z těla.

13 Ze žaludku postupuje do dvanáctníku, sem ústí vývody slinivky břišní a žluč z jater a v tenkém střevě je trávenina smíchána se šťávami. Trávenina je posunována pravidelnými stahy střevního svalstva a látky vzniklé štěpením se dostávají v klcích do krve. Dále trávenina postupuje do tlustého střeva, zde se zbytky potravy mísí s hlenem, zahušťují se. Kvašením a hnitím se mění ve stolici, která odchází konečníkem z těla.

14 Vnitřní orgány Obrázek č. 2

15 Vyber správnou odpověď Jaká funkce NENÍ funkcí žaludku? Trávení tuků. Trávení tuků. Zásobník pro přijatou potravu. Zásobník pro přijatou potravu. Vylučování žaludeční šťávy s enzymy. Vylučování žaludeční šťávy s enzymy. Kolik zubů má chrup dospělého člověka? 20 20 28 28 32 32

16 Vyber správnou odpověď c) A kolik chrup dítěte? c) A kolik chrup dítěte? 20 20 28 28 32 32 Kam putují vstřebané živiny? Do mozku. Do mozku. Do krevního a mízního systému. Do krevního a mízního systému. Zpátky do žaludku. Zpátky do žaludku.

17 Zdroje Obrázek č. 1 Obrázek č. 1 Trávicí soustava. Otázky z medicíny [online]. 24.11.2002 [cit. 2014-02-11]. Obrázek ve formátu GIF. Dostupné z: http://otazkyzmediciny.sweb.cz/HTML/GalerieL/Obrazky/Galeri e/TraviciSoustava/TraviciSoustava.htm Obrázek č. 2 Cvičení Tao dechu. Marta 13 [online]. 22.12.2013 [cit. 2014-02- 11]. Obrázek ve formátu JPG. Dostupné z: http://www.marta- l3.wbs.cz/Tao-dechu.html


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Dagmar Sýsová Název materiálu: Trávicí soustava Označení materiálu: VY_32_INOVACE_."

Podobné prezentace


Reklamy Google