Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuKoloběh zboží a služeb v ekonomice - živnosti Stupeň a typ vzděláváníStřední odborná škola s maturitou Vzdělávací oblastEkonomika Vzdělávací obor63-41-M/01 Tematický okruhFinanční gramotnost Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák,1.ročník Anotace Výukový materiál je určen pro žáky 1. ročníku, žáci získají nové znalosti v oblasti koloběhu zboží a služeb v ekonomice. Vybavení, pomůcky- Klíčová slova Vstupy a výstupy domácnosti, právnická osoba, fyzická osoba, volné živnosti, vázané živnosti, řemeslné živnosti, koncesované živnosti Datum1.9.2013 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE - ŽIVNOSTI

2 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Vstupy a výstupy domácnosti Vstupy – zboží a služby, které si domácnost pravidelně kupuje Výstupy – zboží a služby, které domácnost nabízí každá domácnost přetváří vstupy, které z ekonomiky přijímá, do výstupů, které zase odevzdává do ekonomiky.

3 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Úkol: Rozdělte jednotlivá slova na vstupy a výstupy v pekárně elektřina voda mouka rohlíky práce telefon auto koláče stroje odvoz odpadu chléb tvaroh

4 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Právní formy podnikání  firmy vstupují do koloběhu zboží a služeb v ekonomice v různých konkrétních podobách  základní dělení firem: – právnické osoby – firmy založené jako právnické osoby mají nejčastěji podobu společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti (řídí se podle Obchodního zákoníku) – fyzické osoby – firmou je jediný člověk (ale může mít zaměstnance), používá se označení živnostník nebo osoba samostatně výdělečně činná (řídí se podle Občanského zákona)

5 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Základní rozdíly mezi FO a PO Ručení a závazky firmy živnostníci ručí za závazky své živnosti veškerým svým majetkem tj. věřitelé mohou požadovat splacení dlužných částek i za cenu prodeje např. vybavení bytu živnostníka vlastníci s.r.o. (společníci) a a.s. (akcionáři) ručí za závazky společnosti jen nepřímo – za své závazky ručí společnost celým svým majetkem (např. i vklady vlastníků)

6 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Rozhodování ve firmě živnostník rozhoduje sám vlastníci s.r.o. (společníci) a a.s. (akcionáři) rozhodují jen o zásadních otázkách života firmy – formou valné hromady dále zde působí v s.r.o. jednatelé, v a.s. představenstvo, dozorčí rada dozorčí rada dohlíží na správnost všech významnějších rozhodnutí učiněných představenstvem

7 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Zdanění zisku firmy na zisk živnostníka se vztahuje daň z příjmů fyzických osob na zisk s.r.o. a a.s. se vztahuje daň z příjmů právnických osob zisk po zdanění si vlastníci mohou rozdělit ve formě dividend podle poměrné velikosti částek jimi vložených do firmy z dividend pak zaplatí další daň v rámci svého osobního daňového přiznání

8 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Typy živností pokud bys chtěl podnikat jako živnostník, nejprve si musíš zvolit obor z tzv. živnostenského zákona se pak dozvíš, do které skupiny živností tvůj obor spadá existují čtyři skupiny živností: – volné (příloha 4 živnostenského zákona) – vázané (příloha 2 živn. zákona) – řemeslné (příloha 1 živn. zákona) – koncesované (příloha 3 živn. zákona)

9 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Volné živnosti k jejímu provozování není nutno prokázat odbornou způsobilost konkrétní příklady živnostní lze nalézt v příloze 4 živnostenského zákona mezi volné živnosti např. patří: – výroba strojů a zařízení – zprostředkování obchodu a služeb – velkoobchod a maloobchod – ubytovací služby – fotografické služby, reklamní činnost atd.

10 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Vázané živnosti k jejímu provozování je nutné prokázat odbornou způsobilost konkrétní příklady živnostní lze nalézt v příloze 2 živnostenského zákona mezi vázané živnosti např. patří: – zpracování tabáku a výroba tabákových výrobků – provozování autoškoly – provozování solárií atd.

11 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Řemeslné živnosti k jejímu provozování je nutné prokázat odbornou způsobilost konkrétní příklady živnostní lze nalézt v příloze 1 živnostenského zákona mezi řemeslné živnosti např. patří: – řeznictví a uzenářství – hodinářství – zednictví atd.

12 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Koncesované živnosti k jejímu provozování je nutné prokázat odbornou způsobilost konkrétní příklady živnostní lze nalézt v příloze 3 živnostenského zákona u některých koncesovaných živností je třeba mít udělenou koncesi neboli povolení vydané příslušným státním úřadem – je třeba splnit ještě další podmínky mezi koncesované živnosti např. patří: – silniční motorová vozidla nákladní – provádění pyrotechnického průzkumu – provozování cestovní kanceláře

13 KOLOBĚH ZBOŽÍ A SLUŽEB V EKONOMICE Úkol: Zkuste odhadnout důvod, proč jsou podmínky vykonávání vázaných, řemeslných a koncesovaných živností přísnější než u živnosti volné.

14 1. Charakterizujte vstupy a výstupy domácnosti. 2. Jaký je rozdíl mezi FO a PO? 3. Jaké jsou typy živností? 4. Charakterizujte řemeslné živnosti.

15 ZDROJE A PRAMENY SKOŘEPA M., SKOŘEPOVÁ E., Finanční a ekonomická gramotnost pro základní školy a víceletá gymnázia – Manuál pro učitele. 1 vyd., Nakladatelství SCIENTIA, spol. s r. o., 2008. ISBN: 978-80-86960-40-1. Obrázky: http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google