Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EUKLEIDÉS Vypracovala: Pavla Monsportová 2.B. Život a dílo Žil v době asi 325 př. n. l. – 260 př. n. l Řecký matematik a geometr + věnoval se také např.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EUKLEIDÉS Vypracovala: Pavla Monsportová 2.B. Život a dílo Žil v době asi 325 př. n. l. – 260 př. n. l Řecký matematik a geometr + věnoval se také např."— Transkript prezentace:

1 EUKLEIDÉS Vypracovala: Pavla Monsportová 2.B

2 Život a dílo Žil v době asi 325 př. n. l. – 260 př. n. l Řecký matematik a geometr + věnoval se také např. kuželosečkám Zavedl 23 definic, kde definuje pojmy jako bod, čára, přímka apod. (Např.: Bod je to, co nemá části. Úsečka je délka bez šířky.) Autor „Eukleidových vět“ 1.Věta o výšce: v 2 = c a. c b 2.Věty o odvěsnách: a 2 = c. c a b 2 = c. c b kuželosečky

3 Základy geometrie Jeho hlavní dílo ve 13 knihách Nejúspěšnější matematická kniha všech dob Čím se zabývá prvních šest knih: 1. kniha: pojednání o základech geometrie, rovnoběžkách, trojúhelnících a rovnoběžnících, důkaz Pythagorovy věty 2. kniha: pojednání o planimetrii 3. kniha: pojednání o kružnici a kruhu 4. kniha: pojednání o tětivových a tečnových mnohoúhelnících a kružnici vepsané a opsané 5. kniha: pojednání o poměrech 6. kniha: pojednání o geometrické podobnosti

4 Postuláty 1.Máme-li dány dva body, existuje jedna přímka, která jimi prochází. 2.Konečnou přímou čáru (úsečku) můžeme prodloužit tak, že vznikne opět úsečka. 3.Je možné nakreslit kružnici s libovolným středem a poloměrem. 4.Všechny pravé úhly jsou si rovny. 5.K dané přímce a bodu, který na ní neleží, lze sestrojit právě jednu rovnoběžku, která prochází daným bodem. (tzv. postulát rovnoběžnosti)


Stáhnout ppt "EUKLEIDÉS Vypracovala: Pavla Monsportová 2.B. Život a dílo Žil v době asi 325 př. n. l. – 260 př. n. l Řecký matematik a geometr + věnoval se také např."

Podobné prezentace


Reklamy Google