Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vládní selhání a veřejná volba Vláda selhává tak jako selhává jakákoli jiná organizovaná i neorganizovaná skupina lidí, takže i jako selhávají voliči.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vládní selhání a veřejná volba Vláda selhává tak jako selhává jakákoli jiná organizovaná i neorganizovaná skupina lidí, takže i jako selhávají voliči."— Transkript prezentace:

1 Vládní selhání a veřejná volba Vláda selhává tak jako selhává jakákoli jiná organizovaná i neorganizovaná skupina lidí, takže i jako selhávají voliči.

2 Vládní selhání Byrokracie  Selhává ten byrokrat, který sleduje svůj, nikoli veřejný zájem. Lobby  Zájmová skupina prosazuje svůj úzký zájem, který je v rozporu se zájmem veřejným nebo zájmem většiny Např. lobby ropná, betonová, finanční...  Nejčastější forma selhání a následné neefektivnosti  Lobby ve prospěch širokého nebo veřejného zájmu není selháním Např. Ekologická, humanizační, etická... Nemožnost kontroly efektů politiky  Střídání vlád a omezené nástroje kontroly

3 Veřejná volba Proces rozhodování o vládních politikách na základě politického volebního procesu  Volba priorit  Volba způsobů a variant politik  Volba reprezentantů uskutečňujících zvolené priority a politiky Na trhu probíhá volba penězi, ve veřejném sektoru hlasy voličů.

4 Preference Jednovrcholové  Lze zvolit pouze favorizovanou variantu Dvouvrcholové  Lze jednat o více než jedné variantě V závislosti na pořadí hlasování může vzniknout neřešitelná situace – nelze se shodnout na výsledné prioritě  Viz hlasovací paradox a Condorcetovo pravidlo

5 Kritérium optimality Pareto – optimalita  Podle italského ekonoma Vilfreda Pareta  Optimální je pouze takové zvýšení celkového užitku, které není provázeno poklesem byť i jediného individuálního užitku.  V praxi lze akceptovat i snížení užitku menšiny v míře, v jaké menšina projevuje ignoranci veřejného zájmu.

6 Arrowův teorém Vlády nejsou schopny rozhodovat optimálně (efektivně), neboť je v praxi nedosažitelné splnění podmínek pro optimalitu:  Nezávislosti variant  Nezávislosti politiků  Neexistence trhu s prioritami (zejména po volbách)  Neexistence lobby a osobních zájmů vládců a úředníků  Atd. ? Mají snad silní manažeři a majitelé soukromých firem lepší podmínky?


Stáhnout ppt "Vládní selhání a veřejná volba Vláda selhává tak jako selhává jakákoli jiná organizovaná i neorganizovaná skupina lidí, takže i jako selhávají voliči."

Podobné prezentace


Reklamy Google