Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (zřídka i DNK ), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (zřídka i DNK ), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých."— Transkript prezentace:

1

2  Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (zřídka i DNK ), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (např. RNA viry). DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. Je hlavní složkou tzv. chromatinu, směsi nukleových kyselin a proteinů.

3  Deoxyribonukleová kyselina byla popsána roku 1869, kdy švýcarský lékař Friedrich Miescher zkoumal složení hnisu z nemocničních bandáží. Z jader bílých krvinek přítomných v tomto hnisu získal jisté množství nukleových kyselin, které souhrnně nazýval nuklein. Na počátku 20. století Phoebus Levene rozpoznal, že DNA se skládá z cukrů, fosfátů a bazí.

4  Stavbu DNA je možno zkoumat na několika úrovních. Pořadí nukleotidů v lineárním dvouvlákně je záležitostí tzv. primární struktury. Stáčení vlákna do dvoušroubovice se označuje jako sekundární struktura DNA. Konečně pod tzv. terciární strukturou se rozumí obvykle nadšroubovicové vinutí, které usnadňuje kondenzaci DNA.

5

6  Ačkoliv slovník dědičnosti je velmi jednoduchý, poselství, které předává je velmi dlouhý. Každá buňka v těle obsahuje okolo 180 cm DNA. Nepodstatné, nicméně zajímavé je, že pokud bychom natáhli DNA ze všech buněk jediného člověka, dosáhlo by osmtisíckrát na měsíc a zpět.

7  Děkuji za pozornost!!!  Autor: Radek Zapletal  Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Chromatin_Structures_cs.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Chromatin_Structures_cs.png  http://www.google.cz/imgres?q=dna&um=1&hl=cs&sa=N&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbnid=UIjOl2eK 28UjUM:&imgrefurl=http://seqcore.brcf.med.umich.edu/doc/educ/dnapr/pg1.html&docid=muWSzPtzuy1J dM&w=400&h=400&ei=xoSUTsG4IIb04QSk1cTwBw&zoom=1  http://www.google.cz/imgres?q=dna&um=1&hl=cs&sa=N&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbnid=bcdTHsoI eOWNNM:&imgrefurl=http://www.scientificamerican.com/article.cfm%3Fid%3Dlongest-piece-of-dna- yet&docid=1BGZy9LNQmDcdM&w=320&h=320&ei=xoSUTsG4IIb04QSk1cTwBw&zoom=1&iact=rc&dur=40 4&page=6&tbnh=127&tbnw=127&start=124&ndsp=24&ved=1t:429,r:2,s:124&tx=31&ty=79  http://www.biology.webz.cz/rozdna.php


Stáhnout ppt " Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (zřídka i DNK ), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých."

Podobné prezentace


Reklamy Google