Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DEKORAČNÍ TECHNIKY NA GLAZURU.  Dekorace keramiky je částí jejího vzhledu. Barevností a dekorem výrobek nejen zkrášlíme, ale můžeme zakrýt i nedostatky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DEKORAČNÍ TECHNIKY NA GLAZURU.  Dekorace keramiky je částí jejího vzhledu. Barevností a dekorem výrobek nejen zkrášlíme, ale můžeme zakrýt i nedostatky."— Transkript prezentace:

1 DEKORAČNÍ TECHNIKY NA GLAZURU

2  Dekorace keramiky je částí jejího vzhledu. Barevností a dekorem výrobek nejen zkrášlíme, ale můžeme zakrýt i nedostatky vzniklé při ostrém výpalu. Počet dekor. technik je velký a je možno je i různě kombinovat.

3 Linkování  Provádí se linkovacím štětcem do šíře 2 mm.  Může být malována : barvou drahým kovem listrem  Má linii : kružnicovou, oválnou, hranatou a nepravidelnou - štafáž.

4 Páskování  Maluje se štětcem od 2 mm výše.  Může být provedena : barvou drahými kovy listrem  Linie je jako u linky.

5 Páska a linka barvou zlatem

6 Štafáže

7 Razítkování  Razítko je vyrobeno z pryže a nalepeno na pórovitou pryž a dřevěný špalíček.  Razítkuje se barvou, dr. kovem nebo listrem.  Dekor může být jako kanta, plnorazítko, házenka.

8 Razítka: zlatem barvou

9 Perokresba  Umožňuje dosáhnout velmi jemných kontur.  Zvolený motiv se s pomocí pauzovacího papíru přenese na výrobek.  Perkem se provádí velmi jemná kresba, buď tahy, nebo tečkami.  Může být použita barva nebo kov.

10 Perokresba barvou

11 Perokresba zlatem

12 Dekorování emaily  Email je barva s přídavkem viskózního taviva.  Nanáší se perem, nebo štětcem.  Po výpalu je plastický.  Může být bílý, barevný, nebo může být podkladem pod zlato.  Používá se při dozdobení v drahé dekoraci a u ruční malby.

13

14 Dekorace tiskem  Motiv který je natištěn a nalakován na speciálním papíru se přenáší na výrobek.  Obtisk musí být řádně uhlazen, bez bublin a vrásek.  Dekor může být celoplošný, házenka, kanta, nebo se můžou vytvářet různé koláže.

15 Tisk

16

17 Stříkání  Provádí se postřikem výrobku keramickou barvou stříkací pistolí na stlačený vzduch.  Stříkání může být celoplošné, do ztracena, nebo s použitím šablony a vykrývacího laku. V současné době je to velmi používaná metoda.

18 Nastříkané výrobky Do ztracena Celoplošné

19 Tupování  Provádí se jako samostatná dekorace, nebo jako doplněk u ruční malby.  Používají se tupovací štětce, vatový tampon v textilii a houbička.  Materiálem je zde barva a listr.

20 Tupování barvou s pomocí vykrývacího laku

21 Tupování listrem

22 Tahy z volné ruky  Vytahování reliéfu.  Používá se pro zdůraznění vystouplého reliéfu na ozdobném porcelánu.  Je prováděn barvou, zlatem, platinou, listrem, emailem.

23 Vytahování reliéfu

24 Ruční malba  Reprodukce zvoleného motivu na ozdobný výrobek.  Výrobek je většinou vícekrát pálený.  Pracuje se se speciálními barvami určenými pro ruční malbu.

25

26 Ocelotisk  Jednobarevná dekorace, pomocí ocelové desky.  Vznikají jemné kontury, které se dají stínovat.

27 Pravý lept  Provádí se leptáním glazury kyselinou fluorovodíkovou.  K dekoraci se používá matné zlato.  Dekor je lesklí, okolí matné.

28 Pravý lept Dekor je na omak plastický a lesklí okolí matné

29 Falešný lept  Je napodobenina pravého leptu.  Provádí se razítkováním, nebo sítotiskem.  Sítotiskem je věrnější napodobení pravého leptu.

30 Falešný lept Dekor je matný okolí lesklé

31 Kontrolní otázky

32 1. Otázka  Vyjmenujte nejběžnější dekorační techniky

33 Odpověď  Dekorační techniky jsou : linkování, páskování, razítkování, perokresba, dek. emaily, tisknutí obtisků, stříkání, tupování, tahy z volné ruky, ocelotisk, pravý a falešný lept.

34 2. Otázka  Co je email ?

35 Odpověď  Email je barva s přídavkem viskózního taviva.  Nanáší se štětcem, nebo perem.  Je plastický.

36 3. Otázka  Jaké zařízení potřebujeme při stříkání ?

37 Odpověď  Na stříkání potřebujeme stříkací pistoli na stlačený vzduch.

38 4. Otázka  Čím přeneseme vybraný motiv pro perokresbu na výrobek ?

39 Odpověď  Vybraný motiv přeneseme na výrobek pomocí pauzovacího papíru.


Stáhnout ppt "DEKORAČNÍ TECHNIKY NA GLAZURU.  Dekorace keramiky je částí jejího vzhledu. Barevností a dekorem výrobek nejen zkrášlíme, ale můžeme zakrýt i nedostatky."

Podobné prezentace


Reklamy Google