Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Teorie psychodiagnostiky a psychometrie Radvan Bahbouh, Eva Rozehnalová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Teorie psychodiagnostiky a psychometrie Radvan Bahbouh, Eva Rozehnalová."— Transkript prezentace:

1 Teorie psychodiagnostiky a psychometrie Radvan Bahbouh, Eva Rozehnalová

2 Senzitivita a specifita Prevalence = (a+c) / (a+b+c+d) Senzitivita = a / (a + c) Specifita = d / (b + d ) Skutečné zařazení do skupiny AnoNe Predikované zařazení do skupiny Ano ab Ne cd Senzitivita: míra mezi 0 a 1 vyjadřující, jak velká část z těch, kteří danou diagnózu (znak) mají, byla správně diagnosticky rozpoznána. Senzitivita je určena počtem falešně negativních případů. Specifita: míra mezi 0 a 1 vyjadřující, jak velká část z těch, kteří danou diagnózu (znak) nemají, byla správně diagnosticky rozpoznána. Specifita je určena počtem falešně pozitivních případů.

3 Příklad využití v psychologii Použití diskriminační analýzy pro výběr zaměstnanců Ze sta zaměstnanců vykonávajících stejný druh práce bylo vybráno dvacet pracovníků s nejlepšími výsledky a dvacet s nejhoršími. Těchto 40 pracovníků vyplnilo baterií psychologických testů relevantních k dané pracovní činnosti. Výsledky byly zpracovány pomocí diskriminační analýzy a byl vytvořen tzv. predikční model. Jedná se o rovnici, která pak nového kandidáta, po dosazení jeho výsledků z daných psychologických testů, s určitou pravděpodobností zařadí buď mezi potenciálně úspěšné či potenciálně neúspěšné kandidáty. Tento nástroj pak slouží jako podpůrná metoda pro efektivnější výběr dalších zaměstnanců.

4 Skutečné zařazení do skupiny Úspěch1010 Predikované zařazení do skupiny 1 19395%15% 0 1175%85% Celkem20 100% Predikční model Celková úspěšnost modelu – 90%

5 Predikční model Hraniční hodnota 0,6 = specifita modelu Hraniční hodnota - 0,1 = senzitivita modelu

6 Druhy testů podle senzitivity a specifity 1. Naprosto senzitivní a specifický test: Každý s pozitivním výsledkem je úspěšný. Každý úspěšný je pozitivní. 2. Naprosto senzitivní a málo specifický test. Každý úspěšný je pozitivní. ALE Někteří pozitivní jsou neúspěšní (falešná pozitivita). 3. Naprosto specifický a málo senzitivní test. Každý pozitivní je úspěšný. ALE Někteří úspěšní jsou negativní (falešná negativita).


Stáhnout ppt "Teorie psychodiagnostiky a psychometrie Radvan Bahbouh, Eva Rozehnalová."

Podobné prezentace


Reklamy Google