Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 2. 51 Vliv vnitřních a vnějších činitelů na růst rostlin Vytvořeno: 21.02.2013 Ověřeno: 16.10. 2013 Třída: Ve2

2 Růst a vývoj rostlin Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:2. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o růstu a vývoji rostlin viz. učebnice Klíčová slova:fotosyntéza, polarita Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – růst a vývoj rostlin.

3  Jsou ovlivňovány fytohormony a mají vliv: 1. Na korelaci – jsou to vztahy mezi částmi rostlin, které vyvolávají fytohormony.  Druhy:  a) korelace brzdící – vzrostlý vrchol, brzdí vyrůstání postranních pupenů, jde o tzv. apikální dominanci.  b) korelace stimulační – vliv množství kořenů na růst stonku a listu.

4 2. Regeneraci – schopnost obnovy poškozených, ztracených orgánů a hojení ran. 3. Polarita – tělo rostlin se vyvíjí polárně, mají část vrcholovou (apikální) a část spodní (bazální). Polarita je důležitá při transplantaci pletiv, např. při roubování.Při srůstání roubu s podnoží, je důležitá i příbuznost – afinita.

5 Jsou tvořeny klimatickými podmínkami – 1. Teplo - minimální a maximální teploty, růst zastaví. Nejvhodnější jsou optimální teploty, každý druh i fáze růstu ji má jinak. Tepelná vegetační konstanta je suma průměrných denních teplot za vegetační období. 2. Světlo – není nutné pro růst, ale pro fotosyntézu. 3. Voda – pro růst všech rostlin nezbytná. 4. Vzduch – ovlivní růst svým složením, ale i prouděním.

6 Faktory ovlivňující růst a vývoj rostlin - světlo

7

8 1. Co je to apikální dominance?  Brzdící korelace vzrostného vrcholu. 2. Jaké je využití polarity?  Při roubování. 3. Co je to tepelná vegetační konstanta?  Je suma průměrných denních teplot za vegetační období.

9 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google