Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Renesanční architektura Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Renesanční architektura Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4."— Transkript prezentace:

1 Renesanční architektura Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

2 Renesanční architektura Velmi výrazně se projevila renesance ve stavitelství, kdy si zámožní obchodníci stavěli nádherné městské paláce se dvory a zahradami. Šlechta se přestěhovala z nepohodlných gotických hradů na zámky, nebo dala hrad na pohodlný zámek přebudovat. Renesanční zámek byl obklopen terasovitými zahradami s altány a s vodotrysky. Jeho vnitřní části tvořily prostorné místnosti s vyřezávanými dřevěnými stropy, s vytápěnými krby, nebo se zdobenými kachlovými kamny. Zvenčí byl vyzdoben psaníčkovými nebo figurálními sgrafity – malbami vyškrabávanými do dvouvrstvé omítky. Renesance se u nás uplatňuje v architektuře světských staveb - zámků, paláců, radnic, obytných domů; u církevních staveb se uplatňuje spíše v detailech. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

3 RENESANCE Základní škola, Vlašim,Březinská 1702 RENESANCE Česky znamená znovuzrození. Začala se prosazovat se změnami v životě bohatých italských měst v 15. a16. století. Klade důraz na člověka, na rozum, na poznání a na pozemský život. Obrací se zpět k antice. EU-OP VK VY_32_INOVACE_D5 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

4 Renesanční měšťanské domy Telč Slavonice Český Krumlov Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

5 Renesanční zámky Zámek Litomyšl Třeboň Kratochvíle Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

6 Středověké hrady přestavěné na renesanční paláce  Březnice  Frýdlant v Čechách Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

7 Renesanční zahrada Zámek VillandryZámek Villandry, Francie, Renesanční zahrada Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

8 Renesanční malířství Renesanční umělci znovu objevili krásu lidského těla a svá díla vytvářeli věrně podle živých modelů. Mnozí umělci se nezabývali pouze uměním, ale také vědou, kterou pak užívali ve své tvorbě. Příkladem je využití perspektivy v malbě či odlévání soch z bronzu. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

9 Leonardo da Vinci Autoportrét  Poslední večeře  Anatomie postavy  Dáma s hranostajem Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

10 Michelangelo Buonarroti Freska Poslední soud v Sixtinské kapli MichelangelovaMichelangelova Pieta, sv. Petr,Vatikán Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

11 Renesanční móda V renesanční Itálii vzniká oděv, který začíná opět respektovat přirozené proporce lidského těla. Mužský oděv Mužský oděv se v podstatě neodlišuje od pozdně gotického oděvu. Novou součástí je KOŠILE a vrchní oděv – TAPPERT, bez rukávů a lemovaný kožešinou. Nejrozšířenější pokrývkou hlavy byl baret, klobouk a turban. ženského oděvu Boty dostaly opět svůj přirozený tvar, byly ploché a nízké. Základem ženského oděvu se stala sukně a živůtek s bohatými rukávy. Velká pozornost se věnovala účesům splétaných do pletenců, které pokrývaly turbany, čepce a závoje. V období renesance zůstávalo odívání ve střední Evropě značně konzervativní, jeho módní směr udávalo Německo. Novinkou bylo nošení límce - OKRUŽÍ, který zahaloval výstřih ženských šatů. V tomto období se začaly nosit i noční košile. Na rozdíl od Itálie si ženy v Německu skrývaly vlasy pod síťkou nebo čepcem. Oděvní doplňky měly symbolizovat schopnou a pracovitou hospodyni, a proto se nosil za pasem řetěz s klíči, příborem a nůžkami. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

12 Renesanční móda Oděv renesanční Anglie, Francie Oděv renesanční – Itálie Oděv renesanční – Německo Oděv renesanční Španělsko Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

13 Renesanční móda Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

14 Odkazy Odkazy Škoda, E. - Dějepis pro 2. stupeň základní školy praktické. PARTA, Praha Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory enesance/%C4%8Cesk%C3%A1%20renesanc e/ zaku/plchotova/moda.html vinci-dama-s-hranostajem/ ceske-budejovice/pujcovna-kostymu-katalog/ ni.htm chelangelo-buonarroti-history-of- art.html#!/2011/01/michelangelo-buonarroti- history-of-art.html mestansky-dum-c-56-latran/ / enesance/Architektura/

15 rroti ce,_Tremsin_a_Strekov/ /$pid/VUKITF1CW0SZ lokalit/objekty/zamek-hrad-frydlant/ obrazky.html Republic.html &file=slavonice&cr=10

16 nty%20pro%20studenty/Dvo%C5%9 9%C3%A1k%20Martin/4.%20Novov %C4%9Bk/1.%20Renesance/1.%20 Renesan%C4%8Dn%C3%AD%20ar chitektura/1.%20Filippo%20Brunelles chi/4.%20Cappella%20Pazzi/?sort=d csCZ530CZ530&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=azRkUcWGGuTA7Aap54EY&ved=0 CAoQ_AUoAQ&biw=1366&bih=630#imgrc=ZnexAL0sTtYljM%3A%3BN_zVst_tlUip6M% 3Bhttp%253A%252F%252Fwww.travel2002.cz%252F_pics%252Fvillandry- 1.jpeg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.travel2002.cz%252F177-zamky-na-loire-a-ile- de-france-a-pariz.html%3B640%3B480


Stáhnout ppt "Renesanční architektura Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4."

Podobné prezentace


Reklamy Google