Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk – Sloh Výukový materiál slouží jako výklad učiva líčení a je doplněn o slohové úkoly. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Martina Kadlčková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 Líčení = subjektivně zabarvený popis -nejčastěji popisujeme přírodu, náladu, předmět, ke kterému máme citový vztah -cílem je působit na čtenářovy pocity -má blízko k poezii (slova cit. zabarvená, přirovnání, epiteton, personifikace…)

3 Úkol: Prohlédni si obrázek přírody, zapoj všechny smysly a popiš jej.

4 Zrak: Sluch: Hmat: Chuť Čich

5 Do svého líčení použij některé z básnických vyjádření. perly rosy třpytivé vločky pestrobarevní motýli potůček zpívá

6 Vyhledej v čítance (básnické sbírce) báseň o přírodě. Nakresli, jak si přírodu přestavuješ. Dle této básně napiš líčení.

7 Nálada a) Vzpomeň si, jaká je atmosféra doma během vánočních svátků. b) Vzpomeň si, jak vnímáš, že se blíží prázdniny.

8 Vzpomeň si na svou oblíbenou pohádku. Jak by mohla vypadat krajina, ve které by se odehrávala nová pohádka nazvaná O napraveném králi

9 Moje oblíbené místo

10 Zdroje [cit , autor:Aktron] pghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%A1noce,_ozdoba_na_stromku.j pg [cit , autor: Honza Groh ] pghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praia_da_Rocha,_Portim%C3%A3o_2.j pg [cit , autor: Steven Fruitsmaak ]Steven Fruitsmaak [cit , autor: Nowy szeryf ]Nowy szeryf [cit , autor:Onderwijsgek ]Onderwijsgek 3%A1%C5%A1e.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brno,_Kostel_svat%C3%A9ho_Tom%C 3%A1%C5%A1e.JPG [cit , autor: Podzemnik ]Podzemnik [cit , autor: Mike Mize ]Mike Mize [cit , autor: Nicklas Olsson ] KRAUSOVÁ, Z. – TERŠOVÁ, R.: Český jazyk 6. 1 vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus ISBN


Stáhnout ppt "Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google