Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk – Sloh Výukový materiál slouží jako výklad učiva líčení a je doplněn o slohové úkoly. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Martina Kadlčková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 Líčení = subjektivně zabarvený popis -nejčastěji popisujeme přírodu, náladu, předmět, ke kterému máme citový vztah -cílem je působit na čtenářovy pocity -má blízko k poezii (slova cit. zabarvená, přirovnání, epiteton, personifikace…)

3 Úkol: Prohlédni si obrázek přírody, zapoj všechny smysly a popiš jej.

4 Zrak: Sluch: Hmat: Chuť Čich

5 Do svého líčení použij některé z básnických vyjádření. perly rosy třpytivé vločky pestrobarevní motýli potůček zpívá

6 Vyhledej v čítance (básnické sbírce) báseň o přírodě. Nakresli, jak si přírodu přestavuješ. Dle této básně napiš líčení.

7 Nálada a) Vzpomeň si, jaká je atmosféra doma během vánočních svátků. b) Vzpomeň si, jak vnímáš, že se blíží prázdniny.

8 Vzpomeň si na svou oblíbenou pohádku. Jak by mohla vypadat krajina, ve které by se odehrávala nová pohádka nazvaná O napraveném králi

9 Moje oblíbené místo

10 Zdroje http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cejetice,_krajina.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cejetice,_krajina.jpg [cit. 1.2.2013, autor:Aktron] http://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%A1noce,_ozdoba_na_stromku.j pghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%A1noce,_ozdoba_na_stromku.j pg [cit. 1.2.2013, autor: Honza Groh ] http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praia_da_Rocha,_Portim%C3%A3o_2.j pghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praia_da_Rocha,_Portim%C3%A3o_2.j pg [cit. 1.2.2013, autor: Steven Fruitsmaak ]Steven Fruitsmaak http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krajobraz-okolicy-Gromnika-09.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krajobraz-okolicy-Gromnika-09.JPG [cit. 1.2.2013, autor: Nowy szeryf ]Nowy szeryf http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Empty_classroom.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Empty_classroom.jpg [cit. 1.2.2013, autor:Onderwijsgek ]Onderwijsgek http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brno,_Kostel_svat%C3%A9ho_Tom%C 3%A1%C5%A1e.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brno,_Kostel_svat%C3%A9ho_Tom%C 3%A1%C5%A1e.JPG [cit. 1.2.2013, autor: Podzemnik ]Podzemnik http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Mirage_-_modern_twin_room.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Mirage_-_modern_twin_room.jpg [cit. 1.2.2013, autor: Mike Mize ]Mike Mize http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beach_in_pula_(croatia).JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beach_in_pula_(croatia).JPG [cit. 1.2.2013, autor: Nicklas Olsson ] KRAUSOVÁ, Z. – TERŠOVÁ, R.: Český jazyk 6. 1 vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus. 2003. ISBN 978-80-7238-775-5


Stáhnout ppt "Líčení Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Únor 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 6. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google