Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_02_18 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhSLOVNÍ ÚLOHY Klíčová slova:slovní úlohy, lineární rovnice Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Slovní úlohy řešené rovnicemi RNDr. Milena Knappová Slovní úlohy, rovnice

3 Obsah: Slovní úloha – meruňky, broskve Slovní úloha – dvě zaměstnání Slovní úloha o společné práci Dokončení úlohy o společné práci

4 Slovní úlohy : Za nákup 2,5 kg meruněk a 1,5 kg broskví se zaplatilo celkem 85 korun. Kilo broskví je o 2 Kč levnější než kilo meruněk. Kolik korun se zaplatilo za meruňky? obsah Závěr: Za meruňky se zaplatilo 55 Kč. Zkouška: Pokud by kilogram meruněk stál 22 Kč, za 2,5 kg meruněk by se zaplatilo 55 Kč. Je-li kilogram broskví za 20 Kč (o 2 Kč levnější než meruňky), stojí 1,5 kg broskví 30 Kč. Sečteme-li 55 Kč a 30 Kč, dostaneme cenu nákupu 85 Kč, což odpovídá zadání.

5 Slovní úloha: Pan Vlk má dvě zaměstnání. V prvním zaměstnání vydělává 400 Kč za hodinu, ve druhém 300 Kč za hodinu. V prvním zaměstnání stráví týdně o 10 hodin víc než ve druhém a vydělá si tam za týden dvakrát více. Kolik hodin týdně stráví pan Vlk v prvním zaměstnání? obsah Závěr: Pan Vlk v prvním zaměstnání stráví týdně 30 hodin. Zkouška: V prvním zaměstnání vydělá 400  30=12 000 Kč. Ve druhém zaměstnání vydělá 300  20=6 000 Kč. V prvním zaměstnání vydělá opravdu dvakrát více.

6 Slovní úloha o společné práci: Do nádrže přitéká voda dvěma přítoky. Prvním přítokem by se naplnila za 4 hodiny, druhým přítokem za šest hodin. Jak dlouho potrvá, než se tato nádrž naplní, přitéká-li voda oběma přítoky současně, ale bohužel je otevřený odtok, kterým by se nádrž vyprázdnila za 12 hodin? Pokračování řešení: obsah

7 Dokončení úlohy o společné práci: obsah Závěr: Bude-li do nádrže voda přitékat dvěma přítoky a zároveň bude odtokem odtékat, naplní se nádrž za tři hodiny.

8 Použité materiály: Vlastní archiv autorky. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP. Soubor vzorových úloh: http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404036720&at=1http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404036720&at=1, http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404037154&at=1


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google