Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hospodářský cyklus Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hospodářský cyklus Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno."— Transkript prezentace:

1 Hospodářský cyklus Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Hospodářský (ekonomický) cyklus periodické střídání fází ekonomického rozmachu, stagnace a hospodářského propadu ve vývoji ekonomiky

3 Graf hospodářského cyklu

4 Vysvětlivky ke grafu (hosp. cyklu) HDP - hrubý domácí produkt (svislá osa) t - čas (vodorovná osa)

5 Úkol Urči, co vyjadřuje křivka uvedená v grafu

6 Fáze hospodářského cyklu a vrchol b kontrakce (delší než 6 měsíců = krize) c dno d expanze

7 Úkol Uveď, co se odehrává v jednotlivých fázích hospodářského cyklu Vysvětli proč Sleduj vývoj HDP vývoj objemu investic vývoj nezaměstnanosti vývoj cen atd.

8 Příčiny hosp. cyklu Externí – leží mimo ekonomiku Interní – nacházejí se uvnitř ekonomiky

9 Úkol Postupně vymez konkrétní příklady externích příčin hosp. cyklu interních příčin hosp. cyklu

10 Úkol Pojmenuj konkrétní projevy hospodářské krize Vše si v bodech poznamenej

11 Úkol Poznamenané konkrétní projevy hospodářské krize můžeš doplnit o charakteristiky uvedené v příkladech na obrázcích v článku: „Z nejhoršího jsme uvnitř“. Pramen: FILIPOVÁ, H. - NĚMEC, P.: Z nejhoršího jsme uvnitř. Ekonom.iHNed.cz. [online] [cit ]. Dostupný z WWW:.

12 Úkol Zdůvodni, proč je právě automobilový průmysl velmi citlivý na průběh hospodářského cyklu

13 Úkol Vytvoř přehled možných protikrizových opatření vlád (můžeš využít výše uvedené obrázky z článku „Z nejhoršího jsme uvnitř“ a jejich doprovodný text) Pramen: FILIPOVÁ, H. - NĚMEC, P.: Z nejhoršího jsme uvnitř. Ekonom.iHNed.cz. [online] [cit ]. Dostupný z WWW:. Uveď, co je jejich cílem

14 LITERATURA KONEČNÝ, Bronislav - SOJKA, Milan: Malá encyklopedie moderní ekonomie. Praha: Libri, ISBN VLČEK, Josef a kol.: Ekonomie a ekonomika. Praha: ASPI, ISBN VLČEK, Josef a kol.: Ekonomie pro neekonomy. Praha: Codex Bohemia, ISBN


Stáhnout ppt "Hospodářský cyklus Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno."

Podobné prezentace


Reklamy Google