Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

5. ROČNÍK DÝCHACÍ SOUSTAVA. CHARAKTERISTIKA Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu dýchacích plynů (kyslíku a oxidu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "5. ROČNÍK DÝCHACÍ SOUSTAVA. CHARAKTERISTIKA Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu dýchacích plynů (kyslíku a oxidu."— Transkript prezentace:

1 5. ROČNÍK DÝCHACÍ SOUSTAVA

2 CHARAKTERISTIKA Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu dýchacích plynů (kyslíku a oxidu uhličitého) mezi krví a vnějším prostředím

3 DÝCHACÍ SOUSTAVU TVOŘÍ: Dutina nosní Nosohltan Hrtan Průdušnice Průdušky Plíce

4 plíce

5 KUDY PROCHÁZÍ VZDUCH? Vdechnutý vzduch vstupuje do dýchací soustavy nosem nebo ústy. Vzduch proudí dutinou nosní, postupuje trubicí zvanou hrtan a dál její částí zvanou průdušnice. Ta se na konci větví do průdušek, kterými vzduch vstupuje do plic.

6

7

8 NEMOCI DUTINA NOSNÍ A NOSOHLTAN PŘÍMO SOUVISEJÍ S OKOLÍM PROSTŘEDÍM. Často bývají napadeny viry nebo bakteriemi a vznikají zde nemoci dýchacích cest (nachlazení, chřipka, angína). Onemocněním předcházíme otužováním, pravidelným větráním uzavřených místností, dodržováním hygienických zásad, častým pohybem na čistém vzduchu.

9 KOUŘENÍ A VLIV NA PLÍCE Plíce zdravého člověka Plíce kuřáka

10 KOUŘENÍ A VLIV NA PLÍCE Výfukové plyny z aut obsahují méně škodlivin než tabákový kouř. Stačí v životě vykouřit jedinou cigaretu a vaše plíce to poznamená navždycky. Dehtové látky zůstanou v plicních sklípcích až do smrti. Více čti zdezde


Stáhnout ppt "5. ROČNÍK DÝCHACÍ SOUSTAVA. CHARAKTERISTIKA Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu dýchacích plynů (kyslíku a oxidu."

Podobné prezentace


Reklamy Google