Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Operace srdce Zaměření prezentace : - Aortokoronární bypass(CABG) - Transplantace srdce Jiří Foltyn.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Operace srdce Zaměření prezentace : - Aortokoronární bypass(CABG) - Transplantace srdce Jiří Foltyn."— Transkript prezentace:

1 Operace srdce Zaměření prezentace : - Aortokoronární bypass(CABG) - Transplantace srdce Jiří Foltyn

2 Ischemická choroba srdeční  Je důsledkem onemocnění věnčitých tepen, jejichž úkolem je zásobovat srdeční sval (myokard) krví.  Tyto tepny obepínají srdce jako věnec a říká se jim proto tepny věnčité (nebo také koronární, jelikož latinsky se věnec řekne corona). Za normálních okolností jimi protéká krev bez jakýchkoli problémů a přináší dostatečné množství kyslíku a živin pro práci srdečního svalu.

3  Jestliže se ovšem jejich průsvit zúží - což má nejčastěji na svědomí proces, který se jmenuje ateroskleróza (lidově „kornatění tepen“) - přestává být příslušná část srdečního svalu dostatečně zásobována kyslíkem a živinami, a je ohrožena srdečním infarktem, což znamená, že část svalu zásobovaná krví ze zúžené cévy odumře a celková funkce srdce se zhorší. Ischemická choroba srdeční

4  Přesné příčiny vzniku a rozvoje aterosklerotického procesu známy dosud nejsou - ví se však spolehlivě, že se na něm podílí řada rizikových faktorů, z nichž některé můžete ovlivnit. A to hlavně : Nadměrný obsah tuků a cholesterolu v krvi, nezdravá strava, kouření, zvýšený krevní tlak, cukrovka, nadváha, nedostatek pohybu, nadměrný stres a další. V neposlední řadě také zdědě dispozice.  Velkou část těchto rizik může každý z nás aktivně a včas odstranit či zmenšit. Nekouřit, udržovat si optimální tělesnou váhu, dopřát si dostatek pohybu, omezit v potravě přísun energie, zejména tuků, cukrů, a naopak přidat zeleniny, ovoce, ryby a potraviny bohaté na vlákniny, nechat si pravidelně měřit krevní tlak (je-li zvýšen, pak se i léčit)

5 Angina pectoris a infarkt myokardu  Nedostatečný přísun krve do srdečního svalu se projevuje hlavně při námaze, kdy se zvýší potřeba kyslíku v srdečním svalu a zúžené věnčité tepny již dostatek okysličené krve nemohou přivádět. Nedokrevnost srdečního svalu se nejčastěji projeví pálivou bolestí na levé straně hrudníku, v levé ruce nebo do krku. Tato bolest se nazývá angina pectoris.  Jestliže se k zúžení věnčité tepny přidruží další komplikace - většinou ucpání tepny krevní sraženinou (trombem), dochází k uzávěru cévy, krevní průtok se přeruší docela, a není-li během krátké doby obnoven, nedokrevnost buněk srdečního svalu způsobí až jejich odumření, to jest infarkt myokardu.

6 Léčba  Ne všechny takto postižené nemocné lze léčit jen s pomocí léků nebo pomocí metod intervenční kardiologie, kdy lze zúžená místa roztáhnout pomocí balonků a stentů zaváděných nejčastěji z třísla.  V určitých případech stanovených podle přesných kritérií e nejlepší pomocí nemocnému srdci operace. Jde o výkon na tepnách přivádějících krev do srdečního svalu. Je to vlastně vytvoření objížďky mezi aortou a srdečním svalem, jíž se přemostí zúžené místo. Angličtina má pro takový most na srdci název bypass

7 Aortokoronární bypass (CABG) Bypass = přemostění  Aortokoronární bypass (CABG) je operace srdce, při které chirurg udělá přemostění („bypass") zúženého místa v koronární tepně. Začátek bypassu je na hlavní tepně v těle, aortě a konec bypassu je na koronární tepně za místem jejího zúžení  Principem operace je normalizovat zásobení postižených částí srdečního svalu kyslíkem, tzn.přivést dostatek okysličené krve za uzávěr nebo zúžení koronární tepny pomocí přemostění - bypassu.

8 Srdce před operací

9 Srdce po operaci

10 Transplantace srdce

11  Transplantace srdce je chirurgická metoda léčení nemocných, kteří dospěli do terminální fáze srdečního selhání.

12 První transplantace srdce  První transplantaci srdce u člověka provedl 9. prosince 1967 Christiaan Barnard v Kapském Městě v Jihoafrické republice, příjemcem byl 54letý L. Washkanski, který zemřel 18. den po operaci na bronchopneumonii (zánět průdušek a plic).  V pořadí druhý pacient, 58letý stomatolog P. Blaiberg, žil 18 měsíců. Zemřel na vaskulopatii (onemocnění cév) štěpu, do té doby – neznámou komplikaci. Zajímavé bylo, že Ch. Barnard ignoroval tvrdé rasistické zákony v JAR a bělochovi transplantoval srdce míšence.  První transplantaci srdce v tehdejším Československu provedl 9. července 1968 tým akademika Šišky. Pacientka po šesti hodinách zemřela.

13 Vývoj transplantace srdce  V začátcích transplantací srdce to nebylo nic neobvyklého, protože nemocní při nedokonalé imunosupresi umírali na akutní rejekce (odhojení transplantovaného štěpu). Tato skutečnost byla také důvodem celosvětového útlumu transplantačních programů a k jejich novému vzestupu došlo až v 80. letech minulého století, kdy byl do rutinní imunosupresivní léčby zaveden cyklosporin A. Přežívání pacientů po srdeční transplantaci se tak rapidně zlepšilo. V 60. letech dosahovalo jednoleté přežívání po srdeční transplantaci hodnot pouze okolo 25%. Nyní je jednoleté přežívání udáváno u 80% pacientů, pětileté kolem 70% a desetileté 50% pacientů.

14 Indikace k transplantaci srdce  Transplantace se indikuje u nemocných ve velmi pokročilé fázi srdečního selhání, kdy neúčinkuje medikamentózní léčba a nelze najít jiný způsob řešení. Velmi pokročilá fáze srdečního selhání je charakterizovaná výrazným omezením kvality života a špatnou prognózou.  Onemocnění, která vedou k transplantaci srdce: - ischemická choroba srdeční - kardiomyopathie - chlopenní vady

15 Techniky transplantace  Starší technika biatriální část síní dárcovského srdce přišitá ke zbytku obou příjemcových síní obě síně dlouhé v apikální projekci tvar „8“ Sutura je vedená středem síní v jejím místě ztluštění  Novější technika bikavální V pravé síni není žádná sutura (síň se našívá v úrovni dutých žil) Z příjemcovy levé síně zbývá pouze zadní část mezi vyústěním plic. žil. Levá síň nebývá výrazně zvětšená

16

17

18 Budoucnost? Umělé srdce !  Podle amerických statistik počet vhodných orgánů pokryje potřebu nemocných sotva z jedné pětiny.  Klinický výzkum proto stále nevzdává úsilí sestrojit srdce umělé. Zatím však měla tato zařízení kromě dalších nevýhod příliš velké rozměry. Nešlo je proto pacientovi nastálo voperovat, aniž by mu bránily v běžném životě.  Prvním umělým srdcem, které zcela plní funkci skutečného, je zařízení AbioCor, vážící asi 0,9 kilogramu. Energií je zásobován bezdrátově z baterie na těle pacienta, takže odpadají vedení, která jsou zdrojem infekce a dalších komplikací.

19 Zdroje použitých informací  Nemocnice na Homolce http://www.homolka.cz/  Koordinační středisko transplantací http://www.kst.cz/  Transplantace Srdce, Ivan Málek  www.google.com www.google.com


Stáhnout ppt "Operace srdce Zaměření prezentace : - Aortokoronární bypass(CABG) - Transplantace srdce Jiří Foltyn."

Podobné prezentace


Reklamy Google